Patron szkoły podstawowej

Kliknij, aby powiekszyć

Juliusz Kraziewicz
urodził się 20 maja 1829 roku w dawnym powiecie brodnickim w Lidzbarku pod Działdowem. Jego matka z domu Anna Gorczyczewska, a ojciec Jan Kraziewicz. Matka zmarła przy porodzie, a ojciec mieszkał w Rypnie. Wychowaniem osieroconego chłopca zajęli się dziadkowie w Lidzbarku. Uczył się w miejscowej szkole elementarnej, gimnazjum w Chełmnie i szkole rolniczej w Elblągu. Ożenił się 17 października 1848 roku z Augustą Taube. Przez jakiś czas miał gospodarstwo w Pierławkach pod Działdowem. W 1857 roku przeniósł się do Tymawy. Kliknij, aby powiekszyć W 1862 r. założył Towarzystwo Rolnicze w Piasecznie. 12 stycznia 1865 roku spółka pożyczkowa rozpoczęła swoją działalność, była ona pierwszym na Pomorzu bankiem ludowym. W lipcu 1865 r. Kraziewicz zaproponował zorganizowanie wystawy rolniczej. Cztery działy tej wystawy to: zwierząt domowych, narzędzi gospodarczych, roślin i przemysłu domowego oraz wyrobów rzemieślniczych. "Kto kocha swą ojczyznę, cnoty, obyczaje, niechaj strzeże tej ziemi, niech ją w skiby kraje" - był to napis umieszczony na dyplomach przyznawanych na wystawie. Kraziewicz też dostał tam nagrodę, ale jej nie przyjął. Kliknij, aby powiekszyć W dniu 3 stycznia 1867 roku ukazał się w drukarni Ignacego Danielewskiego w Chełmnie pierwszy numer nowego tygodnika pt. "Piast". Zdanie Adama Mickiewicza "Spólna moc tylko zdoła nas ocalić" zostało umieszczone pod ryciną "Piast". Pismo to ukazywało się co tydzień przez lata 1867, 1868 oraz do końca lata 1869 roku. Prócz artykułów poświęconych zagadnieniom rolniczym, zamieszczano w nim prace dotyczące rzemiosła i przemysłu, nauk przyrodniczych i gospodarstwa społecznego. Redaktorem naczelnym był Józef Chociszewski. Artykuły pisali: Melchior Tollik, Dzięgielewski, Śniegocki i Chmielewski. Kliknij, aby powiekszyć W 1866 Kraziewicz założył Towarzystwo Gospodyń, którego przewodniczącą była Januaria Kalkstejnowa z Klonówki. W tym samym roku Juliusz otrzymał z okazji imienin czterotomowe dzieło A. Mickiewicza pt. "Literatura Słowiańska". 23 marca 1867 roku Kraziewicz otrzymał honorowe członkowstwo Towarzystwa Rolniczo-Przemysłowego powiatu Toruńskiego. Kraziewicz był twórcą: Kasy pogrzebowej, giełdy zbożowej w Gniewie, młynu i cukrowni w Gniewie. 1877 połączono kółka w Piasecznie i Pieniążkowie, z czego powstało Towarzystwo Rolnicze dla powiatu Kwidzyńskiego z siedzibą w Piasecznie. Kliknij, aby powiekszyć W 1880 roku przeprowadził się do Gdańska do córek Jadwigi i Augusty. Oprócz nich miał jeszcze syna Wiktora. 4 kwietnia 1895 roku zmarł na udar serca. Pochowano go w Nietrzanowie koło Murzynowa.