Wydarzenia w roku szkolnym 2013/2014

Więcej zdjęć z każdego wydarzenia znajduje się w Galeria 2013/14
WAKACJE!
WAKACJE!!!


Wręczenie świadectw ukończenia gimnazjum
Kliknij, aby powiekszyć "...DZIŚ TA NITKA SIĘ URYWA, COŚ SIĘ KOŃCZY A COŚ SIĘ ZACZYNA..."
27 czerwca świadectwa ukończenia szkoły, uroczyście wręczono 32 tegorocznym absolwentom Publicznego Gimnazjum w Szymbarku. Wyróżniający się uczniowie otrzymali książkowe, a ich rodzice listy gratulacyjne. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Zofia Piszka, Bartosz Nastały, Paulina Dera, Klaudia Kołtonowska, Marcin Hirsz, Krystian Hiller. Kilkoro z uczniów klas III pożegnało się również z kółkiem teatralnych, chórem, zespołem "Marzebiónczi". Dyrekcja oraz rada pedagogiczna serdecznie dziękują wszystkim rodzicom za bezinteresowną pomoc, życzliwość i okazaną naszej szkole podczas organizacji zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas III gimnazjum. Wszystkim naszym absolwentom życzymy powodzenia! Więcej zdjęć...


Wieczorek klas III gimnazjum
Kliknij, aby powiekszyć W dniu 12 czerwca odbyła się dyskoteka z okazji zakończenia nauki w gimnazjum dla klas III a i b. Impreza od dłuższego czasu niezwykle oczekiwana przez młodzież spragnioną zabawy i tańca odbyła się w godzinach popołudniowych od 18.00 do 24.00. Niesamowita energia, entuzjazm dobrze bawiących się uczniów udzieliła się również nauczycielom, którzy postanowili wkroczyć na parkiet. Po dyskotece wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że była to dotąd najlepsza impreza jaka w naszej klasie miała miejsce, wielka szkoda, że ostatnia. Pozdrawiamy serdecznie wszystkich uczestników zabawy: HASŁEM: "TAK SIĘ BAWI, TAK SIĘ BAWI, III A I B." Więcej zdjęć...


Wycieczka klas III gimnazjum do Władysławowa
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami Moniką Kruszyńską i Ewą Miąskowską udali się na trzy-dniową wycieczkę do Władysławowa (28-30.05). Po przyjeździe na miejsce, udaliśmy się na krótki spacer nad morze, niektórzy z nas skorzystali z atrakcji miejscowego Wesołego Miasteczka. Drugiego dnia wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę na latarnię morską w Rozewiu. Większość drogi stanowiła piaszczysta plaża, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do pensjonatu na zasłużoną kolację. W piątek, w godzinach popołudniowych, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.


Osiągnięcia sportowe uczniów w roku szkolnym 2013/2014
Zestawienie osiągnięć naszych uczniów znajduje się w załączniku:

Pobierz plikOsiągnięcia sportowe uczniów w roku szkolnym 2013/2014


Spotkania z rodzicami
Kliknij, aby powiekszyć "Za to, że zawsze jesteś przy moim boku; za to, że pokazujesz mi drogę w mroku; za to, że dni moje tęczą malujesz; dziś, mamo i tato z głębi serca Ci dziękuję." Maj i czerwiec to miesiące w roku poświęcone mamie, dzieciom oraz tacie, a więc rodzinie. Z tej okazji odbywały się w szkole liczne spotkania z rodzicami w przedszkolu, zerówkach, i klasach młodszych. Pociechy wraz z opiekunami zaprezentowały część artystyczną, a następnie podjęły szczególnych gości domowymi smakołykami. Była okazja do rozmowy o sukcesach i osiągnięciach wychowanków. Nauczyciele gorąco dziękują wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Dnia 27.05.2014 w przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Przedszkolaki przedstawiły inscenizację słowno - muzyczną, która została przygotowana specjalnie dla swoich ukochanych Mam. Zaprezentowane zostały piękne piosenki, wierszyki a na koniec zaproszono gości do obejrzenia krótkiego filmu pt. "Za co kocham swoją mamę?", w którym główną rolę odegrały dzieci. Po przedstawieniu zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek oraz na przepyszny tort. Serdecznie dziękujemy wszystkim mamom za obecność oraz za mile spędzone chwile.
(tekst R.Mach, zdjęcia: rodzice) Więcej zdjęć...


Uczniowie klas szóstych w Jantarze
Kliknij, aby powiekszyć W pierwszych dniach czerwca uczniowie klasy VI a i VI b pod opieką swoich wychowawców udali się na trzydniową wycieczkę w okolice Mierzei Wiślanej. Uczniowie spędzali czas w ośrodku wypoczynkowym "Medyk" w Jantarze. Korzystali z wielu atrakcji - krytego basenu, placu zabaw, boisk sportowych. Zorganizowali dyskotekę, spacerowali po plaży, zbierali muszelki, organizowali podchody. Dobrego humoru nie była w stanie zepsuć troszkę kapryśna pogoda. Pełni wrażeń i pozytywnych doznań, ale troszkę z żalem wracali do codziennych, szkolnych obowiązków. Wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tego wyjazdu uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują. Więcej zdjęć...


Obchody Dnia Dziecka
Kliknij, aby powiekszyć Zgodnie z tradycją naszej szkoły Dzień Dziecka to jednocześnie Dzień Sportu. Zatem 2 czerwca wszyscy uczniowie mogli wykazać się aktywnością fizyczną. Dmuchana zjeżdżalnia oraz zespołowe gry i zabawy były atrakcjami dla najmłodszych. Klasy czwarte, dzięki życzliwości panów: Mariusza Zaborowskiego i Daniela Górlikowskiego, uczestniczyły w przejażdżce wozem drabiniastym połączonej z ogniskiem. Natomiast starsi rywalizowali ze sobą podczas biegów sztafetowych i rozgrywek sportowych. Najszybciej biegli uczniowie klasy III a, w piłce siatkowej zwyciężyły dziewczęta z klasy III b, zaś w niezwykle zaciętej grze w piłkę nożną najlepsi okazali się chłopcy z klasy IIa. Gratulacje! Oczywiście nie zabrakło niespodzianek. Były czekolady, soczki oraz lody. Uczniowie serdecznie dziękują wójtowi gminy Stężyca, dyrekcji szkoły, radzie rodziców oraz firmie Iglotex.
( Tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...


Współpraca z Teatrem Edukacji
Kliknij, aby powiekszyć Tym razem w sali widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie uczniowie klasy szóstej oraz gimnazjum obejrzeli wyjątkowy spektakl "Samotni w tłumie", który poruszał ważne i aktualne problemy współczesności, mówił o pułapkach cywilizacji XXI w. Rozwój techniki i coraz szybsze tempo życia to m.in. przyczyny ucieczki w świat wirtualny. W ten sposób ludzie pozbawiają się umiejętności nawiązywania bezpośrednich kontaktów. Normą stało się zawieranie znajomości przez Internet, rozmowy za pomocą klawiatury czy sms-ów. Scenariusz dotyczył również powszechnego zjawiska euro-sierot, braku porozumienia, kompletnej izolacji oraz konfliktów pokoleniowych. Refleksji zostały poddane podstawowe i ponadczasowe wartości: miłość, przyjaźń, odpowiedzialność i nadzieja. Po raz kolejny Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia zasługuje na wyrazy uznania za profesjonalizm i atrakcyjną dla młodego widza formę przekazu. Spotkanie z bohaterami "Samotnych w tłumie" z pewnością stało się podstawą do dyskusji na temat problemów nurtujących współczesną młodzież. Uczniowie wyrażają wdzięczność Dyrekcji Szkoły za sfinansowanie kosztów podróży.
(Tekst: K.Pek)


Uczciliśmy Wielkiego Polaka
Kliknij, aby powiekszyć W tym roku z ogromną radością Polacy przyjęli wiadomość o włączeniu w poczet świętych Sługi Bożego Jana Pawła II. Z tej przyczyny odbywały się liczne uroczystości i zawody sportowe pod patronatem Jana Pawła II. Uczniowie z wszystkich kategorii wiekowych wzięli udział w IV Biegach Papieskich w Mściszewicach. Po mszy świętej, zawodnicy spotkali się na boisku, aby wziąć udział w rywalizacji. Każdy miał konkretny cel, dobiec do mety. Emocjom, okrzykom oraz oklaskom nie było końca. Nasi zawodnicy bardzo się starali:
I miejsce zajęła Karolina Kupc z klasy IIB,
II miejsce Marta Mazurkiewicz z klasy IIa.
W kategorii klas trzecich:
III miejsce zajęła Edyta Węsiora
Natomiast w rywalizacji chłopców II miejsce zajął Krzysztof Lindstedt.
Kolejną okazją do upamiętnienia papieża, była inscenizacja pt.: "Z Ojcem Świętym." Przygotowana została przez uczniów z gimnazjum, Chór szkolny, oraz Kółko Misyjne dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Premiera odbyła się w kościele w rocznicę urodzin papieża i została połączona z nabożeństwem majowym. Myśl przewodnia przedstawienia objęła postawę Karola Wojtyły wobec ludzi. Papież zwracał szczególną uwagę na fakt, że mimo różnic międzyludzkich, wszyscy ludzie są sobie równi. Przypominał: "Nie lękajcie się. Bóg jest miłością". Opiekunowie dziękują wszystkim zaangażowanym za udział, pomoc oraz godne reprezentowanie szkoły.
(tekst R. Mach)


Konkurs Poezji Maryjnej
Kliknij, aby powiekszyć "Dwie Matki prowadzą mnie przez życie, Jedna tuż obok, druga w mojej duszy, Modlę się do Maryi, by nie zgasło światło, Żebym umiał zawsze złu powiedzieć stop! Choć wytrzymać ze mną nie zawsze łatwo, One nie rezygnują i z miłością mnie tulą."
(J. Stroynowski, Dwie Matki)
Poezja to wyjątkowy sposób wypowiedzi. Myśli są następstwem słów zrodzonych z głębokiej refleksji. Tym bardziej poezja o charakterze religijnym, skierowana bezpośrednio do Matki Boga, jest wyrazem głębokich przeżyć, niemal dziecięcego odniesienia się słowem do matki. Maj to wyjątkowy czas, szczególnie poświęcony matkom. W maju również po raz XV odbył się w Kościerzynie Diecezjalny Konkurs Poezji Maryjnej w którym wzięliśmy udział. Reprezentowali nas między innymi najmłodsi uczniowie, klas: 0 i I-szej, którzy otrzymali wyróżnienia. Byli to: Paweł Zaborowski i Julia Jakusz. Wraz z wychowawcami bardzo cieszymy się z ich sukcesu. W kategorii klas IV-VI uczennica klasy VIb Marta Kurszewska otrzymała nagrodę specjalną Proboszcza Parafii Św. Trójcy z Kościerzyny. Dziękujemy szczególnie rodzicom, którzy przyczynili się do udziału dzieci w konkursie.
(tekst R. Mach, zdjęcia L. Zaborowska) Więcej zdjęć...


Dzień Matki i Ojca
Kliknij, aby powiekszyć 27 maja w klasie II b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca. Uczniowie wraz z wychowawczynią Janiną Synak przygotowali przedstawienie, w którym mieli możliwość wyrazić uznanie, miłość i szacunek dla swoich wspaniałych rodziców. Po spektaklu rodzice otrzymali upominki przygotowane własnoręcznie przez ich pociechy. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku. Uczniowie w tym dniu czuli się gospodarzami całego przedsięwzięcia i spisali się na medal, o czym świadczyć mogły otrzymane brawa i zadowolone twarze ich rodziców.
Wszystkim rodzicom życzymy dużo zdrowia. Więcej zdjęć...


70 rocznica śmierci Szymbarskich Zakładników
Kliknij, aby powiekszyć 25 maja w Szymbarku miała miejsce uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę śmierci Szymbarskich Zakładników. Po uroczystej mszy św. W kościele parafialnym w Szymbarku poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy wsi udali się pod pomnik, gdzie przed siedemdziesięcioma laty hitlerowcy rozstrzelali dziesięciu mieszkańców Szymbarka i okolic. Po modlitwie za zmarłych młodzież Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku zaprezentowała krótki patriotyczny montaż poetycko - muzyczny. Odbył się też Apel Pamięci. Zapalono znicze, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Po części oficjalnej wszystkich uczestników zaproszono na partyzancką grochówkę. Więcej zdjęć...


I miejsce koła teatralnego "Cudaki"
Kliknij, aby powiekszyć Gimnazjaliści – członkowie koła teatralnego "Cudaki" wzięli udział w XIV Przeglądzie Małych Form Teatralnych zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Kartuzach. Tegoroczny przegląd przebiegał pod hasłem "Asertywni wobec używek". Młodzi aktorzy z naszej szkoły przygotowali wzruszającą sztukę pt. "Rodzina". Wybrali formę pantomimy. Ze sceny przestrzegali przed zgubnym wpływem alkoholu. Gra aktorska "Cudaków" została doceniona przez jurorów, którzy przyznali naszej grupie pierwsze miejsce. Autorką scenariusza oraz reżyserem spektaklu jest Alicja Nastała. Nad stroną muzyczną czuwał Grzegorz Brylowski. Gratulujemy aktorom i życzymy dalszych sukcesów!
(Foto: Arkadiusz Kasprzycki) Więcej zdjęć...


Kaszubi w Gdyni
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 17 maja 2014 roku uczniowie klas II, III, IV i V uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego pod opieką opiekunów: Alicji Zdrojewskiej i Janiny Synak uczestniczyli w wycieczce do Gdyni. Na miejscu czekała na uczniów moc atrakcji. Odbyli rejs statkiem po gdyńskim porcie, odwiedzili Akwarium Gdyńskie, przespacerowali się Bulwarem Nadmorskim. Najwięcej radości przyniósł dzieciom spacer brzegiem morza i zbieranie muszli wyrzuconych na brzeg. Zebrane muszelki i miłe wspomnienia stanowią wspaniałą pamiątkę wyprawy. Więcej zdjęć...


Wyjazd na paintball
Kliknij, aby powiekszyć W czwartkowe popołudnie, 15 maja br. udaliśmy się do Szkoły Przetrwania w Stężycy, aby uczestniczyć w grze zespołowej zwanej paintballem. Po założeniu efektownych mundurków i odpowiednim przeszkoleniu rozpoczęliśmy emocjonujące rozgrywki, podczas których poznaliśmy m.in. tajniki działania strategicznego. Po przedniej zabawie nadszedł czas na zasłużony posiłek przy ognisku. Długo będziemy wspominać wspólnie spędzony czas. Dziękujemy rodzicom oraz wychowawcy, którzy zapewnili nam dojazd i opiekę.
Uczniowie klasy I-szej gimnazjum Więcej zdjęć...


70-ta Rocznica Śmierci Szymbarskich Zakładników
Kliknij, aby powiekszyć Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku oraz Lokalna Organizacja Turystyczna "Szczyt Wieżyca" w Szymbarku serdecznie zapraszają na uroczyste obchody 70 Rocznicy Śmierci Szymbarskich Zakładników, które odbędą się 25 maja 2014 roku w Szymbarku.
Program:
Godz. 11.00 – uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Szymbarku;
Godz. 12.00 – po Mszy Św. przemarsz delegacji do pomnika Dziesięciu Szymbarskich Zakładników;
Godz. 12.10 – złożenie kwiatów, Nabożeństwo Majowe, poczęstunek.


Akcja "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato"
Kliknij, aby powiekszyć W miesiącu kwietniu przedszkole zainicjowało akcję pod hasłem: "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato". Placówkę zainspirowała akcja czytania dzieciom, którą prowadzono w kraju. Głównym zadaniem akcji było rozwijanie u dziecka potrzeby kontaktu z książką, zachęcanie do słuchania bajek i opowiadań w wykonaniu rodziców, a w przyszłości do samodzielnego czytania. W ramach tego przedsięwzięcia zapraszano chętnych rodziców naszych przedszkolaków, by odwiedzali nasze przedszkole i czytali dzieciom ulubione książki, bajki z dzieciństwa. Dla naszych przedszkolaków była to wspaniała okazja nie tylko do zapoznania się z różnymi rodzajami literatury dziecięcej, ale również do spędzenia niepowtarzalnych chwil z najbliższymi. Za poświęcony czas i chęci dziękujemy wszystkim mamom biorącym udział w tej akcji. Więcej zdjęć...


"Cudaki" w Operze Bałtyckiej
Kliknij, aby powiekszyć W sobotę, 12 kwietnia uczniowie - członkowie kółka teatralnego udali się do Opery Bałtyckiej w Gdańsku na spektakl Bałtyckiego Teatru Tańca pt. Clash/Fun/Light. Wyjazd był nagrodą otrzymaną za najlepszy scenariusz w XI Powiatowym Konkursie Teatralnym "Konwencje, maski, pozy". Trzy jednoaktówki - pierwsza w choreografii Patricka Delcroix, a dwie będące dziełem Izadory Weiss spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem wszystkich widzów. Uczniowie byli zachwyceni umiejętnościami tanecznymi aktorów. Patrick Delcroix w swoim spektaklu stawia tancerzom i ich umiejętnościom prawdziwe wyzwania choreograficzne, łamiąc przy tym styl zarezerwowany dla baletu klasycznego. Izadora Weiss zaś zaprezentuje dwa spektakle: "Fun", który jest ironiczną fantazją na temat zalotów oraz spektakl "Light", inspirowany obrazem Vermera "Nalewająca mleko". Choreograficzna opowieść Izadory Weiss rozpoczyna się w idylli życia artysty, który nieostrożnie pozwala sobie na drobny grzech. To powoduje, że pękają ściany i z ciemnego świata zaczyna się wdzierać zło. Wizyta młodych aktorów w teatrze nie tylko na długo zostanie w ich pamięci, ale pozwoli także na wzbogacenie warsztatu aktorskiego. Dziękujemy sponsorom. To dzięki nim taki wyjazd był możliwy.
(Foto: www.baltyckiteatrtanca.pl; G. Brylowski) Więcej zdjęć...


Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
Kliknij, aby powiekszyć 10 kwietnia br. (czwartek) o godz. 9.00 do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem przystąpiło 28 uczniów naszej szkoły. Sprawdzian ten składał się z dwóch testów. Jeden dotyczył języka polskiego, a drugi matematyki. Czas na wypełnienie każdego z testów wynosił 45 minut. Sprawdzian ten kończy pierwszy etap edukacji, jest jego podsumowaniem. Dostarcza informacji o pracy szkoły, nauczycieli i uczniów. Jest źródłem wiedzy o tym, które umiejętności uczniowie już dobrze opanowali, a nad którymi warto jeszcze popracować. Uzyskane dane, porównane z wynikami sprawdzianu po szóstej klasie, pozwolą stwierdzić, czy potencjał ucznia został odpowiednio wykorzystany. Więcej zdjęć...


Wielkopostne przedstawienie kółka teatralnego
Kliknij, aby powiekszyć Wielki Post to czas intensywnego życia duchowego, zerwania z grzechem i nawrócenia do Boga, pokuty, walki z własnymi słabościami i z mocami zła. Koło teatralne "Cudaki" przygotowało przedstawienie pt. "Nikt Cię tu nie chce:", które młodzi aktorzy zaprezentowali w czasie rekolekcji szkolnych oraz w niedzielę, 6 kwietnia w kościele parafialnym w Szymbarku. W kilku krótkich scenach ukazane zostało codzienne, ludzkie życie, pełne pośpiechu, zakłamania, często grzechu. Nie każdy, kto spotyka na swej życiowej drodze krzyż, chce go wziąć na swoje ramiona. Inscenizacja wywarła duże wrażenie na widzach i dostarczyła wielu powodów do głębokich przemyśleń. Młodym aktorom dziękujemy za piękny występ i gratulujemy talentu. Więcej zdjęć...


Warsztaty z rodzicami
Kliknij, aby powiekszyć 27 marca b. r. uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej na zajęciach technicznych wykonywali stroiki świąteczne według wcześniej przygotowanych projektów. Do realizacji zadania zaprosili swoich rodziców, którzy przybyli z całym zasobem materiałów potrzebnych do wykonania pięknych stroików i ozdób wielkanocnych. W miłej, wiosennej atmosferze powstały dzieła, które będzie można podziwiać i nabyć podczas tegorocznego Kiermaszu Wielkanocnego.
(Tekst: Janina Synak) Więcej zdjęć...


Eko-ludek
Kliknij, aby powiekszyć W dniu 27 marca 2014 r w Przedszkolu przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku odbyło się podsumowanie konkursu pt. "Eko-ludek" oraz wręczenie nagród i dyplomów. Dzieci wraz z rodzicami bardzo się zaangażowały, a owocem było dostarczenie wielu pięknych prac, które należało złożyć do 20.03.2014r. Eko-ludki dzieci wykonywały przy pomocy rodziców, wykorzystując materiały ekologiczne i surowce wtórne m.in. plastikowe butelki, tekturowe kartony, makulaturę, płyty , nakrętki, folię. Nauczyciele nie kryli podziwu za zaangażowanie, jakie włożyli rodzice oraz dzieci w wykonanie tego zadania. Pomysłowe stworki przybrały wygląd eko-lalek, robotów, oraz ludków. Jury brało pod uwagę pomysłowość, dobór materiału, a także estetykę oraz sposób wykonania prac. Przyznano następujące lokaty:
I miejsce : Jacek Zaborowski, Szymon Las, Paweł Gleinert, Zofia Wysocka i Krystian Regliński, Paula Jakusz, Kinga Zaborowska, Nikodem Benka.
Wyróżnienie: Stanisława Bertling, Marta Lindstedt, Szymon Lubecki.
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do kontynuacji działań proekologicznych. Więcej zdjęć...


I Szkolny Quiz Kulturowy Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 20 marca br. w ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole odbył się I Szkolny Quiz Kulturowy Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Na wstępie uczniowie mogli zapoznać się z niektórymi informacjami o tych krajach, dzięki prezentacji uczniów klasy IIa, którzy w ramach swojego projektu "Podróż po krajach anglojęzycznych" reklamowali Anglię, Szkocję, Irlandię, Stany Zjednoczone i Kanadę. Następnie mogli wykazać się poznanymi wiadomościami w rywalizacji między-klasowej uczestnicząc w Quizie Kulturowym przygotowanym przez nauczyciela języka angielskiego. Każda klasa przygotowała również element związany z Dniem Świętego Patryka. Najbardziej "zieloną" klasą okazała się klasa Va. W rywalizacji wiedzy o krajach anglojęzycznych, w kategorii klas IV –VI SP zwyciężyła klasa VIa, natomiast w Gimnazjum klasa III. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz poczęstunek przygotowany przez grupę projektową (hot dogs, muffins, apple pie and coca cola). Konkurencje urozmaicały występy uczniów w konkursie Mini Playback Show, w którym I miejsce otrzymały uczennice klasy VI w piosence Jennifer Lopez i Pitbulla - Marta Kurszewska, Julia Złociak, Marta Kaliniak i Daria Machola. Dzień ten był okazją do zapoznania się z różnymi aspektami kulturowymi oraz historycznymi krajów anglojęzycznych. Uczniowie mieli wiele możliwości by spędzić ciekawie czas, ucząc się jednocześnie i zapamiętując różnorodne treści. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu tego dnia pani Justynie Stencel oraz uczniom klasy I gimnazjum za obsługę sprzętu. Więcej zdjęć...


IV Gminny Konkurs Języka Angielskiego
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 17 i 18 marca w naszej szkole odbył się IV Gminny Konkurs Języka Angielskiego "Improve your English". Uczniowie z czterech szkół naszej gminy pisali test gramatyczno - leksykalny z elementami wiedzy o kulturze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Laureatami zostali:
Szkoła podstawowa I-III:
I miejsce - Marcin Młyński kl. II SP z Kamienicy Szlacheckiej;
II miejsce - Julia Jarzębińska kl.II SP Szymbark;
III miejsce - Filip Jóskowski kl.II SP z Kamienicy Szlacheckiej i Aleksandra Malc kl.II SP Szymbark.
Szkoła podstawowa IV-VI:
I miejsce - Victoria Farrow kl.VI SP Szymbark;
II miejsce - Josephine Farrow kl.IV SP Szymbark i Szymon Jażdż kl.IV Stężyca;
III miejsce - Dawid Wierdak kl.IV SP Stężyca.
Gimnazjum:
I miejsce - Konrad Neubauer kl.I Gołubie;
II miejsce - Zofia Piszka kl.III Szymbark;
III miejsce - Artur Mach kl.I Stężyca;
Wyróżnienie - Julia Stefańska kl.II Szymbark, Bartosz Nastały kl.III Szymbark, Agata Literska kl.II Kamienica Szlachecka, Natalia Sobisz kl.I Kamienica Szlachecka. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością języka angielskiego na bardzo wysokim poziomie. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz materiały przydatne w nauce języków obcych ufundowane przez dyrekcję ZKiW w Szymbarku oraz wydawnictwo Macmillan. Wszystkim serdecznie gratulujemy. Nauczycielom języka angielskiego dziękujemy za udział w pracach komisji. See you next year Więcej zdjęć...


Konkurs recytatorski- eliminacje gminne i powiatowe
Kliknij, aby powiekszyć 12 marca b.r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej, który odbył się w ZKiW w Stężycy. Sukces osiągnęli następujący recytatorzy:
Paulina Dera z kl. III b gimnazjum - I miejsce w poezji śpiewanej, Aleksandra Bluhm z kl. III b gimnazjum - II miejsce w turnieju recytatorskim, Klaudia Kołtonowska z kl. III b gimnazjum - III miejsce w turnieju recytatorskim, Natalia Brzozowska z kl. I a SP i Maksym Bobrowski z kl. IV b SP - wyróżnienie w turnieju recytatorskim
Paulinie i Oli życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.
W eliminacjach powiatowych XXXI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego uczennica naszego gimnazjum, Paulina Dera, w turnieju poezji śpiewanej "wyśpiewała" II miejsce.
Gratulacje dla artystki! Więcej zdjęć...


Konkurs gminny "Matematyka, Fizyka, Chemia w zadaniach"
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 6 marca odbył się w naszej szkole gminny konkurs "Matematyka, Fizyka, Chemia w zadaniach". Trzynastu uczestników reprezentowało gimnazja naszej gminy (Stężyca, Klukowa Huta, Szymbark, Kamienica Szlachecka i Gołubie). Uczniowie rozwiązywali sześć zadań, po dwa z każdego przedmiotu (matematyki, fizyki, chemii). Najwyższą liczbę punktów otrzymali:
1. Marta Sawicka - ZKiW Klukowa Huta;
2. Paweł Malek - ZKiW Klukowa Huta;
3. Zofia Piszka - ZKiW Szymbark.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez dyrektora szkoły oraz GWO w Gdańsku. Dziękujemy uczniom za udział, a opiekunom za przygotowanie uczestników. Więcej zdjęć...


Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego
Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do szkoły podstawowej i do gimnazjum w Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku:

Pobierz plikZasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego


Dzień Babci i Dziadka
Kliknij, aby powiekszyć Tradycją szkoły stało się zaproszenie naszych dziadków do szkoły na uroczystość z okazji Dnia Dziadka i Babci. Najmłodsi uczniowie czyli przedszkolaki, oraz uczniowie klas I-III przygotowali spotkania z tej okazji w swoich klasach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców pobyt dziadków przebiegał w sielskiej atmosferze. Kliknij, aby powiekszyć Dzieci życzyły swoim jubilatom: „dużo słoneczka, mało chmurek”, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. Wychowawcy serdecznie dziękują wszystkim rodzicom za wsparcie oraz ogromne zaangażowanie w przygotowania.
(Tekst: R. Mach, Foto. A. Zaborowski)


Have fun with English
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 26 lutgo odbyły się eliminacje szkolne VII konkursu języka angielskiego "Have fun with English". Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Najlepszymi w poszczególnych kategoriach okazali się:
Klasy I - III SP:
I miejsce - Aleksandra Malc - klasa IIb,
II miejsce - Julia Jarzębińska klasa IIa,
II miejsce - Konrad Skiba klasa IIa,
III miejsce - Wojtek Cieszyński klasa IIa.
Klasy IV - VI SP:
I miejsce - Josephine Farrow klasa IVa,
II miejsce - Victoria Farrow klasa VIa,
III miejsce - Jakub Piszka klasa VIa.
Klasy I - III Gimnazjum:
I miejsce - Zofia Piszka klasa IIIa,
II miejsce - Bartosz Nastały klasa IIIa,
III miejsce - Julia Stefańska klasa IIa.
Uczniowie Ci, będą reprezentować nasza szkołę w konkursie gminnym, który odbędzie się 17 i 18 marca b.r.
Congratulations! Więcej zdjęć...


Konkurs Recytatorski
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 26 lutego 2014 r. odbyły się eliminacje szkolne XXXI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Uczestnicy występowali w trzech kategoriach wiekowych. Po wysłuchaniu recytacji wszystkich uczestników wytypowano zwycięzców. Osoby, które zajęły I i II lokatę, będą reprezentowały naszą szkołę 17 marca w eliminacjach gminnych.
Klasy I-III SP:
1.Natalia Brzozowska - klasa Ia,
2. Kamila Las - klasa III,
3. Karolina Kupc - klasa IIb.
Klasy IV-VI SP:
1. Marta Kurszewska - klasa VIb,
2. Maksym Bobrowski - klasa IVb,
3. Victoria Farrow - klasa Va.
Gimnazjum:
1. Aleksandra Bluhm - klasa IIIb,
2. Klaudia Kołtonowska - klasa IIIb,
3. Julia Stefańska - klasa IIa.
Poezja śpiewana - gimnazjum:
1. Paulina Dera - klasa IIIb,
2. Zuzanna Hewelt - klasa IIb,
3. Zuzanna Benet - klasa I.
Gratulujemy!!!
Więcej zdjęć...


Eksperyment przyrodniczy
Kliknij, aby powiekszyć Kolejny raz odwiedzili nas eksperymentatorzy z Młodzieżowego Ruchu Naukowego "Wiedza To Fun" z Kartuz. Grupa działa od 2012 roku i organizuje zajęcia z eksperymentami w szkołach podstawowych powiatu kartuskiego. Uczniowie klas IV - VI dowiedzieli się, w jaki sposób w klasie można wytworzyć chmurę, próbowali zrozumieć czym jest ciśnienie i od czego ono zależy. Pod okiem instruktorów i swoich nauczycieli przekonali się, że powietrze o obniżonym ciśnieniu "zasysa" wodę. W niewielkich grupach, samodzielnie konstruowali też modele poduszkowców, które w atmosferze ogólnej radości ślizgały się po klasowej podłodze. W MRN aktywnie działa nasz absolwent Adrian Kunowski. Czekamy już na kolejną wizytę i kolejne doświadczenia. Więcej zdjęć...


Konkurs piosenki o miłości
Kliknij, aby powiekszyć W związku z Walentynkami odbył się w naszej szkole Konkurs piosenki o miłości. Tym razem uczniowie rywalizowali w konkurencji muzycznej. Przystąpili do konkursu w odpowiednich kategoriach wiekowych, w których zostali wyłonieni zwycięzcy. Było bardzo romantycznie, wesoło, czasem majestatycznie, innym razem skocznie. Mieliśmy okazję wysłuchać różnych interpretacji piosenek o miłości. Koncert dostarczył publiczności mnóstwa wrażeń, wszyscy uczestnicy przyznali, że nie dało się wszystkiego o miłości wyśpiewać, a najlepsi zajęli zaszczytne miejsca i otrzymali nagrody.
W kategorii klas IV-V zwyciężyli uczniowie klasy IVb.
W kategorii klas VI-I gimnazjum- zwyciężyli uczniowie klasy I gim.
W kategorii klas II-III gimnazjum zwyciężyli uczniowie klasy IIIb gim.
Organizatorzy koncertu dziękują wszystkim uczniom za zaangażowanie i właściwy dobór repertuaru.
(Tekst R. Mach, Foto G. Brylowski) Więcej zdjęć...


Sukces w ortograficznych zmaganiach
Kliknij, aby powiekszyć Uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum wzięły udział w Gminnym Konkursie "Mistrz ortografii", który odbył się 19 lutego b.r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy. Również tym razem okazały się bezkonkurencyjne. Kliknij, aby powiekszyć Uczestnicy pisali dyktando oraz rozwiązywali test ortograficzno - gramatyczny. W kategorii klas IV-VI SP I miejsce zajęła uczennica klasay VIa - Anastazja Ziemann, a w kategorii gimnazjum również I miejsce zdobyła Zosia Piszka z klasy IIIa. Kliknij, aby powiekszyć Wicemistrzostwo w eliminacjach gminnych także należy do naszej uczennicy, mianowicie do Zuzanny Stefańskiej z klasy I gimnazjum. Jesteśmy wdzięczni laureatkom za godne reprezentowanie naszej szkoły.
(Tekst: K. Pek)


Przedstawienie edukacyjne
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 18 lutego 2014 roku uczniowie klas II-gich Szkoły Podstawowej udali się wraz z wychowawcami do Sali im. L. Szopińskiego w Kościerzynie. Tam odbyła się impreza edukacyjna pt. "Doktor i jego zwierzęta" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacyjnego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu "Był sobie kiedyś doktor..." tak można by rozpocząć naszą kolejną wycieczkę do krainy wyobraźni, jaką jest teatr... "na pozór niczym się nie różnił od innych lekarzy, poza jednym... rozumiał mowę zwierząt!"
Założeniem tego przedstawienia było zwrócenie uwagi młodych widzów na stworzenia, które mieszkają tuż obok nas, a istnieniu których często zapominamy. Zwierzęta, bo o nich mowa, to istoty piękne, wrażliwe i szczere. Obserwując je uważnie sami możemy się wiele nauczyć. Razem z bohaterami mali widzowie mogli przeżyć wiele niezwykłych i fascynujących przygód. Po spektaklu dzieci wróciły do domów trochę odmienione. Teraz z pewnością z większą sympatią i życzliwością będą patrzeć na wszystkie żywe istoty. Więcej zdjęć...


Edukacja teatralna
Kliknij, aby powiekszyć W ramach współpracy z Narodowym Teatrem Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia 17 lutego b.r. uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum obejrzeli w sali im. Szopińskiego w Kościerzynie następujące spektakle: "Doktor i jego zwierzęta" ( klasy I-III SP), "Ania z Zielonego Wzgórza" ( kl. IV-VI) oraz "Romeo i Julia" (gimnazjum). Oryginalna interpretacja utworów literackich, znakomita gra aktorska oraz nietuzinkowy dowcip to najważniejsze atuty spektakli, które niewątpliwie dostarczyły artystycznych wrażeń i na długo zostaną w pamięci uczniów i nauczycieli. Z pewnością taka forma zajęć jest atrakcyjna i utrwala znajomość lektur. Korzystając z oferty teatru, młodzi widzowie przygotowują się do świadomego udziału w życiu kulturalnym.
(Tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...


Mistrz Ortografii
Kliknij, aby powiekszyć 11 lutego odbyły się szkolne eliminacje Gminnego Konkursu "Mistrz Ortografii" dla uczniów klas IV-VI oraz gimnazjum. Uczestnicy zmagali się z testem ortograficznym sprawdzającym nie tylko pisownię wyrazów, ale również znajomość zasad pisowni i interpunkcji oraz umiejętność ich zastosowania. Oto wyniki:
Kategoria klas IV-VI SP
 • I miejsce: Paulina Kruszyńska - klasa VIa
 • II miejsce: Anastazja Ziemann - klasa VIa
Kategoria gimnazjum:
 • • I miejsce: Zofia Piszka klasa - IIIb
 • • II miejsce: Zuzanna Stefańska - klasa I
Życzymy powodzenia w eliminacjach gminnych !


Bal karnawałowy w przedszkolu
Kliknij, aby powiekszyć W czwartek 6.02.2014r. w odświętnie udekorowanej sali, w ciekawych, kolorowych kostiumach, wszystkie przedszkolaki bawiły się przy rytmach różnorodnej muzyki, jak przystało na prawdziwy bal. Zabawa przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Muzyka i tańce przeplatane były zabawami i konkursami. Zabawa karnawałowa jest doskonałą imprezą, o szczególnie radosnej atmosferze. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić soczku. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą - zobaczcie sami! Więcej zdjęć...


Grafik zajęć podczas ferii zimowych 20-31.01.2014
Szczegółowy grafik zajęć znajduje się w załączniku:

Pobierz plikZajęcia podczas ferii zimowych


Koncert Kolęd
Kliknij, aby powiekszyć Koncertem Kolęd zakończyliśmy okres Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie grupy wiekowe zaangażowały się w śpiewanie. Było uroczyście i bardzo wesoło. Śpiew, szczególnie najmłodszych dzieci był okazją do sprawdzenia znajomości polskich kolęd i pastorałek, zachętą do utrzymywania tradycji śpiewania kolęd. Usłyszeliśmy również utwory obcojęzyczne. Znakomita atmosfera pozwoliła raz jeszcze zatrzymać się przed stajenką, podzielić radość płynącą z Bożego Narodzenia. Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom i wychowawcom za przygotowanie kolęd i pastorałek, jak również wielkie zaangażowanie.
(tekst: R. Mach, zdj. A. Pobłocka) Więcej zdjęć...


Przedstawienie koła teatralnego "Cudaki"
Kliknij, aby powiekszyć Boże Narodzenie to bodaj najpiękniejsze święto w roku. Nie ma domu, w którym w wigilijny wieczór nie zapalono by lampek na choince, czy nie przygotowano smakowitych potraw. Nawet ci, którzy w pogoni za sławą i pieniędzmi dawno zapomnieli o Panu Bogu, tego dnia wezmą do ręki biały opłatek, podzielą się nim z rodziną i ze łzą w oku śpiewać będą którąś z przepięknych kolęd. Dla jednych jest to głębokie przeżycie, a dla innych tylko i wyłącznie pielęgnowanie rodzinnych zwyczajów. Koło teatralne "Cudaki" w swoim przedstawieniu wskazało na różne podejście współczesnego człowieka do przeżywania Bożego Narodzenia. Przy żłóbku spotkali się ludzie o różnym statusie materialnym i pochodzący z różnych środowisk. Spektakl ukazywał pośpiech człowieka XXI wieku i jego zagubienie. Młodzi aktorzy wystawili sztukę trzy razy – na uroczystej sesji Rady Gminy Stężyca, w szkole oraz w kościele parafialnym w Szymbarku. Więcej zdjęć...


Jasełka
Kliknij, aby powiekszyć Oczekiwanie na Boże Narodzenie napawa entuzjazmem zarówno dzieci, jak również dorosłych. Radość z przyjścia na świat Zbawiciela jest powodem do spotkań nie tylko w gronie rodzinnym. Szkoła jest jakby drugim domem naszych dzieci. Dlatego w bieżącym tygodniu odbyły się spotkania opłatkowe w przedszkolu i najmłodszych klasach z dyrekcją szkoły, rodzicami i wychowawcami. Pięknie przystrojone klasy, ubrane choinki, wigilia, śpiew kolęd, wizyta Mikołaja, a także Jasełka - oto w jaki sposób najmłodsi uczcili święta. Dzieci miały okazję wcielić się w postacie aniołków, Maryi, Józefa, pasterzy, Mędrców ze wschodu, śnieżynek etc. Wspólnie ze swoimi paniami opowiedziały historię sprzed dwóch tysięcy lat. Niech ta radość świąteczna trwa i wprowadzi nas bezpiecznie w Nowy Rok.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za wielkie zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tak doniosłej uroczystości.
(Tekst: R. Mach; zdjęcia: A. Zaborowski) Więcej zdjęć...


Kiermasz Bożonarodzeniowy
Kliknij, aby powiekszyć Święta to czas, kiedy jedno serce podróżuje do wszystkich... Zgodnie z tymi słowami przebiegał w naszej szkole kolejny Kiermasz Bożonarodzeniowy, którego celem była m.in. sprzedaż ozdób, kartek i stroików świątecznych wykonanych przez uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Poza tym Rada Rodziców przygotowała loterię fantową z atrakcyjnymi nagrodami. Uczestnicy przedświątecznego spotkania wysłuchali też koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego "Cudaki" i solowego występu naszej nauczycielki Anny Pobłockiej oraz podziwiali występ zespołu Marzëbiónczi. Gościem wieczoru był Przemysław Radziszewski- finalista programu "Must Be The Music". Recital utalentowanego wokalisty wywarł ogromne wrażenie na słuchaczach, nawet tych najmłodszych. Na zakończenie wystąpiła gminna orkiestra dęta z Żukowa. Tradycyjnie kiermasz to nie tylko "uczta dla ducha, ale też dla ciała". W kawiarence oferowano ciasto przygotowane przez mamy oraz bogate menu, m.in. tradycyjne potrawy wigilijne. Dochód z imprezy przeznaczono na cele samorządu szkolnego.
(Tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...


Goście z Kaliningradu
Kliknij, aby powiekszyć Po raz kolejny naszą szkołę odwiedzili uczniowie z Kaliningradu. Zaprezentowali program artystyczny - inscenizacje bajek, tańce oraz piosenki. Występ podobał się zwłaszcza najmłodszym uczniom. Niezawodnym tłumaczem była oczywiście pani Danuta Pyż-Dopita. Dziękujemy za przybliżenie elementów kultury rosyjskiej.
(Tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...


Stypendyści Urzędu Marszałkowskiego
Kliknij, aby powiekszyć 400 najzdolniejszych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego wyróżniono stypendiami Urzędu Marszałkowskiego. Najliczniejszą reprezentacją w tym gronie może poszczycić się powiat kartuski, do którego trafiły nagrody aż dla 85 uczniów. Wśród nich było 7 gimnazjalistów z gminy Stężyca, w tym troje z naszego gimnazjum: Katarzyna Miąskowska, Paweł Benet i Marcin Hirsz. Uroczysta gala wręczenia stypendiów odbyła się 11 grudnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Program pomocy stypendialnej jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej zwłaszcza w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych.
(Tekst: K. Pek)


Kiermasz Bożonarodzeniowy
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 12 grudnia 2013 roku o godzinie 17.00 zapraszamy do szkoły w Szymbarku na Kiermasz Bożonarodzeniowy. W programie między innymi:
 • Występ gminnej orkiestry dętej z Żukowa;
 • Występ Przemysława Radziszewskiego- finalisty programu "Must Be The Music";
 • Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego "Cudaki";
 • Występ zespołu Marzëbiónczi;
 • Kolędy w wykonaniu nauczycielki Anny Pobłockiej;
 • Możliwość zakupu ozdób, kartek i stroików świątecznych przygotowanych przez uczniów;
 • Możliwość wsparcia szkolnej akcji "Świąteczna Paczka 201" (darowizną rzeczową lub finansową).
Samorządy Uczniowskie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szymbarku


XII Dyktando Kaszubskie
Kliknij, aby powiekszyć W listopadzie nasza szkoła była gospodarzem niecodziennego przedsięwzięcia. Mianowicie odbyło się u nas XII Dyktando Kaszubskie. O tytuł Méstra Kaszëbsczégo Pisënku walczyło aż 200 chętnych w pięciu kategoriach: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dorosłych oraz profesjonalistów i nauczycieli języka kaszubskiego. Tematem tegorocznego dyktanda był kaszubski krajobraz. Podczas przerw między kolejnymi etapami uczestnicy Dyktanda zwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu, a także pojechali na wieżę widokową na Wieżycy . Wystąpił przed nimi także nasz zespół kaszubski "Marzëbiónczi".
(Tekst: K. Pek, zdj. D. M.) Więcej zdjęć...


Polacy, których poznać warto
Kliknij, aby powiekszyć Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Ten wybitny polski poeta i tłumacz, współpracownik kabaretów artystycznych oraz autor adaptacji teatralnych był bohaterem XIII Wojewódzkiego Konkursu "Polacy, których poznać warto", który odbył się 27 listopada w ZK i W w Stężycy. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach i składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Pięciu najlepszych uczestników przeszło do finału. Kliknij, aby powiekszyć Mimo zaciętej rywalizacji nasi uczniowie zajęli zaszczytne lokaty:
KLASY I- III SP
Zofia Turzyńska ( kl. IIa ) - III miejsce
Aleksandra Malc ( kl.IIa) - IV miejsce
GIMNAZJUM
Julia Stefańska (kl.IIA) - II miejsce
Marcin Hirsz (kl.IIIB) - III miejsce


Piękno Słowa Czytanego
Kliknij, aby powiekszyć W Szkole Podstawowej im. Św. Kazimierza w Kartuzach odbył się I Powiatowy Konkurs "Piękno Słowa Czytanego". Konkurs został objęty patronatem Starosty Powiatu Kartuskiego Janiny Kwiecień. W zmaganiach konkursowych uczestniczyli uczniowie z 16 szkół powiatu kartuskiego. Uczennica klasy VIb - Marta Kurszewska otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy! Więcej zdjęć...


Święto Niepodległości
Kliknij, aby powiekszyć Z okazji Święta Niepodległości koło teatralne "Cudaki" przygotowało przedstawienie pt. "Śpiewajmy pamięć". Młodzi aktorzy przypomnieli o najważniejszych wydarzeniach z historii naszego kraju. Widzowie zobaczyli sceny z czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Władysława Jagiełły aż po Legiony Polskie i Józefa Piłsudskiego. Na tle pięknej scenografii pojawiły się, obok postaci historycznych, także zwykli, prości ludzie, którzy w czasach zaborów nie zapomnieli o swej Ojczyźnie - rodzice uczyli dziecko patriotyzmu, kobiety modliły się o niepodległość, a dziewczęta żegnały znakiem krzyża chłopców idących w bój. Dekoracja sceny, pieśni, podkład muzyczny oraz występy uczniów wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój Święta Niepodległości. Opiekunami artystycznymi przedstawienia byli: Alicja Nastała i Grzegorz Brylowski, a piękna scenografia to dzieło Pani Justyny Stencel. Więcej zdjęć...


Sukces koła teatralnego "Cudaki"
Kliknij, aby powiekszyć Koło teatralne "Cudaki" działające przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku przystąpiło do konkursu internetowego dla szkół organizowanego przez Telewizję Polską S.A. Na konkurs uczniowie przygotowali spektakl pt. "Gest". Nagranie zostało przesłane do TVP Gdańsk. Każdy oddział telewizji regionalnej w Polsce miał prawo wyłonić do dalszego etapu – ogólnopolskiego, tylko jeden spektakl w danej kategorii wiekowej. "Cudaki" wygrały etap wojewódzki. Teraz spektakl zostanie oceniony przez ogólnopolskie jury przeglądu. Scenariusz spektaklu dość luźno oparty jest na motywach sztuki Piotra Adamczyka "Inny" i dotyka spraw bardzo istotnych dla młodzieży - poczucia krzywdy, zagrożenia i "inności". Aktorzy na scenie posługują się głównie gestem i ruchem. Pada niewiele słów. Młodzi aktorzy informują o swoich lękach i problemach, z którymi sobie nie radzą. Na scenie rodzi się zło. Brutalnie wkracza w harmonijny, spokojny świat zwykłych ludzi. Zło podporządkowuje sobie słabe jednostki, tylko nieliczni starają się mu przeciwstawić. Kiedy wydaje się, że zło zawładnęło światem, pojawia się zwykły, ludzki gest, który pomaga odkryć w każdym człowieczeństwo. Grupa integruje się, aby czynić dobro i wsłuchać się w bicie własnego serca. Głośno wypowiedziane swoje lęki i słabości pomagają załatać "dziury w sercu". Sceną finałową przedstawienia jest wspólne wykonanie piosenki "Ludzki gest". Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Alicja Nastała, nad strona muzyczną czuwał Grzegorz Brylowski, a wykonawcami są uczniowie klas I-III gimnazjum.


Ślubowanie pierwszoklasistów
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 21 października 2013r. odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski, ks. proboszcz Grzegorz Fąferko oraz rodzice pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczął dyrektor Ireneusz Zarach, który powitał gości oraz uczniów. Później pierwszaki przedstawiły program artystyczny. Następnie składając ślubowanie, obiecały być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, swoim zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po występach i ślubowaniu na sztandar szkoły zostały pasowane na uczniów szkoły. Dzieci otrzymały upominki od wójta, ks.Proboszcza, Samorządu Szkolnego oraz od rodziców. Kliknij, aby powiekszyć Wychowawczynie: Monika Pastwa i Teresa Reszka wręczyły pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy. Życzono dzieciom wielu sukcesów w nauce. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
(Tekst: T. Reszka)


Gminne obchody Święta Edukacji Narodowej
Kliknij, aby powiekszyć Już po raz trzeci 14 października odbył się Turniej Ciał Pedagogicznych i Administracji. Organizatorami i gospodarzami imprezy byli pracownicy Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku. Wspólna biesiada pozwoliła na integrację oraz wspaniałą zabawę. Chociaż mijamy się codziennie, często brakuje czasu na rozmowy, więc w dniu naszego święta mogliśmy spotkać się w jednym miejscu, aby obchodzić Dzień Edukacji Narodowej. Nie zabrakło oczywiście biesiadnych piosenek, tańca integracyjnego oraz emocjonującej zabawy. Wszyscy uczestnicy imprezy wykazali się w poszczególnych konkurencjach bystrością, spostrzegawczością, zręcznością, wspaniałym śpiewem w karaoke oraz precyzją w strzelaniu do tarczy. Doskonałe jadło i muzyka oraz pogodny nastrój sprawiły, że na chwilę zapomnieliśmy o trudach pracy w szkole. Dziękujemy naszym władzom za udział w przygotowaniu uroczystości.
(Tekst: R. Mach, K. Pek; zdj. K. Kaczmarek) Więcej zdjęć...


Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 26 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej. Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
1. Kurszewska Marta kl.VIB uzyskała 46 głosów
2. Bobrowski Maksym kl.IVB uzyskał 43 głosy
3. Młyńska Marta kl.VB uzyskała 38 głosów
4. Klinkosz Patrycja kl.VB uzyskała 34 głosy

5. Machola Daria kl.VIB uzyskała 28 głosów
6. Małszycka Karolina kl.VB uzyskała 26 głosów
7. Sikorska Dominika kl.VIB uzyskała 16 głosów
Do Samorządu u uczniowskiego wchodzą pierwsze cztery osoby z największą ilością głosów.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Justyna Stencel i Zofia Kruszyńska


Nauka poprzez zabawę
Kliknij, aby powiekszyć Na początku października gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Młodzieżowego Ruchu Naukowego z Kartuz, m.in. absolwenta naszej szkoły, Adriana Kunowskiego. Młodzi ludzie w ramach projektu "Wiedza to Fun" przeprowadzili z nami niecodzienne eksperymenty. Jako rekwizyty posłużyły nam kolorowe baloniki, gotowane jajka, szklana butelka czy soda oczyszczona, a także banknoty. Dowiedzieliśmy się m.in. w jaki sposób może "skurczyć się" jajko, a także nauczyliśmy się przekłuwać nadmuchane balony tak, aby nie pękły. Podziwialiśmy również banknot, który mimo że się palił, pozostał nienaruszony. Niemożliwe stało się możliwe! Prezentacja młodych naukowców przybliżyła nam skomplikowane na pozór doświadczenia, a także dostarczyła niezwykłych wrażeń.
Uczniowie klas IV-VI Więcej zdjęć...


Muzyka w naszej szkole
Kliknij, aby powiekszyć W dniach od 13 do 16 września 2013r. odbywały się warsztaty muzyczne, zorganizowane w związku z przypadającym Tygodniem Wychowania. Nasza szkoła, gościła katolicki zespół muzyczny: „Nieboskłonni”. Odwiedzili nas wraz z wokalistką zespołu New Life’M Agnieszką Musiał, która przeprowadziła warsztaty muzyczne dla gospodarzy i gości. Nieboskłonni (a wcześniej Niebieska Schola) to rozwijający się zespół ponad 30 młodych osób tworzących muzykę chrześcijańską. Pod dawną nazwą istniał przez 15 lat, ubogacając msze święte, koncertując zarówno we własnej parafii, jak i w sąsiednich. Swoją muzyczną posługę zaczęli jako niewielka grupa, którą tworzyły głównie dzieci. Dziś skład zespołu stanowi młodzież, ta starsza jak i młodsza. Nieboskłonni stanowią więc niezłą mieszankę wiekową, którą mimo odmienności charakterów łączy Jezus Chrystus. Karolina Kornas, liderka zespołu Nieboskłonnych powiedziała nam, że nowi wokaliści i instrumentaliści są mile widziani w zespole. Działają w Tczewie przy parafii p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Karolina zaczęła prowadzić parafialną scholę gdy miała 13 lat. Schola od niedawna zmieniła się w profesjonalny zespół. Po nagraniu trzech płyt, w tym jednej wraz z mężem i jego orkiestra dętą. Jak wspomniała Karola, grupa spotkała się przypadkowo. Wierzą, że NAJWYŻSZY PROWADZI ICH OD DAWNA I PASJONUJE SWOJĄ MIŁOŚCIĄ!!! Odbywające się w szkole warsztaty dostarczyły uczestnikom wielu powodów do radości, uczyły się nowych piosenek i poznawały tajniki emisji głosu. Uwieńczeniem trudnej pracy muzyków było wspólne śpiewanie na Mszach św. w Niedzielę oraz oprawa muzyczna Mszy św. w pierwszym dniu Triduum Modlitw Świętego Stanisława Kostki odbywającymi się w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Szymbarku. Podsumowaniem sobotnich warsztatów było wspólne spotkanie, na którym podsumowano zajęcia oraz ku wielkiej radości wszystkich uczestników zakończono zajęciami sportowymi na sali gimnastycznej. Warsztaty były ogromną radością i nowym doświadczeniem dla dzieci i młodzieży. Dobrze byłoby kontynuować tego typu zajęcia w przyszłym roku.
Tekst: Renata Mach, Ks. Tomasz Dawid Zdj. Nieboskłonni Więcej zdjęć...


Wizyta w Centrum Nauki EXPERYMENT
Kliknij, aby powiekszyć 25 września uczniowie z klas IV-VI szkoły podstawowej i I-II gimnazjum wzięli udział w wycieczce autokarowej do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, której celem jest łączenie nauki i zabawy w atrakcyjną formę spędzania czasu na interaktywnych wystawach. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w wystawie w celu poznania otaczającego świata. Wystawa główna podzielona jest na 4 strefy tematyczne. Pierwsza z nich, Hydroświat zaprasza do poznania tajemnic wodnego świata – budując tamy, zapory czy tworząc wodne wiry. Drzewo Życia to wystawa skupiająca się na zagadnieniach przyrodniczych, gdzie mogliśmy z bliska podejrzeć zachowania zwierząt, a nawet zobaczyć świat ich oczami. Uczniowie mogli też odczuć na własnej skórze trzęsienie ziemi i podziwiać przyrodniczy fotoplastykon. Wystawa Niewidoczne Siły pokazuje fizyczny wszechświat bez uciekania się do wzorów i wykresów. Zagadki dotyczące środka ciężkości, ciśnienia, magnetyzmu czy fal dźwiękowych stają się dziecinnie proste. W sekcji Akcja - Człowiek czekała na nas wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Dzięki multimedialnym manekinom mogliśmy zajrzeć do środka naszych organizmów, poznając zachodzące w nich procesy. Mogliśmy też przeprowadzić wirtualną operację i, dzięki nowoczesnej technologii, przekonać się jak będziemy wyglądać w wieku 80 lat! Więcej zdjęć...


Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele zainaugurowali nowy rok szkolny, uczestnicząc 2 września w porannej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Szymbarku. Następnie udali się na salę gimnastyczną, gdzie w obecności pocztów sztandarowych wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Dyrektor - Ireneusz Zarach serdecznie przywitał przybyłych, a następnie omówił organizację roku szkolnego 2013/2014. Przedstawił też nowego nauczyciela języka polskiego klas piątych- panią Joannę Groth. Do pracy wróciła też pani Elwira Klińska- nauczyciel klasy 0b . Szczególnie serdecznie pożegnano panią Marię Klinkosz, która odeszła na emeryturę, a pani dyrektor Marii Konkel złożono gratulacje z okazji 30- lecia pracy zawodowej. Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym. Tekst: K.Pek Więcej zdjęć...