Wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017


Więcej zdjęć z każdego wydarzenia znajduje się w zakładce Galeria

Informacja dotycząca stypendium szkolnego


Pobierz plikInformacja dotycząca stypendium szkolnego


W A K A C J E ! ! !
WAKACJE!!!


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Kliknij, aby powiekszyć Tradycyjnie ostatni dzień w roku szkolnym rozpoczął się mszą świętą, po której udano się do szkoły na uroczysty apel. Uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz wzorową lub bardzo dobrą ocenę z zachowania, otrzymali z rąk dyrekcji szkoły świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Były też dyplomy i upominki za systematyczne oszczędzanie oraz czytelnictwo. Rodzice aktywnie uczestniczący w życiu szkoły w ramach podziękowania otrzymali pamiątkowe długopisy. Następnie dyrektor szkoły wręczył nauczycielom kwiaty oraz nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej. W tym roku uhonorowano: wicedyrektor Marię Konkel, Alicję Nastałą, Bożenę Serkowską, Mirosławę Hewelt, Teresę Reszka, Joannę Groth, Monikę Gerbatowską - Klawikowską, Monikę Pastwę oraz Krzysztofa Mańskiego. Natomiast nagrodę wójta gminy Stężyca przyznano panu Grzegorzowi Brylowskiemu. Gratulujemy! Na zakończenie uroczyście pożegnano panią Alicję Nastałą, która po 32 latach pracy odchodzi na emeryturę. Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji. Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Bądźmy rozważni. Do zobaczenia we wrześniu!
(Tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...


Pożegnanie absolwentów gimnazjum
Kliknij, aby powiekszyć
W czwartek, 22 czerwca uroczyście pożegnano 29 absolwentów Publicznego Gimnazjum w Szymbarku. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym. Następnie wszyscy udali się do szkoły. Tam miała miejsce część artystyczna przygotowana przez uczniów oraz wychowawcę klasy III - Alicję Nastałą. Uroczystość zaszczycił swą obecnością Wójt Gminy Stężyca – Pan Tomasz Brzoskowski, który ufundował nagrodę pieniężną dla tegorocznej absolwentki gimnazjum Pauliny Kruszyńskiej. Paulina uzyskała najwyższy wynik egzaminu gimnazjalnego w gminie – 100% z języka polskiego i matematyki oraz niewiele niższy z języka angielskiego. Wyróżniający się w nauce i zachowaniu uczniowie otrzymali nagrody książkowe, a ich rodzice listy gratulacyjne. Gimnazjum z wyróżnieniem ukończyło dziesięcioro uczniów: Paulina Kruszyńska, Karolina Wierzba, Agnieszka Miąskowska, Marta Kurszewska, Agnieszka Hirsz, Marta Hopa, Dominika Sikorska, Paulina Ramczykowska, Barbara Lindstedt oraz Jakub Niklas. Gratulujemy! Wielu uczniów otrzymało też nagrody za wieloletnią pracę w kole teatralnym "Cudaki" - 11 uczniów, udział w zespole "Marzebionczi" - 10 uczniów oraz za osiągnięcia sportowe i godne reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym. Dyplomami oraz tytułem "Przyjaciel szkoły" uhonorowano rodziców aktywnie uczestniczących w życiu klasy: Iwonę i Dariusza Sikorskich, Mariolę Cyrzan, Annę Miąskowską oraz Ewę Lindstedt. Nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście otrzymali od uczniów pamiątkowe długopisy. Wójt Gminy Stężyca wręczył Panu Grzegorzowi Brylowskiemu nagrodę za osiągnięcia w pracy dydaktyczno wychowawczej. Podziękował też Alicji Nastałej, która po 32 latach pracy w szkole odchodzi na zasłużoną emeryturę. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Piękny film przygotowali dla swoich starszych kolegów także uczniowie klas drugich gimnazjum. Niejednemu zakręciła się w oku łza wzruszenia. Uczniowie zakończyli swój występ słowami: "Otwarci, prawi, pełni miłości idźmy odważnie przez nasze życie, by w końcu drogi bez wątpliwości w lustro popatrzeć na swe odbicie". Absolwentom życzymy powodzenia! Więcej zdjęć...


Uroczystość zakończenia nauki klas trzecich SP
Kliknij, aby powiekszyć Przyszedł ten czas, gdy uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej, podejmują się zdobywania wiedzy na kolejnym etapie edukacyjnym. Wśród wierszy i piosenek, płynących z ust dzieci, widać było ich ogromne zaangażowanie i współpracę. Wychowawczynie obu klas odczuwały dumę i podziw dla swoich uczniów. Dziękujemy Wam za te lata spędzone razem.
(Tekst: M. Gerbatowska, E. Klińska) Więcej zdjęć...


Co robić z długimi włosami? Nie wyrzucać!
Kliknij, aby powiekszyć 22 czerwca 2017r w naszej szkole chętni uczniowie mogli oddać swoje włosy. Ich dar, a właściwie ofiara została przekazana fundacji o nazwie Rak n’Roll. Odbiorcami są osoby chore na raka. Dzięki takiej akcji podopieczni otrzymają peruki. Ta inicjatywa w naszym środowisku została zainicjowana przez panią M. Grzędzicką, mamę naszych wychowanków. Pani Martynka przekonała o swoim zamyśle ks. Proboszcza G. Fąferko, który go zaakceptował oraz zachęcił uczniów klas III, przygotowujących się do sakramentów pokuty i eucharystii do takiej ofiary. Dzięki temu 10 sób podjęło wyzwanie. Pan Dyrektor I. Zarach umożliwił fryzjerom przeprowadzenie akcji w naszej placówce i ziściło się. Gościliśmy u siebie panie z salonu fryzjerskiego u Justyny z Grzybna, które profesjonalnie ostrzygły darczyńców. Czy ktoś płakał? Jeśli już, to były to łzy wzruszenia, lecz na pewno nie żalu. Bardzo dziękujemy mamom dzieci, które dbały i pielęgnowały włosy swoich pociech dla tak wzniosłej chwili. Dziewczynki z pierwszej klasy wyraziły chęć oddania swoich, ale przekonaliśmy je, że poczekamy na włoski pod koniec klasy III.
(tekst: R. Mach, foto: M. Młyńska - IIb) Więcej zdjęć...


W Aqua Parku z rekinami
Kliknij, aby powiekszyć Na taką przygodę wybraliśmy się w ostatnim tygodniu roku szkolnego. Uczniowie zaangażowani w Chórku, Kółku misyjnym oraz Kółku teatralnym Cudaki, dzięki inicjatywie opiekunów pojechali w nagrodę do Redy. Wskakując w otwartą paszczę rekina przebyliśmy 60-metrowy, niezwykle emocjonujący zjazd. Podświetlony tunel prowadził przez rajskie akwarium, w którym o dziwo pływały prawdziwe rekiny. Do Redy przybyły z odległej Sri Lanki. Taka kąpiel, robi ogromne wrażenie, gdy za przezroczystą ścianą pływają jedne z najgroźniejszych drapieżników świata. Doskonale, że, na zjeżdżalni można się bawić zarówno na pojedynczych jak i podwójnych pontonach. Trzymająca w napięciu wodna podróż, to nie koniec niespodzianki. Na uwagę zasługują zjeżdżalnie, w których nie sposób siedzieć cicho. Toteż do woli mogliśmy w nich krzyczeć z radości oraz przerażenia. Ratownicy i nasi opiekunowie skrupulatnie przyglądali się naszej zabawie wobec czego czuliśmy się bezpieczni. Czas spędzony na zabawie minął bardzo szybko, żal było opuszczać wodne baseny, ale żołądek dopominał się o swoje, więc z apetytem spożyliśmy posiłek, aby do domu wrócić w pełni zrelaksowanymi. Organizatorzy i uczniowie wyjazdu bardzo dziękują panu B. Darsznikowi i p. E. Mazurkiewicz za podjęcie się wyzwania i opiekę nad grupą, liczyła ona bowiem 40 osób.
(R. Mach, G. Brylowski) Więcej zdjęć...


Na plaży fajnie jest...
Kliknij, aby powiekszyć Korzystając z pięknej pogody i zbliżających się wakacji, uczniowie klas trzecich spędzili czas na gdyńskiej plaży. Śródmiejski plac zabaw jest zawsze przez dzieci uwielbiany. Odbyły się również zawody w budowaniu zamków z piasku oraz zbieraniu muszelek. Dzieci zanurzając stopy w słonej wodzie nie dały się złapać nadpływającym falom. W drodze powrotnej, z przystankiem na lody, spacerowaliśmy po Skwerze Kościuszki. Zmęczeni i zadowoleni wsiedliśmy do pociągu jadącego do Wieżycy. Na miejscu czekali rodzice, ciekawi opisu wrażeń z wycieczki wszystkich dzieci.
(Tekst: M. Gerbatowska, E. Klińska) Więcej zdjęć...


Czwartoklasistów przeżyć moc
Kliknij, aby powiekszyć W środę 14 czerwca uczniowie klas czwartych wzięli udział w niecodziennej lekcji historii i techniki, zwiedzając w Dąbrówce Muzeum Techniki Wojskowej "GRYF" oraz Muzeum Saperskie "Explosive". Dzieci poznały historyczne pojazdy wojskowe i cywilne, a także prześledziły ewolucję amunicji i zgłębiły tajniki pracy sapera. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia saperskie: rzutnia granatem i wykrywanie min na polu minowym. Jednak najwięcej emocji dostarczyła niesamowita przejażdżka pojazdem gąsienicowym BAT-M. Na zakończenie uczniowie spotkali się przy ognisku, piekąc kiełbaski i dzieląc się wrażeniami ze wspaniałej eskapady. Uczniowie oraz wychowawcy serdecznie dziękują Państwu Annie i Przemysławowi Jakusz oraz Agnieszce i Adamowi Bertling za okazaną życzliwość i wsparcie. Wyrażają także wdzięczność Paniom: Klaudii Mach, Agnieszce Bertling - Jakusz, Honoracie Bobrowskiej i Joannie Brzozowskiej za sprawowanie opieki podczas wyjazdu.
(tekst: K. Pek, zdj. H. Bobrowska) Więcej zdjęć...


XIX Szymbarskie Biegi Przełajowe
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 9 czerwca odbyły się biegi przełajowe, w kategorii klas 0-III. Przez dwa kolejne lata musiano odwoływać i przenosić zawody z powodu deszczu. Skoro tym razem pogoda dopisała, punktualnie o 10.00 odbyły się biegi. Tym razem mogli zmierzyć się najmłodsi. Uczniowie poszczególnych klas zostali podzieleni na grupy: chłopcy, dziewczynki. Biegali na wyznaczonych odcinkach. Za przygotowanie XIX Biegów Przełajowych, odpowiedzialni byli nauczyciele wychowania fizycznego i wychowawcy klas III SP z Szymbarku. Bardzo dzielnie spisali się uczestnicy, którzy kończyli bieg na mecie. Najwięcej nagród zabrali ze sobą uczniowie z ZKiW ze Stężycy, gdyż w każdej kategorii wiekowej znaleźli się zwycięzcy, brawo! Zawodom towarzyszyła zdrowa rywalizacja i radosna atmosfera. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i obiecali przyjechać za rok. (tekst: R. Mach, foto: E. Klińska, M. Klawikowska) Więcej zdjęć...


Wycieczka klas piątych do Torunia
Kliknij, aby powiekszyć W piątek, 9 czerwca klasy piąte pojechały do Torunia. Zwiedzanie miasta Kopernika zaczęliśmy od warsztatów w Piernikarni Bogumiła. Korzystając z gotowych drewnianych form przygotowaliśmy do wypieku ciastka o różnych kształtach. W czasie, gdy pierniki były w piecu wysłuchaliśmy toruńskich legend. Poznaliśmy też skład ciasta piernikowego, w którym bardzo ważne są miód i przyprawy. Gotowe pierniki zabraliśmy ze sobą do domu. W Toruniu zobaczyliśmy m.in. ruiny zamku Krzyżackiego, Krzywą Wieżę, pomnik Kopernika, Ratusz. Zeszliśmy nad Wisłę oraz weszliśmy na wieżę kościoła Świętych Janów (ponad 250 stopni!), skąd pięknie było widać panoramę Torunia. Spacerem przeszliśmy też Starówkę Torunia. Wychowawcy dziękują Pani Izabeli Bednarek za pomoc podczas wyjazdu.
(Tekst i zdjęcia M. Karczewska) Więcej zdjęć...


Dzień Matki - klasa 0a
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 25.05.2017 r. klas Oa gościła swoje ukochane Mamy. Do uroczystości dzieci przygotowywały się dużo wcześniej, robiąc laurki, przygotowując przedstawienie i salę. We wszystkie przedsięwzięcia bardzo się zaangażowały. W dzień przyjścia Mam dzieci były bardzo szczęśliwe i radosne. Jak śpiewa Majka Jeżowska: "A ja wolę moją mamę, co ma włosy jak atrament..." Dla każdego dziecka Mama jest najważniejsza i najukochańsza. W ten dzień ta myśl właśnie wypłynęła z serc dzieci. Więcej zdjęć...


Dzień Dziecka klas 0a i 0b
Kliknij, aby powiekszyć Klasy zerowe obchodziły Dzień Dziecka w Koszałkowie. Świętowanie rozpoczęliśmy od przejażdżki wozem drabiniastym, dzięki uprzejmości Państwa Szwichtenberg. Na docelowym miejscu czekały atrakcje: "dmuchaniec", plac zabaw i przejażdżka kucykiem. Po zabawach nabraliśmy sił przy wspólnym grillowaniu. Podczas tego wyjazdu obchodził urodziny nasz kolega Jasiu - z klasy 0a, który poczęstował wszystkich uczestników lodami. Integracja klas przebiegła jak zawsze w świetnej atmosferze. Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości. Więcej zdjęć...


Szkolne łamanie języków
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klas 0-III, wzięli udział w szkolnym konkursie recytatorskim "Wierszyki łamiące języki". Potyczki językowe odbyły się 31 maja 2017r. W szkolnej bibliotece dzieci zmagały się z trudnymi słówkami, wygłaszając poezje Małgorzaty Strzałkowskiej i Agnieszki Frączek. Uczniowie otrzymali ciekawe nagrody oraz dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału za rok.
Organizatorzy: I. Bednarek, M. Pastwa, E. Klińska, M. Gerbatowska. Więcej zdjęć...


W krainie Calineczki
Kliknij, aby powiekszyć Młodsza grupa teatralna "Zozolki" zabrała uczniów klas 0-III oraz przedszkola do świata Calineczki. Zdarzenia, które przytrafiają się małej bohaterce, zaciekawiły naszą szkolną publiczność. Mali aktorzy wcielali się w role o różnych charakterach. Zła ropucha, która porwała Calineczkę oraz nieustępliwy kret, za wszelką cenę chcieli zatrzymać przy sobie małą dziewczynkę. Z pomocą duszkowi kwiatowemu przybył ptaszek oraz motylek. Dopiero jaskółka, którą uratowała główna bohaterka, zabrała ją do krainy radości.
Opiekunowie kółka "Zozolki" M. Gerbatowska, M. Pastwa. Więcej zdjęć...


Konkurs techniki czytania "Jestem Mistrzem"
Kliknij, aby powiekszyć Reprezentanci klas edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w III szkolnym konkursie pięknego czytania. W pierwszym etapie uczestnicy czytali teksty wcześniej przygotowane w domu. Następnie uczniowie losowali nowe teksty. Każdy uczeń miał 5 minut na zapoznanie się z treścią. Komisja konkursowa była pod wrażeniem poziomu umiejętności czytelniczych uczniów. W poszczególnych kategoriach klasowych wyniki przedstawiają się następująco:
Klasa I:
I miejsce - Amelia Brzozowska
II miejsce - Stanisława Bertling
III miejsce - Alan Grota
Klasa II:
I miejsce - Wiktoria Strzyżewska
II miejsce - Wiktor Wojciechowski
III miejsce - Paula Jakusz
IV miejsce - Andżelika Benkowska
V miejsce - Piotr Lewna
Klasa III:
I miejsce - Barbara Grzędzicka
II miejsce - Weronika Lewandowska
III miejsce - Antoni Serkowski
IV miejsce - Wiktoria Duma
V miejsce - Paweł Zaborowski
VI miejsce - Szymon Zieliński
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału za rok. Organizatorzy: M. Gerbatowska, M. Pastwa. Więcej zdjęć...


Piknik rodzinny na sportowo
Kliknij, aby powiekszyć W sobotę 27 maja 2017r. na terenie Centrum Rekreacji w Szymbarku świętowano Kaszubski Dzień Rodziny na sportowo. Wśród zgromadzonych panowała radosna i rodzinna atmosfera, m.in. dzięki wielu atrakcjom oraz słonecznej pogodzie.
Program imprezy obejmował szereg propozycji:
- występ dzieci z ZKiW w Szymbarku- uczestników zajęć Centrum Tańca Szczepan
- gry i zabawy z animatorem "Grupy Szałolin"
- występ zespołu Marzebionczi
- pokaz strażacki
- występ wokalny Patrycji Klinkosz
- turniej sołectw w piłkę nożną
- bieg przełajowy ze szczytu Wieżyca
- przejażdżki konne
- stoisko samorządu szkolnego z ciastami
- zjeżdżalnie, dmuchaną kulę, malowanie twarzy.
Impreza została zorganizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie/ oddział w Szymbarku. W realizację przedsięwzięcia włączyli się uczniowie oraz nauczyciele z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku. Partnerami rodzinnego spotkania byli: OSP Szymbark, Firma Remus, Stadnina Koni Kolano, Koszałkowo oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Szymbarku. Projekt zrealizowano dzięki dotacji Samorządu Gminy Stężyca.
(Tekst: K.Pek) Więcej zdjęć...


W Ogrodzie Botanicznym w Gołubiu
Kliknij, aby powiekszyć Jak każdego roku w maju Pani Anna Butowska zaprosiła klasy czwarte do Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego. Dopisała nam piękna pogoda, było ciepło i słonecznie. Klasa IVb jako pierwsza, później klasa IVa zapoznały się z ciekawymi roślinami Ogrodu. Niektóre z nich (np. różaneczniki, szachownice, sasanki) pięknie kwitły. Pani Butowska opowiedziała dzieciom wiele ciekawostek o mieszkańcach Ogrodu. Bardzo dziękujemy! Dziękujemy też Pani Izabeli Bednarek za opiekę nad uczniami klas czwartych.
(Tekst i zdjęcia: M. Karczewska) Więcej zdjęć...


Ludzie z pasją
Kliknij, aby powiekszyć Pana Pawła Kreft spotkaliśmy po raz pierwszy na nocnych warsztatach o sowach, które w maju miały miejsce w naszej szkole. Okazało się, że fotografuje sowy i inne ptaki, i że chętnie zaprezentuje swoje zdjęcia uczniom. Tak też się stało. Cztery klasy (IVa, Va, Vb i VIa) uczestniczyły w godzinnych zajęciach: dzieci przede wszystkim obejrzały duże przepiękne zdjęcia ptaków, które ledwo mieściły się na kilku ławkach. Zapoznały się też prezentację multimedialną o wybranych gatunkach. Były tam nie tylko ptaki, ale i inne zwierzęta takie jak jelenie, sarny, borsuki, dziki. Fotograf opowiedział dzieciom o zwyczajach portretowanych zwierząt. Wspomniał też o tym, jak przygotowuje się do fotografowania. Fotografia jest pasją Pana Pawła, zajęciem, w którą wkłada mnóstwo serca, poza fotografowaniem ma jeszcze studia i pracę:-)
Podziwiamy i polecamy do naśladowania.
(Tekst i zdjęcia: M. Karczewska) Więcej zdjęć...


My czytamy Sienkiewicza!
Kliknij, aby powiekszyć Kolejny raz czytelnicy naszej biblioteki szkolnej osiągnęli sukces. Uczennice klasy Vb - Aleksandra Malc oraz Zofia Turzyńska zajęły w Dzierżążnie III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Dziewczęta wykazały się bardzo dobrą znajomością biografii noblisty oraz jego nowel. W rywalizacji wzięło udział dziewięć szkół z powiatu kartuskiego. W części plastycznej konkursu Krzysztof Ziemann z klasy IVb również uplasował się na trzecim miejscu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody z rąk burmistrza gminy Kartuzy.
GRATULACJE! Więcej zdjęć...


Pasowanie na czytelnika
Kliknij, aby powiekszyć Pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Podczas pierwszej części spotkania wspólnie z klasą 0 a obejrzeli inscenizację w wykonaniu grupy uczniów klasy IV a: Dominiki Górnej, Martyny Prądzyńskiej, Klary Wysockiej, Jeremiasza Bobrowskiego, Adama Flisikowskiego oraz Jędrzeja Klinkosza. Następnie rozwiązując zagadki, rozpoznawali bohaterów baśni. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Na pamiątkę wydarzenia otrzymali z rąk pani dyrektor Marii Konkel ozdobne zakładki przygotowane przez gimnazjalistki z aktywu bibliotecznego: Marlenę Wysiecką, Anitę Cieszyńską, Laurę Kobiela oraz Julię Stenka. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu, które przebiegało w miłej atmosferze. Więcej zdjęć...


Wyjazd do Kartuz
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 23.05.2017 r. klasy VIa i VIb wraz z wychowawczyniami udały się do Kartuz. Celem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego oraz udział w warsztatach "Był sobie pieniądz" w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Bardzo dziękujemy koordynatorom tychże działań: pani Justynie Kluge oraz pani Marlenie Meisner- Kwiatkowskiej. Więcej zdjęć...


VII Biegi Papieskie w Mściszewicach
Kliknij, aby powiekszyć Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi w pełni ukazywać swe oblicze.(...)
Takie podejście do sportu przejawiał papież Jan Paweł II. Był zwolennikiem aktywnego trybu życia. Szkoły noszące jego imię wdrażają tę ideę, propagując nie tylko nauczanie papieskie, ale również wychowanie fizyczne, czyli aktywność ruchową. 19 maja uczniowie z ZKiW Szymbark wzięli udział w VII Biegach Papieskich w Mściszewicach. Zawody poprzedziła rozgrzewka przy muzyce. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie począwszy od klasy I SP po Gimnazjum. W sumie 23 sportowców. W zaciętej rywalizacji dwie uczestniczki stanęły na podium: z klasy IVa Paulina Tandek, która uklasowała się na III miejscu oraz jej starsza koleżanka z gimnazjum Oliwia Bida, która zajęła I miejsce. Edyta Węsiora z klasy VI dobiegła na metę jako piąta. Dziękujemy naszym zwyciężczyniom za wytrwałość i gratulujemy zwycięstwa. Ciesząc się ich sukcesem, zachęcamy wszystkich do aktywności fizycznej, gdyż podobne biegi już za rok!
(tekst: R. Mach, foto: E. Miąskowska) Więcej zdjęć...


Przedstawienie kółka teatralnego dla rodziców
Kliknij, aby powiekszyć Kółko teatralne "Cudaki" pod czujnym okiem opiekuna – Alicji Nastałej przygotowało przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek szuka księcia". Spektakl uczniowie zaprezentowali swoim rodzicom. Dorośli, oglądając na scenie znane im z wielu baśni postacie, wracali wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Widzowie byli zachwyceni grą młodych aktorów, których nagrodzili gromkimi brawami. Spotkanie w takim gronie stało się też okazją do wspomnień, gdyż wielu z obecnych na przedstawieniu rodziców także przed laty działało w kółku teatralnym. Niejednemu zakręciła się łezka wzruszenia w oku, gdy myślą wracał do tamtych chwil. Uczniowie przygotowali dla swojej opiekunki słodką niespodziankę . Był tort, kwiaty oraz słodki poczęstunek dla zaproszonych gości. Wieczór upłynął wszystkim w bardzo miłej atmosferze. Więcej zdjęć...


Pola nadziei
Kliknij, aby powiekszyć W połowie maja br. szkolne Koło PCK oraz Koło misyjne przeprowadziły akcję charytatywną mającą na celu wsparcie hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Rodzice z dziećmi oraz nauczyciele i pracownicy obsługi włączyli się do zadania. Polegało ono na wypiekaniu bab i babeczek. Owocna praca przyniosła oczekiwany rezultat! Babeczki ku uciesze naszych podniebień szybko znikały, dzięki temu uzyskaliśmy kwotę rzędu 603.50 zł. Serdecznie dziękujemy Wszystkim za ogromne zaangażowanie. Miłym koleżankom: Oktawii, Agnieszce, Karolinie i Andżelice za pomoc i obsługę stoiska.
Opiekunowie kół. Więcej zdjęć...


Gdynia jest piękna
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 9 maja 2017 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Gdyni. Miasto portowe, którego budowniczym był sam E. Kwiatkowski powitało nas wiosenną aurą, mimo, że rano padał śnieg. Punktualnie dotarliśmy do Yumpcity, parku trampolin, miejsca naszego relaksu. Jest to bowiem trakt składający się z wielu trampolin na których wykonywaliśmy iście akrobatyczne skoki pod okiem trenera. Dosyć wyczerpujące zajęcia sprawiły, że z apetytem pochłonęliśmy posiłek w McDonald’s. Kolejnym punktem naszej wycieczki był nadmorski spacer po Skwerze Kościuszki. Imponujące statki: "ORP Błyskawica" i "Dar Młodzieży", stojące w porcie, pokaźnie reprezentują polską flotę. Dzięki temu, że mogliśmy zakupić pamiątki z wyprawy, uznajemy wycieczkę za udaną. Swoją drogą, szkoda, że wszystko co dobre szybko się kończy.
Uczniowie klas IIIa SP i IIIb SP Z opiekunami. Więcej zdjęć...


Kasia i inni potrzebują Twojej pomocy
Pobierz plik
Kasia ma 27 lat i zawsze była bardzo aktywna, wysportowana i uśmiechnięta. Oczekiwanie na dziecko, to był najpiękniejszy czas w jej życiu. Wszystko zmieniło się w ósmym miesiącu ciąży – dowiedziała się, że ma nowotwór. W jej śródpiersiu rośnie guz, który w tej chwili ma prawie 30 cm. Chłoniak T-limfoblastyczny, na który zachorowała Kasia, to bardzo agresywna odmiana, która atakuje również węzły chłonne, wątrobę, śledzionę oraz szpik. Póki co Kasia przerzutów nie ma, ale już wiadomo, że po bardzo intensywnej chemioterapii, którą teraz przechodzi, będzie potrzebowała przeszczepu. Tylko on może dać jej szansę na całkowite wyleczenie. Niestety w rodzinie nie znaleziono bliźniaka genetycznego Kasi. Może jednak nim być jedna z zarejestrowanych w DKMS osób. Na Kasię w domu czeka jej Synek, który właśnie skończył miesiąc. Kasia zamiast po porodzie wrócić z dzieckiem do domu, musiała rozpocząć leczenie. Z Maleństwem widziała się kilka razy. Bardzo za nim tęskni, a Tymon bardzo jej potrzebuje.Dlatego szerzymy ideę rejestracji potencjalnych dawców szpiku. To nic nie kosztuje, zajmuje kilka minut, a może uratować komuś życie. Sam przeszczep również nie jest inwazyjny, nawet nie jest bolesny. W 80% przypadków wykonuje się go separując komórki z krwi obwodowej. Tylko 20% to bezpośrednie pobranie szpiku. W dodatku z talerza biodrowego, a nie jak wielu myśli z kręgosłupa.
Pobierz plikList Kasi
Organizujemy Dni Dawcy "Pomóżmy Kasi i innym" w czterech miejscach w dniach 20-21 maja.
Akcja rejestracji odbędzie się:
Data: 20.05.2017
Godzina: 10:00-16:00
Miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
Adres: Bukowa 1, Wejherowo

Data: 20.05.2017
Godzina: 14:00-20:00
Miejsce: Przebojowa Majówka
Adres: Amfiteatr Stężyca

Data: 21.05.2017
Godzina: 09:00-16:00
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 (koło Straży Pożarnej)
Adres: 3 Maja 14, Kartuzy

Data: 21.05.2017
Godzina: 10:00-16:00
Miejsce: Zespół Szkół w Miechucinie
Adres: Szkolna 1, Miechucino

Można w każdej chwili rejestrować się przez Internet. Każda zarejestrowana osoba, to szansa na znalezienie dla dawcy dla Kasi i innych potrzebujących.


XV Konkurs Wiedzy Informatycznej – "INTERNADA"
Kliknij, aby powiekszyć 11 maja 2017 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie odbył się XV Konkurs Wiedzy Informatycznej - INTERNADA, w którym uczestniczyli uczniowie ze wszystkich szkół gminy Stężyca. Zadania konkursowe podzielone były na dwie kategorie i składały się z trzech części: dla szkoły podstawowej - test wiedzy informatycznej, korzystanie z sieci Internet i korzystanie z programu Microsoft Power Point, a dla gimnazjum - test wiedzy informatycznej, korzystanie z sieci Internet i umiejętność tworzenia stron WWW w języku HTML. Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące lokaty:
W kategorii szkół podstawowych:
II miejsce - Wincek Stanisław - klasa VIb;
III miejsce - Kochanowska Wiktoria - klasa VIb.
W kategorii gimnazjum:
III miejsce - Wysocki Jakub - klasa IA;
Gratulujemy! Więcej zdjęć...


Nocne spotkanie z sowami i biwak klasy Vb
Kliknij, aby powiekszyć Pierwsze: SOWY
Stowarzyszenie Ochrony Sów zaprosiło nas na bezpłatne warsztaty terenowe "SOS dla sów" prowadzone w ramach kampanii edukacyjnej pn. "Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności" dotowanej ze środków WFOŚiGW w Gdańsku. Spotkaliśmy się w szkole 5 maja o 18.30, oprócz uczniów klasy Vb w warsztatach uczestniczyli też dorośli i dzieci z Szymbarku i okolic. Pani Ewelina Kurach (znana nam z poprzednich, dziennych zajęć o sowach) opowiadała niesamowite historie: o puchaczach zacięcie broniących piskląt przed.. przyrodnikami obrączkującymi młode, o niezwykłych cechach sowich piór, o sowich zmysłach, o ich gniazdach. Mieliśmy okazję posłuchać głosów tych ptaków, dowiedzieliśmy się, że nie wszystkie są aktywne nocą .. Gdy zapadł zmierzch wyszliśmy w teren, pani Ewelina Kurach przy pomocy specjalnego głośnika odtwarzała głosy sów, które mogłyby mieszkać w okolicy. Nasłuchiwaliśmy .. Już traciliśmy nadzieję, aż w czwartym miejscy nasłuchu, pod lasem odezwał się samiec sowy uszatej (mimo to, że wcale nie byliśmy cicho...)! Tutaj można go posłuchać. A tutaj niezwykle ciekawa audycja o sowach, polecamy gorąco! Wszystkich, którzy spotykają, słyszą sowy w swojej okolicy prosimy o informacje na adres ewelina.kurach@sowy.sos.pl lub na facebook.
Dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia!

Drugie: BIWAK
Do szkoły wróciliśmy po godzinie 22, porządki, przygotowanie klas do roli "sypialni" biwakowych i mogliśmy zasiąść do kolacji. Rolę "mistrza" kuchni pełnił bardzo sprawnie Natan:-). Kolejne były krótkie humorystyczne scenki rodzajowe w kilku odsłonach. Toaleta wieczorna i "rozmowy" pokojowe. I było już po godzinie drugiej... A pobudka 6.45...:-)
Dziękujemy pani A. Nastałej za opiekę na biwaku i panu B. Darsznikowi za pomoc w zajęciach terenowych.
(Tekst i zdjęcia: M. Karczewska) Więcej zdjęć...


Siódme wiosenne warsztaty przyrodnicze
Kliknij, aby powiekszyć 27 kwietnia uczniowie klas IVa, Va i Vb razem z opiekunami wzięli udział w "Siódmych wiosennych warsztatach przyrodniczych". W programie ujęto terenowe wiosenne warsztaty z edukacji ekologicznej o tematyce "Wiosna w świecie ptaków", "Wiosna w lesie i na łące". Nas uczniowie wzięli też udział w konkursach na pracę plastyczną przedstawiającą motyla występującego na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz w konkursie na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla z terenu KPK. Odnieśliśmy spore sukcesy!
Praca plastyczna przedstawiająca motyla występującego na terenie KPK:
- Amelia Szulist klasa IVa - miejsce II
- Klara Wysocka klasa IVa - miejsce III
- Kacper Flisikowski klasa IVa - miejsce III
wyróżnienia:
- Karolina Kupc klasa Vb
- Zofia Turzyńska klasa Vb
- Michał Miś klasa Vb
- Dominika Górna klasa IVa
- Natalia Brzozowska klasa IVa
Najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie KPK:
- Amelia Szulist klasa IVa - miejsce I
- Natalia Brzozowska klasa IVa - miejsce I
- Zofia Turzyńska klasaVb - miejsce III
Gratulujemy!
Jednocześnie dziękujemy tym rodzicom, którzy pomogli dzieciom w przygotowaniu ciekawych prac. Nadmieniamy, że stroje i prace wykonane były z materiałów przeznaczonych do recyklingu i odpadów. Tradycyjnie po zajęciach terenowych na dzieci czekały kiełbaski z ogniska, bułki i herbata. Dziękujemy Organizatorom (Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku i Kaszubski Park Krajobrazowy) za kolejne ciekawe zajęcia przyrodnicze!
(Zdjęcia i tekst: M. Karczewska) Więcej zdjęć...


Klasa pierwsza i klasy drugie w Gdyni
Kliknij, aby powiekszyć 26 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy I, klas IIa i IIb wraz z opiekunami: Teresą Reszka, Kamilą Czerwińską, Joanną Bobrowską i Janiną Synak uczestniczyli w wycieczce do Gdyni. Na miejscu czekała na uczniów moc atrakcji. Uczniowie obejrzeli film pt.: "Dzieciak rządzi", przespacerowali się Bulwarem Nadmorskim, a także Nabrzeżem Portowym. Najwięcej radości przyniósł dzieciom spacer brzegiem morza i zbieranie muszli wyrzuconych na brzeg. Zebrane muszelki są wspaniałą pamiątką obok wspomnień żywych do dziś.
(tekst i zdjęcia: J. Synak, K. Czerwińska, T. Reszka, J. Bobrowska) Więcej zdjęć...


Wielkie sprzątanie brzegów jezior kaszubskich
Kliknij, aby powiekszyć W związku z przypadającym pod koniec kwietnia Dniem Ziemi uczniowie z kl. IIIb SP i Kółka misyjnego wzięli udział w projekcie: "Wielkie sprzątanie brzegów jezior kaszubskich". To inicjatywa Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby z Chmielna. Podopieczni chętnie zabrali się do porządkowania brzegu jeziora Patulskiego w Krzesznej. Śmieci było sporo, ale zaopatrzeni w odpowiednie rękawice, chętnie zbierali odpady. Po robocie znalazł się czas na relaks i posiłek. Przy ognisku gawędzili o efektach zbiórki odpadów i smażyli kiełbaski. Mimo tego, że w naszym środowisku istnieje możliwość składowania i segregowania odpadów, część z nich zostaje wydalona do lasu lub nad jeziora. Szkoda, że zapomina się o tym, iż przyroda jest naszym drugim domem.
(tekst: R Mach, E. Klińska foto: ucz. M. Młyńska) Więcej zdjęć...


Warsztaty terenowe "SOS dla sów"
Kliknij, aby powiekszyć Serdecznie zapraszamy na warsztaty terenowe "SOS dla sów"! Miejsce i termin spotkania: 5 maja 2017 r., godz. 18:30 – 21:30, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku, ul. Szkolna 1. Stowarzyszenie Ochrony Sów zaprasza na bezpłatne warsztaty terenowe "SOS dla sów" w ramach kampanii edukacyjnej pn. "Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności" dotowanej ze środków WFOŚiGW w Gdańsku. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:30 prelekcją z pogadanką, po której wyruszamy w teren na nasłuchy i wabienie sów. Warsztaty „SOS dla sów” są wyśmienitą okazją do poznania tajemnic sowiego życia. Jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno euforię, zachwyt, ale i niekiedy strach. Ten strach wynika z niewiedzy, zabobonów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie - historii, które mogą wywołać ciarki na plecach. Kliknij, aby powiekszyć Nasze spotkanie przybliży biologię i ekologię tych ptaków. Wyjaśnimy, dlaczego sowy są ważnym, pożytecznym elementem przyrody. Tym razem uwagę poświęcimy gatunkom bytującym pośród ludzi, w miastach i wsiach. Opowiemy o ciekawostkach z ich życia oraz o przyczynach zanikania gatunków oraz sposobach ochrony sów. Zdradzimy jak prowadzić ich obserwacje i nasłuchy, by nie płoszyć i nie stwarzać zagrożenia. Opowiemy o naszych działaniach terenowych i ochroniarskich oraz o Atlasie Sów Polski – bazie obserwacji żywych czy martwych osobników oraz śladów ich obecności. Warsztaty będą też okazją do prowadzenia nasłuchów sów w pobliskim lesie. Uczestników warsztatów prosimy o zabranie latarek, odpowiedniego ubioru terenowego (odzież wierzchnia, obuwie) oraz prowiantu.
Kliknij, aby powiekszyć Obowiązują zapisy mailowe. Prosimy o podanie imienia i nazwiska i nr tel.
Zapisy i kontakt: ewelina.kurach@sowy.sos.pl
Przewidujemy grupę ok. 35 osobową. Serdecznie zapraszamy osoby indywidualne, rodziny z dziećmi, mieszkańców Pomorza, ale również i tych, którzy w tym czasie będą gościli na Kaszubach.


Montaż słowno-muzyczny: "Słowo o Adamie"
Kliknij, aby powiekszyć Wielki Tydzień to w liturgii czas obfity w wydarzenia paschalne. W związku z tym uczniowie z Chóru oraz Kółka misyjnego przygotowali montaż słowno - muzyczny zatytułowany: "Słowo o Adamie". Dzieci i młodzież w kilku scenkach opowiedzieli o ludzkich słabostkach i Zbawicielu, który naprawił niewierność pierwszych ludzi. Nowy Adam, umarł na krzyżu, a następnie zmartwychwstał. Zmartwychwstanie jest ogromnym powodem do radości. Uczniowie z chóru oraz klas: IVa i IVb nadały świetności widowisku dzięki pieśniom i muzyce, która wprowadziła obecnych w radosny nastrój świąt Wielkanocnych. Podziękowania należą się pani Joasi za przygotowaną dekorację oraz pani Elwirze za przygotowanie holu dla zaproszonych. Wielkie brawa dla zaangażowanych uczniów za włożony trud, odwagę i poświęcony czas!
(tekst: R. Mach, foto: E. Klińska) Więcej zdjęć...


Gazetka szkolna "PROMYK"
Pobierz plikGazetka szkolna "PROMYK"
Zespół Redakcyjny w składzie:
Halina Kasprzycka - Opiekun
Adrian Drużdż, Kornelia Reszka, Jakub Wysocki, Jakub Flisikowski.
Zapraszamy do lektury.


VII Gminny Konkurs Języka Angielskiego "Improve your English"
Kliknij, aby powiekszyć W dniach 28 i 29 marca odbył się VII Gminny Konkurs Języka Angielskiego, w którym brali udział najlepsi uczniowie języka angielskiego z naszej gminy. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości leksykalno - gramatycznej, czytania oraz wiedzy o krajach anglojęzycznych.
W kategorii klas I–III SP
I miejsce: Michał Krzaczkowski - Stężyca i Karol Kuśmierski - Klukowa Huta;
II miejsce: Wiktor Wojciechowski i Szymon Lubecki - Szymbark;
III miejsce: Barbara Grzędzicka - Szymbark i Aleksandra Meronk - Kamienica Szlachecka;
wyróżnienie: Maria Ciemny - Gołubie.
W kategorii klas IV-VI
I miejsce: Kevin Sadowski - Gołubie;
II miejsce: Jacek Bury - Gołubie;
III miejsce: Marcin Młyński - Kamienica Szlachecka i Martyna Bronk - Stężyca;
Wyróżnienie: Nikodem Kolka i Kacper Flisikowski - Szymbark.
W gimnazjum
I miejsce: Jakub Flisikowski - Szymbark;
II miejsce: Karolina Zaborowska - Stężyca i Jakub Wysocki - Szymbark;
III miejsce: Martyna Radtke - Stężyca i Dominik Reuther - Klukowa Huta;
Wyróżnienie: Mateusz Chrapkowski - Gołubie.
Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością języka angielskiego na bardzo wysokim poziomie. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz materiały przydatne w nauce języków obcych ufundowane przez dyrekcję ZKiW w Szymbarku. Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Nauczycielom języka angielskiego dziękujemy za udział w pracach komisji.
See you next year? Więcej zdjęć...


Wielkanocne warsztaty plastyczne
Kliknij, aby powiekszyć Z inicjatywy mam: pani Sylwii Glinieckiej oraz Honoraty Bobrowskiej po raz kolejny uczniowie klasy 0a oraz IVa wzięli udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych z okazji zbliżających się świąt Wielkiejnocy. Wszyscy z zaangażowaniem przygotowywali ozdoby: urocze zajączki oraz barwne jajka. Mali artyści wykazali się nie lada talentem, bowiem pięknie udekorowali sale. W klasie IVa "wyrosło" nawet kolorowe drzewko. Dzięki temu zajęcia lekcyjne odbywają się w przyjemnej atmosferze. Uczniowie oraz wychowawcy są wdzięczni rodzicom za dzielenie się swoimi zdolnościami i pasją. Więcej zdjęć...


W oczekiwaniu na wiosnę
Kliknij, aby powiekszyć Wiosna jest powodem do radości i spotkań. Więc połączyliśmy swoje siły, aby odliczać czas do jej nadejścia. Urządziliśmy biwak z 20/21 marca. Koło misyjne wraz z klasą IIIb SP spędziło popołudnie i noc w oczekiwaniu na wiosnę w szkole. Wspólny pobyt dwóch, dość różnych pod każdym względem grup, przebiegał w braterskiej atmosferze. Było ognisko z kiełbaskami, turnieje drużynowe, w których zmagaliśmy się ze swoimi słabymi stronami. Nawet dokarmianie z zamkniętymi oczami, kolegów, po którym niektórzy wyglądali inspirująco z porcją jogurtu nie tylko na twarzy. Były wspólne rozmowy, bajki tuż przed snem. Zbyt prędko nadeszło rano. Czas wstawać na zajęcia! A wiosna? Wciąż jeszcze słabo ją widać, choć już lekko czuć. Dziękujemy opiekunom p. R. Mach, p. E. Klińskiej, p. K. Mach za wspólne wyglądanie wiosny oraz ciekawe spędzenie wolnego czasu.
Uczniowie z Kółka misyjnego oraz z kl. IIIb SP Więcej zdjęć...


Wycieczka do Londynu
Kliknij, aby powiekszyć W dniach 11-13 marca br. wzięliśmy udział w wycieczce do Londynu pod opieką pań: Lucyny Mańskiej oraz Haliny Kasprzyckiej. Zobaczyliśmy bardzo wiele ciekawych miejsc, z których słynie Londyn: Big Ben, Soho, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, London Eye, Madame Tussauds, Harrods, The Tower of London oraz Buckingham Palace. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się co to znaczy brytyjska pogoda, zasmakować tamtejszej kuchni oraz poznać gościnność Brytyjczyków, która nas urzekła. Zostaliśmy tam bardzo miło przyjęci. To była pełna wrażeń, a zarazem niezapomniana wycieczka, za której organizację bardzo dziękujemy naszym opiekunkom. Na pewno ten wyjazd pozostanie nam na długo w pamięci. Gorąco polecamy Londyn!
(Tekst: K. Wierzba, P. Kruszyńska, zdjęcia: L. Mańska) Więcej zdjęć...


Wyjazd do kina na film "Był sobie pies"
Kliknij, aby powiekszyć Warto obejrzeć film pt.:"Był sobie pies", na który uczniowie chóru wybrali się do kina Rusałka, w Kościerzynie w połowie marca br. Była to nagroda za udział w Gminnym Koncercie Kolęd w Stężycy. Pierwsza połowa filmu składa się ze scenek, w których pies interpretuje różne wydarzenia ze swojej, oderwanej od ludzkiej rzeczywistości, perspektywy. Ukazuje jego ogromne przywiązanie do człowieka, której cechą jest wierność. Od początku przewija się wątek poszukiwania sensu istnienia. Fabuła filmu "Był sobie pies", zaczerpnięta jest z książki W. Bruce’a Camerona. Niektórzy z nas opuścili kino, bardzo wzruszeni. Pan Grzegorz Brylowski, przyznał, że, to taki wyciskacz łez, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. W autobusie więc, było o czym rozmawiać. Bowiem każdy, chciałby mieć takiego czworonoga ogromnie przywiązanego do swojego opiekuna. Ciekawe emocje budził wątek reinkarnacji zwierzęcia, przedstawiony w filmie. Rodził on pytanie: jak to jest z życiem? Aż tyle wcieleń? Więc nadarzyła się kolejna okazja do dyskusji. Niemniej jednak film uczy młodego widza: w jaki sposób obchodzić się ze zwierzakami. Jak być odpowiedzialnym. Przypomina o nieuchronnym procesie ewolucji. Polecamy więc go jako doskonałe kino familijne.
(tekst: R. Mach)


Konkurs recytatorski- eliminacje gminne i powiatowe
Kliknij, aby powiekszyć 15 marca w ZKiW w Stężycy odbyły się gminne eliminacje XXIV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Nagrodzono aż pięć uczennic naszej szkoły w różnych kategoriach. Dziewczęta z gimnazjum - Patrycja Klinkosz zajęła I miejsce, Marta Kurszewska II miejsce. siostry Jakusz - Paula i Julia zdobyły III miejsce, a Natalia Brzozowska otrzymała wyróżnienie. Po kolejne laury sięgnęły Marta i Patrycja w eliminacjach powiatowych, bowiem wyrecytowały i wyśpiewały najwyższe lokaty, tym samym kwalifikując się do ostatniego etapu- wojewódzkiego. Trzymamy kciuki! Gratulacje dla recytatorów oraz ich rodziców i opiekunów. Więcej zdjęć...


Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej
Kliknij, aby powiekszyć We wtorek 14 marca 2017 roku w Klukowej Hucie odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów. W kategorii wiekowej 10-13 lat: Maciej Kapiszka i Krzysztof Kunowski, a w kategorii wiekowej 14-16 lat: Martyna Hiller, Maksym Bobrowski i Marta Młyńska. Turniej składał się z części pisemnej i ustnej. Wszyscy uczestnicy napisali test, a później najlepsi zawodnicy zaprezentowali swoją wiedzę w części ustnej. Do etapu ustnego zakwalifikowali się Maciej Kapiszka i Martyna Hiller. Martyna, dzięki poprawnym odpowiedziom oraz opanowaniu, zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej i zakwalifikowała się do etapu powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbędzie się 7 kwietnia w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników turnieju. Więcej zdjęć...


Eliminacje Regionalne Odysei Umysłu w Gdańsku
Kliknij, aby powiekszyć W niedzielę 12 marca 2017 r roku w Gdańsku odbyły się Eliminacje Regionalne Odysei Umysłu, w których uczestniczyły dwie drużyny z naszej szkoły. Młodsza grupa wystąpiła w składzie: Olaf Bobrowski, Tatiana Borkowska, Natalia Brzozowska, Barbara Grzędzicka i Klara Wysocka. Starsza grupa składała się jedynie z trzech osób: Maksyma Bobrowskiego, Jakuba Flisikowskiego i Ksawerego Szwichtenberga. Obie drużyny poświęciły bardzo dużo pracy i czasu aby pod okiem trenerek - Oliwii Beling i Joanny Bobrowskiej jak najlepiej przygotować się do eliminacji regionalnych. Mimo wielu przeciwności, walki z własnymi słabościami i z czasem Odyseusze dali z siebie wszystko. Dzielnie walczyli podczas prezentacji wybranych problemów długoterminowych i rozwiązywania problemów spontanicznych. Starsza drużyna pokazała nie tylko ogromnego ducha walki, ale i na trwałe zapisała się w pamięci uczestników, trenerów, gości i sędziów konkursu. Podczas przedstawienia rozbawiła do łez publiczność, a swój występ zakończyła wśród owacji na stojąco. Młodsza drużyna, pełna zapału pokonywała nieprzewidziane trudności na scenie i bohatersko zaprezentowała swoje szalone pomysły. Nasza piątka superbohaterów, nie tylko na scenie, ale i poza nią wywarła wielkie wrażenie charakteryzacją wymyślonych przez siebie postaci. Nasi reprezentanci zdobyli cenne doświadczenie. Pełni energii i zapału czekają na przyszłoroczną edycję Odysei Umysłu. Serdecznie im gratulujemy!
(tekst: Oliwia Beling, Joanna Bobrowska) Więcej zdjęć...


Oponki, to jest dopiero jazda
Kliknij, aby powiekszyć Słońce w zimie ma również swoją moc, tak było, kiedy wybraliśmy się na stok. Zaplanowaliśmy wraz z opiekunami pobyt popularnie mówiąc w Koszałkowie u państwa Alicji i Ireneusza Koszałków, którym serdecznie dziękujemy za gościnność! Zabawa była przednia, tym bardziej, że dopisała piękna pogoda. Wspólnie cieszyliśmy się urokami zimy szusując na śniegu. A jak nam później wszystko smakowało! Dziękujemy rodzicom, za umożliwienie wyjazdu, a wychowawcom za sprawowaną opiekę w czasie pobytu.
Uczniowie klas IIIa i IIIb SP oraz Kółka misyjnego. Więcej zdjęć...


Gminny Turniej Warcabowy dla klas II i III szkoły podstawowej
Kliknij, aby powiekszyć W czwartek 9 marca 2017 roku w świetlicy szkolnej odbył się Gminny Turniej Warcabowy. Do konkursu przystąpiło 16 uczestników. W rozgrywkach udział wzięli uczniowie ze szkół w Kamienicy Szlacheckiej, Gołubiu, Stężycy i Szymbarku. Rozgrywki odbywały się według zasady "każdy z każdym" i były niezwykle wyrównane. W kategorii klas III konieczne było przeprowadzenie dwóch dogrywek o drugie i trzecie miejsce. Wyniki konkursu:
Klasy II:
I miejsce - Witold Penk (ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej);
II miejsce - Fabian Pawłowski (ZKiW w Stężycy);
III miejsce - Krystian Regliński (ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej).
Klasy III:
I miejsce - Radosław Cybula (ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej);
II miejsce Szymon Tutkowski (ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej);
III miejsce Wiktor Wisiecki (ZKiW w Szymbarku).
Zwycięzcy i uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wszystkim serdecznie gratulujemy wyników. Opiekunom dziękujemy za przygotowanie zawodników.
(tekst: Joanna Bobrowska) Więcej zdjęć...


Sukcesy w konkursie "Czytamy lektury"
Kliknij, aby powiekszyć "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."- z tym stwierdzeniem autorstwa naszej noblistki - Wisławy Szymborskiej z pewnością zgadzają się uczennice klasy IIIa, które 7 marca wzięły udział w II Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym w Szkole Podstawowej w Sulęczynie. Dziewczęta wykazały się bardzo dobrą znajomością pięciu utworów: "Dzieci z Bullerbyn", "Puc, Bursztyn i goście", "Rzepka", "Słoń Trąbalski" oraz "Paweł i Gaweł". Wiktoria Duma zajęła zaszczytne I miejsce, a Barbara Grzędzicka z różnicą 3 punktów uplasowała się na IV miejscu. Uczennice otrzymały dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Dziękujemy i gratulujemy!


Eliminacje X konkursu języka angielskiego
"Have fun with English"
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 21 lutego 2017 odbyły się szkolne eliminacje X konkursu języka angielskiego Have fun with English. Najlepszymi uczniami z języka angielskiego w szkole okazali się:


W kategorii klas I-III SP:
I miejsce - Wiktor Wojciechowski klasa IIb;
II miejsce - Szymon Lubecki klasa IIa;
III miejsce - Martyna Skwierawska klasa IIb;
wyróżnienie - Barbara Grzędzicka i Szymon Zieliński klasa IIIb.
W kategorii klas IV-VI SP:
I miejsce - Kacper Flisikowski;
II miejsce - Szymon Naczk, Nikodem Kolka i Łukasz Pozorski;
III miejsce - Zofia Turzyńska;
wyróżnienie - Marta Mazurkiewicz.
W kategorii klas I-III Gimnazjum:
I miejsce - Jakub Flisikowski;
II miejsce - Karolina Wierzba, Martyna Katkowska i Agnieszka Miąskowska;
III miejsce - Jakub Wysocki.
Uczniowie Ci, będą reprezentować nasza szkołę w konkursie gminnym, który odbędzie się 28 i 29 marca b.r. Congratulations! Więcej zdjęć...


Poetyckie rozważania o miłości
Kliknij, aby powiekszyć 20.02.2017 r. uczniowie pod kierunkiem nauczycielek Joanny Groth i Elwiry Mazurkiewicz przygotowali dla swoich kolegów montaż słowno-muzyczny pt. "(...) Bo na cóż życie bez miłości...". Na romantyczny nastrój spotkania wpłynęły piosenki i wiersze o tematyce miłosnej oraz piękna scenografia. Głosy narratorów recytowały utwory największych polskich poetów m.in. Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy - Tetmajera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Leopolda Staffa oraz Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej. Nie zabrakło również "Hymnu o miłości" św. Pawła Apostoła. Poezja podejmowała problem pierwszej miłości. Mówiła nie tylko o tęsknocie za ukochaną osobą, ale także o rozstaniach i złamanym sercu. Ukazała więc różne oblicza tego wspaniałego uczucia. Poetyckie słowa pokazały, że miłość staje się "solą życia" i nadaje mu smak. Niekiedy jest jak ciepła, majowa noc i przynosi ukojenie, a czasem bywa jak naderwana gałąź, która osłabia drzewo. Wychowankowie włożyli w swój występ wiele pracy i serca, co zostało docenione przez publiczność, która nagrodziła ich gromkimi brawami. Szczególne podziękowania należą się panu Grzegorzowi Brylowskiemu, który zajął się oprawą muzyczną całego wydarzenia.
(tekst: SU) Więcej zdjęć...


Nabór do przedszkola przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku


Pobierz plikNabór do przedszkola przy 

Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku


Konkurs recytatorski - etap szkolny
Kliknij, aby powiekszyć W bibliotece odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Uczniowie występowali w trzech kategoriach wiekowych. Po wysłuchaniu recytacji komisje podały wyniki.
Klasy I-III SP
1. miejsce - Paula Jakusz (klasa IIb)
2. miejsce - Weronika Lewandowska (klasa IIIb)
3. miejsce - Stanisława Bertling (klasa I)
Klasy IV-VI SP
1. miejsce - Julia Jakusz (klasa IVb)
2. miejsce - Natalia Brzozowska (klasa IVa)
Gimnazjum
1. miejsce - Marta Kurszewska (klasa III)
2. miejsce - Martyna Katkowska (klasa Ia)
Poezja śpiewana - Patrycja Klinkosz (klasa IIb)
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. Dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom, a reprezentantom naszej szkoły życzymy powodzenia na eliminacjach gminnych! Więcej zdjęć...


Przygoda z lekturą - konkurs wojewódzki
Kliknij, aby powiekszyć W sobotę 4 marca uczennice klasy IV a, Weronika Bertling oraz Tatiana Borkowska, uczestniczyły w Gdańsku w II Wojewódzkim Konkursie Czytelniczo-Literackim "Przygoda z lekturą" przeznaczonym dla uczniów klas IV-VI. W rywalizacji wzięło udział 13 dwuosobowych drużyn, które rozwiązywały zróżnicowane zadania dotyczące książki "Lew, czarownica i stara szafa", jej autora oraz adaptacji filmowej. Nasze uczennice zajęły szóste miejsce. Serdecznie gratulujemy i bardzo dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły. Więcej zdjęć...


Warsztaty kulinarne klasy pierwszej
Kliknij, aby powiekszyć W dzień poprzedzający tłusty czwartek w klasie pierwszej odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których dzieci przygotowywały rogaliki. Uczniowie dzielnie wałkowali ciasto, wycinali trójkąty, nakładali marmoladę i formowali rogaliki, które trafiły do pieca, by się cudnie zarumienić. Potem zostały obsypane cukrem pudrem. Wreszcie dzieci ze smakiem zjadły własnoręcznie przygotowane rogale. Próbę generalną przed tłustym czwartkiem można było uznać za udaną. Serdeczne podziękowania dla p. Brzozowskiej i p. Lemberg za cenną lekcję pieczenia rogalików.
(tekst: Janina Synak) Więcej zdjęć...


Pierwsze Gminne Targi Edukacyjne
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w targach edukacyjnych, które po raz pierwszy zostały zorganizowane w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy. Patronat nad przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Stężyca Pan Tomasz Brzoskowski. Na targach zaprezentowało się dziesięć szkół ponadgimnazjalnych z powiatu kartuskiego i kościerskiego. Celem spotkania było przedstawienie gimnazjalistom ofert edukacyjnych tych placówek. Uczniowie, oprócz przygotowanych prezentacji, mieli też możliwość obejrzenia stanowisk poszczególnych szkół oraz rozmów z uczniami i nauczycielami tych placówek. Degustowali smakołyki, oglądali filmy, przeglądali kroniki i ulotki. Wielką radość sprawiło gimnazjalistom spotkanie ze starszym kolegą, który opuścił już mury naszego gimnazjum, a teraz zachęcał swoich młodszych kolegów do wstąpienia w mury jego obecnej szkoły. Na pewno tego typu spotkanie pomoże naszym przyszłym absolwentom podjąć decyzję w sprawie wyboru dalszego kierunku kształcenia. Więcej zdjęć...


Dyskoteka karnawałowa
Kliknij, aby powiekszyć 22 lutego 2017 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV-VI SP i I-III gimnazjum. Oprawą muzyczną imprezy zajęli się Paweł Szulist i Tomasz Treder. Zabawa była świetna, a humory dopisywały wszystkim do samego końca. Z utęsknieniem czekamy na kolejną taką imprezę szkolną:-)
(tekst: Samorząd Uczniowski)


Kulig pierwszaków
Kliknij, aby powiekszyć W czwartek szesnastego lutego uczniowie klasy pierwszej wzięli udział u kuligu zorganizowanym przez rodziców Franka Lemberga. Śnieżny zaprzęg podjechał po uczniów pod samą szkołę. Dzieci wraz z opiekunami wyruszyły szlakiem, który prowadził przez zimowy krajobraz wprost na posesję Państwa Szulist. Na miejscu czekała już ciepła herbata i rozpalone ognisko, przy którym samodzielnie upiekły kiełbaski. Po pysznym posiłku uczniowie zaśpiewali "Sto lat" Frankowi z okazji urodzin. Dzieci spędziły dzień pełen wrażeń w pięknej, zimowej scenerii. Serdecznie dziękujemy Państwu Lemberg za zorganizowanie wspaniałego kuligu. (tekst: Janina Synak) Więcej zdjęć...


I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 15 lutego br. uczennice klasy III Gimnazjum brały udział w I Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii, który odbył się w Gimnazjum nr 2 w Żukowie. Do etapu wojewódzkiego z naszej szkoły zakwalifikowały się: Agnieszka Miąskowska, Paulina Kruszyńska i Marta Kurszewska. Wszystkie trzy dziewczyny wyróżniły się bardzo dobrą znajomością nie tylko języka angielskiego, ale również wiedzą dotyczącą zagadnień związanych z Wielką Brytanią, tj.: historii, sztuki, architektury, najbardziej znanych postaci, zabytków, pomników przyrody, obyczajów, tradycji, świąt narodowych itp. Marta Kurszewska zajęła w konkursie IV miejsce. Serdecznie gratulujemy ! Congratulations! Więcej zdjęć...


Edukacja teatralna
Kliknij, aby powiekszyć We wtorek 14 lutego uczniowie klas IV-VI obejrzeli w sali im. Szopińskiego w Kościerzynie spektakl "W krainie mitów" przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Współcześnie często używamy zwrotów: koń trojański, węzeł gordyjski, nić Ariadny, puszka Pandory, syzyfowa praca zapominając lub nie wiedząc, skąd się wywodzą. Dlatego warto było zapoznać się z podstawowymi mitami, by nabrać szacunku do mądrości w nich zawartych, choć mogą wydać się one zbyt odległe i nierealne. W scenicznej opowieści dwoje młodych bohaterów podczas szkolnej wycieczki do muzeum swoim niewłaściwym zachowaniem spowodowało przeniesienie się w czasy mityczne. Spotkało w nich: Prometeusza, Ikara, Syzyfa, Midasa. Bohaterowie ulegli nietypowym i zabawnym perypetiom, które przybliżyły wiedzę na temat przeszłości. Aby wrócić do współczesności, musieli rozwiązać zagadkę wypowiedzianą przez Prometeusza. Zadanie to wymagało jednak od pary urwisów odwagi, mądrości, pracowitości i wzajemnego szacunku. Czwartoklasiści poznali historie sięgające starożytności, a starsi uczniowie uporządkowali swoją dotychczasową wiedzę z języka polskiego i historii.


Spotkanie z poezją
Spotkanie z poezją "(...) Bo na cóż życie bez miłości..." Dnia 20.02.2017r.(poniedziałek) odbędzie się wieczorek poetycki dla klas IV-VI i I-III gimnazjum (5 godzina lekcyjna).
Organizator: Samorząd uczniowski


Bal karnawałowy
Bal karnawałowy Podróz dookoła Świata" Dnia 20.02.2017 r. (poniedziałek) odbędzie się bal karnawałowy dla klas O-III (godziny od 9.00-10.45). Harmonogram: 9.00-10.00- zabawa przy muzyce
10.00-10.15 posiłek pod opieka wychowawcy
10.15-10.45- gry i zabawy
Prosimy wszystkich o strój karnawałowy. Zapraszamy!


Pokaz muzyki etnicznej
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 9.02.2017 r. dzieci miały okazję po raz drugi zapoznać się z muzyką etniczną, a wszystko za sprawą warsztatów, które odbyły się tego dnia w naszej szkole. Na samym początku dzieci zostały podzielone na dwie grupy wraz z wychowawcami, a zadaniem było rozpoznanie poszczególnych instrumentów za pomocą rozchodzącego się dźwięku. Mogliśmy zapoznać się z różnego rodzaju bębnami, a także z czego są wykonane. Poznaliśmy dużo afrykańskich instrumentów. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek o dość nietypowo wyglądających i wydających dźwięk instrumentach. Podziwiano bęben w kształcie grzyba, czy malutką, mieszczącą się w dłoni dorosłego człowieka, kalimbę dźwiękiem przypominającą cymbałki. Podziwialiśmy muzykę na "dżambie". Uczniowie wsłuchiwali się w śpiew ptaków, rechot żab, padający deszcz, a nawet dźwięk dzwoneczków na góralskich halach, a wszystko w wykonaniu niezwykłych sprzętów grających.
(Tekst: K.Czerwińska, foto: J.Synak) Więcej zdjęć...


Spotkanie ze studentami z AIESEC
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 7 i 8 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ze studentami z Chin i Belgii Ulee Lulu z Chin i Florianem Provoost zrzeszonymi w AIESEC. Pierwszego dnia w warsztatach uczestniczyli uczniowie gimnazjum, a drugiego ze szkoły podstawowej. Uczniowie mieli okazję porozmawiać po angielsku z obcokrajowcami i dowiedzieć się więcej o kulturze ich krajów oraz jak różne wyrazy brzmią po chińsku czy flamandzku. Każdy uczestnik warsztatów miał okazję pomalować i ozdobić kubek specjalnymi farbami. Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem tzw. "belgijką" i śpiewem kaszubskiego abecadła w wykonaniu całej społeczności szkoły podstawowej. Na pewno wszyscy na długo zapamiętają tą interesującą lekcję. Dziękujemy Panu dyrektorowi za umożliwienie nam takiego spotkania.
(tekst: A. Miąskowska, zdjęcia L.M) Więcej zdjęć...


Wieści z biblioteki
Kliknij, aby powiekszyć W czwartek, 2 lutego dwanaścioro uczniów klas II-III SP wzięło udział w konkursie "Czytamy lektury", wykazując się znajomością następujących utworów: "Puc, Bursztyn i goście", "Rzepka", "Słoń Trąbalski" oraz "Paweł i Gaweł". Natomiast 3 lutego trzynaścioro uczniów z klas IV-VI zmagało się z zadaniami dotyczącymi książki "Opowieści z Narnii". Konkursy dostarczyły uczestnikom wielu wrażeń. Z pewnością zgodzą się ze słowami naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła." 7 lutego ogłoszono wyniki oraz rozdano wszystkim dyplomy i nagrody. Oto nazwiska zwycięzców.
KLASY II-III
1. Wiktoria Duma (klasa IIIa)
2. Barbara Grzędzicka (klasa IIIa)
3. Agata Cieszyńska (klasa IIIa), Paweł Zaborowski (klasa IIIb)
KLASY IV-VI
1. Weronika Bertling (klasa IVa)
2. Tatiana Borkowska (klasa IVa)
3. Natalia Brzozowska (klasa IVa)
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursach. Gratulujemy zwycięzcom! Osoby, które zajęły pierwsze i drugie miejsce będą reprezentować naszą szkołę w kolejnych etapach. Życzymy powodzenia! Więcej zdjęć...


Karnawał 2017
Kliknij, aby powiekszyć W poniedziałkowe przedpołudnie 20 stycznia 2017 r. odbył się długo oczekiwany przez uczniów klas 0-III - bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, magów, księżniczek, kowbojów oraz innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także nauczycielami. Dodatkową atrakcję uczestnikom balu zapewniła grupa dziewcząt z klasy IIb gimnazjum, która nikomu nie pozwoliła się nudzić. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach prowadzonych przez Leśne Nimfy. Po prawie dwugodzinnych pląsach wszyscy uczestnicy opuszczali salę gimnastyczną w doskonałych humorach.
(tekst: SU, zdjęcia: M. Młyńska) Więcej zdjęć...


Dzień misyjny w szkole
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 12 stycznia odbył się Bal misyjny. Został on zainicjowany w ramach Projektu Edukacyjnego klas II gimnazjum przez trójkę uczniów: Karolinę, Piotra i Pawła z klasy IIb. Celem spotkania była prezentacja uczniom młodszym idei pracy Misjonarek Miłości, których założycielką była Matka Teresa z Kalkuty. Przebrała się za nią Karolina. Uczniowie klas I-IV mieli szansę wykazać się pomysłowością w trakcie wykonywania zadań. Żadnego kłopotu nie sprawiało najmłodszym m.in.: udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu, zręcznym nawlekaniu różańca na czas, podzieleniu się jedną bułką przez zespół klasowy, oraz wykonaniu tańca uwielbienia. Uczniowie przebrani w stroje dzieci z różnych kontynentów chętnie włączali się do wspólnej zabawy i tańców. Odpowiedzialni za projekt, pragną podziękować Jury, w skład którego wchodzili: mgr K. Pek, ks. Tomasz Dawid, lic. K. Mach za rzetelną ocenę i wyłonienie zwycięzców balu. Opiekunką projektu była mgr R. Mach. Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci, za dobór przebrań oraz fantastyczne stroje, charakteryzujące dzieci z różnych stron świata. Choć różni, łączy nas chęć niesienia pomocy w potrzebie!
Wykonawcy Projektu: K. Małszycka, P. Szulist, P. Gleinert Więcej zdjęć...


Ferie zimowe w naszej placówce
Kliknij, aby powiekszyć W tym roku ferie zimowe przypadły na drugą połowę stycznia. W porównaniu do lat ubiegłych, w naszym województwie rozpoczęły się wcześnie. Spora grupa uczniów SP wypoczywała w Redzikowie na zimowisku zorganizowanym przez parafię w Szymbarku, których koordynatorem był ks. Tomasz Dawid. Ci spośród uczniów, którzy pozostali w domach mogli skorzystać z zajęć zorganizowanych przez nauczycieli. Różnorodny wachlarz warsztatów skupił sporą grupę uczestników. Uczniowie mieli okazję dwukrotnie wyjechać do kina na filmy: Sing 2D oraz Gwiezdne wojny. Mogli też zmierzyć się w kuchni, przygotowując okolicznościowe przekąski i desery, ku uciesze swoich podniebień. Zagrać na bum-bum rurkach, oraz poszusować na nartach z okolicznych stoków. Poszerzyć wiedzę z zakresu języka angielskiego. Zorganizowano również wyjazd na lodowisko. Jazda na łyżwach dostarczyła wszystkim dawki adrenaliny. Dzięki zimowej aurze, uczniowie mogli spędzić wolny czas bardzo aktywnie. Wypoczęci i zrelaksowani wychowankowie powrócili do swoich szkolnych obowiązków.
(foto: E. Klińska, G. Korda, K. Mach, E. Miąskowska, I. Bednarek, tekst: R. Mach) Więcej zdjęć...


Podziękowania
Pobierz plikPodziękowania
Uczniowie, Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku wyrażają wdzięczność Państwu Alicji i Ireneuszowi Koszałkom za życzliwość i serdeczne przyjęcie. Dzięki Wam aktywnie spędzaliśmy czas, korzystając z zimowych atrakcji obiektu. Jak Koszałkowo to tylko na sportowo!


Gminny Koncert Kolęd
Kliknij, aby powiekszyć 12 stycznia Chór szkolny pod kierunkiem pana Grzegorza Brylowskiego wziął udział w Dwudziestym Czwartym Gminnym Przeglądzie Kolęd w Stężycy. Uczniowie zaprezentowali następujące utwory: "Emmanuel", "Babci zegar","Oto dziś narodziła się miłość":
(...) nie zamykaj dzisiaj serca więc swojego
do gospody są zamknięte wszystkie drzwi,
ja przyniosę w swoich dłoniach maleńkiego
w twym serduszku go położę, niechaj śpi (...)
Rozsłuchana publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ, po którym wykonawcy udali się na poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Z rówieśnikami z innych szkół, gawędząc przy herbacie, wymieniali się swoimi spostrzeżeniami nie tylko w kwestii muzycznej. Uczniowie wraz z przygotowującym występ dyrygentem, pojadą do kina Remus, ponieważ w nagrodę otrzymali bilety. Dzięki przewoźnikowi panu Andrzejowi, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na drodze, bezpiecznie dotarliśmy do domów, za co serdecznie dziękujemy! (tekst: R. Mach, foto: A. Kasprzycki) Więcej zdjęć...


Zimowe szaleństwo klas VI
Kliknij, aby powiekszyć Dzięki temu, że zima miała dobry humor i obdarzyła nas mnóstwem śniegu, nasze kochane wychowawczynie oraz właściciele zimowych zaprzęgów zorganizowali kulig dla klas VI. Był to fantastyczny prezent dla uczniów. Do sań, w których siedziały panie, dołączono kilka sanek. W czasie jazdy nie obyło się bez wywrotek - chyba celowych, co wywoływało salwy śmiechu u wszystkich uczestników sanny. Te zdarzenie w niczym nie zakłóciły wspaniałej przejażdżki. Wystarczyło tylko podnieść się z ziemi, otrzepać z białego, zimowego puchu i ponownie wsiąść na sanki. Podczas zaplanowanego postoju wszyscy mogli porozmawiać, ogrzać się i zjeść ciepłe kiełbaski. W drodze powrotnej, nieco już zmęczeni, podziwialiśmy wspaniałe widoki. Obsypane śniegiem pola i domy prezentowały się wspaniale. Oszronione drzewa dodawały uroku cudownemu krajobrazowi. W imieniu wszystkich uczestników dziękuję pani Monice Kruszyńskiej i pani Joannie Groth za zorganizowanie tego zimowego wypadu. Panom kuczerom natomiast chciałabym podziękować za bezpieczne powożenie. Pewnie za rok powtórzymy tę jazdę!
(tekst: Wiktoria Kochanowska z klasy VIb, foto: J. Groth) Więcej zdjęć...


Jaka pyszna sanna - parska raźno koń
Kliknij, aby powiekszyć Zima w tym roku, dopisała nie tylko na Kaszubach. Spadło mnóstwo śniegu, więc nie straszne były nam ujemne temperatury, które wskazywały termometry. Większość z nas postanowiła wybrać się na kuligi. Dzięki odwadze naszych wychowawców oraz uprzejmości kuczerów, jazda na sankach okazała się bardzo przyjemna. Do dużych sań ciągniętych przez konie, dołączono nasze sanki, z których w trakcie jazdy niektórym zdarzyło się upaść. Ale co tam, otrząsnęliśmy z siebie biały puch i w drogę. Podczas postoju, grzaliśmy się przy ognisku i piekliśmy kiełbaski. Krajobraz iście bajeczny, mogliśmy podziwiać pola i domostwa okryte śniegiem. Oszronione drzewa w lasach dodawały wszystkiemu nadzwyczajnego uroku. Do ust cisnęła się znana piosenka o zimie: "Taka piękna sanna w śniegu cały świat, jadę, jadę w świat sankami, sanki dzwonią dzwoneczkami dzyń, dzyń, dzyń..." Dziękujemy naszym drogim wychowawcom oraz opiekunom za cudowną atrakcję w środku zimy. Szczególne podziękowania należą się kuczerom, dziękujemy!
(tekst: R. Mach, foto: L. Mańska, K. Mach) Więcej zdjęć...


Spotkanie profilaktyczne w gimnazjum
Kliknij, aby powiekszyć W piątek 13 stycznia tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych uczniowie wszystkich klas gimnazjum wysłuchali wykładu oraz obejrzeli prezentację na temat szkodliwości używania dopalaczy i narkotyków. Spotkanie poprowadził chemik, biegły sądowy - Pan Przemysław Jakusz. Celem spotkania było podniesienie świadomości młodzieży w zakresie zagrożeń, jakie niosą ze sobą te substancje a także kształtowanie właściwych postaw oraz umiejętności spędzania wolnego czasu. Uczniowie dowiedzieli się, że niewinnie wyglądające tabletki mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Skutki używania dopalaczy nie są jeszcze do końca zbadane, bowiem ich skład wielokrotnie ulegał zmianie, dlatego nie wiadomo do końca, jakie są następstwa ich stosowania. Jedno jest pewne - skutki dopalaczy są bardzo poważne. Podczas prelekcji uczniowie zapoznali się z pierwszymi objawami uzależnienia i całym procesem destruktywnego oddziaływania na organizm człowieka. Elementem spotkania z uczniami była prezentacja filmów, które ukazywały (ku przestrodze) zachowania młodych ludzi po zażyciu różnych substancji. Był też czas na zadawanie pytań i dyskusję. Ze spotkania wypłynął podstawowy wniosek: aby skutecznie walczyć z dopalaczami, potrzebna jest nie tylko współpraca wielu instytucji, ale również brak przyzwolenia społecznego na ich używanie oraz szeroko rozumiana profilaktyka.


Z Jasełkami w Stężycy
Kliknij, aby powiekszyć W Święto Trzech Króli, gościnnie wystąpiliśmy z repertuarem: Jasełka na Spotkaniu Noworocznym Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Stężycy. Zebrani, nie ukrywali wzruszenia podczas przedstawienia, przygotowanego przez Kółka, Teatralne oraz Misyjne. W ten wyjątkowo mroźny dzień śpiew Chóru rozgrzewał zziębnięte ciała i rozpromieniał twarze gości. Ogromne brawa uczestników przekonały nas, że warto nieść wokół Dobrą Nowinę. Więcej zdjęć...


"Młodzież zapobiega pożarom" - etap szkolny
Kliknij, aby powiekszyć W poniedziałek 9 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Do konkursu przystąpiło 28 uczestników. Pod okiem strażaków z OSP w Szymbarku, Waldemara Miłejko i Marcina Koszałki, uczniowie napisali test sprawdzający wiedzę pożarniczą oraz wiedzę z zakresu opieki przedmedycznej.
Wyniki konkursu:
Szkoła podstawowa
I miejsce - Maciej Kapiszka;
II miejsce - Krzysztof Kunowski;
III miejsce - Ksawery Szwichtenberg.
Gimnazjum:
I miejsce - Martyna Hiller;
II miejsce - Maksym Bobrowski;
III miejsce - Marta Młyńska.
W eliminacjach gminnych naszą szkołę reprezentować będą: Maciej, Krzysztof, Martyna, Maksym i Marta. Odbędą się one w Klukowej Hucie. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia.
(tekst i foto: Joanna Bobrowska) Więcej zdjęć...


Dar z głębi serca dla Kornelka
Kliknij, aby powiekszyć Kornel Woźny jest dzieckiem, który mając 10 m-cy rozpoczął walkę z nowotworem złośliwym oka – Siatkówczakiem. Kiedy pojawiła się szansa uratowania oczka i wyleczenia chłopca z Raka, okazało się, że jest potrzebna kwota 1,5 miliona zł. Fundacja Rycerze i Księżniczki szeroko rozpropagowała akcję, ponieważ Kornel jest jej podopiecznym. Dzięki temu dowiedzieliśmy się o możliwości pomocy i postanowiliśmy się zaangażować. Święta Bożego Narodzenia skłaniają do refleksji i gestów przepełnionych troską o innych, więc kwestowaliśmy w naszej szkole, począwszy od Kiermaszu Bożonarodzeniowego. Jednakże nasze działania nabrały tempa tuż przed samymi świętami. Wówczas uczniowie gimnazjum z klas: III, IIa, IIb, Ia oraz podstawówki z klas VIa, VIb, Va wraz z wychowawcami, zamiast upominków mikołajkowych przekazali "dar z serca" dla chłopca. Dzięki wsparciu uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników uzbieraliśmy kwotę 2003,21 zł dla Kornelka. Dziękujemy wszystkim za Wielkie Serce! Kwotę w dniu 22.12.16. przekazaliśmy na konto Fundacji Rycerze i Księżniczki: "darowizna dla Kornela".
(tekst: R. Mach, foto: K. Mach) Więcej zdjęć...


Boże Narodzenie w naszej szkole
Kliknij, aby powiekszyć Społeczność naszej szkoły już w środę, 22 grudnia wspólnie przeżywała niezwykłą moc świąt Bożego Narodzenia. Otóż przez dwie godziny była świadkiem artystycznych występów koleżanek i kolegów , a także uczestnikiem kolędowania. Najpierw na scenie zaprezentowali się członkowie koła teatralnego oraz chóru w spektaklu „Pokój ludziom dobrej woli”. Zwrócili oni uwagę na to, że każdego dnia należy przedstawiać cud narodzin Jezusa w naszych czynach i słowach, w wyciągniętej dłoni na pojednanie, w dobrym słowie czy w zwykłym, prostym uśmiechu, który sprawi, że w drugim człowieku narodzi się nadzieja i spokój. Z kolei grupa wokalno- muzyczna pięknie wykonała kolędy, a także zachęciła widzów do wspólnego śpiewu. Nadszedł czas na popisowy występ uczniów klasy IVb z anglojęzyczną piosenką ”I’m a music man”. Spotkanie zakończyli gimnazjaliści z klasy IIa , którzy zasłużyli na uznanie za grę na bum bum rurkach . Wszyscy artyści oraz ich opiekunowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dziękujemy za niezwykłe chwile. Należy podkreślić, że tradycyjnie w ostatnim tygodniu uczniowie każdej klasy przygotowali wigilijny poczęstunek, dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy, składali życzenia oraz upominki. Po raz kolejny można stwierdzić: Szkoła to nasz drugi dom!
(tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...


Warsztaty "Od ziarenka do bochenka dawniej i dziś"
Kliknij, aby powiekszyć Mimo, że Pierszczewo jest małą kaszubska wsią odwiedzane jest przez wielu gości z różnych regionów Polski. Wszystko to dzięki Państwu Miodowskim, którzy prowadzą czynne gospodarstwo rolne o powierzchni 20 hektarów. Dnia 8.12.2016 r. uczniowie klasy VIa i VIb również odwiedzili zagrodę "U Miodowskich" i odbyli w niej warsztaty edukacyjne. Szóstoklasiści mogli nie tylko przyjrzeć się pracy rolnika, nakarmić krowy, świnie, króliki i kury, czyli podejrzeć jak wygląda życie wiejskie "od kuchni", ale również dzięki prezentacji multimedialnej poznać podstawowe gatunki zbóż uprawiane na Kaszubach. Najciekawszym jednak punktem programu według uczniów był wspólny wypiek chleba, którego receptura jest przekazywana w rodzinie Miodowskich z pokolenia na pokolenia. Dzieci własnoręcznie wkładały przygotowane ciasto chlebowe do foremek i ozdabiały przy użyciu ziaren maku według własnego uznania. Organizatorzy ze względu na trwający okres świąteczny przygotowali dla nas niespodziankę wykonaliśmy pamiątki bożonarodzeniowe z masy solnej. Wycieczkę uznaliśmy za wyjątkowo udaną i wrócimy tam jeszcze nie raz.
(Tekst: Joanna Groth, Monika Kruszyńska) Więcej zdjęć...


Gazetka szkolna "PROMYK"
Pobierz plikGazetka szkolna "PROMYK"
Zespół Redakcyjny w składzie:
Halina Kasprzycka - Opiekun
Adrian Drużdż, Kornelia Reszka, Jakub Wysocki.
Zapraszamy do lektury.


Dzień świętego Mikołaja
Kliknij, aby powiekszyć Już po raz drugi nasz kiermasz bożonarodzeniowy połączony został ze spotkaniem mikołajów. Uroczystość rozpoczęła się 6 grudnia o godzinie 14.00 mszą świętą w intencji wszystkich uczestników o wrażliwość serca. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia udano się barwnym korowodem z przedstawicielami Szwadronu Szwoleżerów Rokitniańskich do szkoły. Tutaj rozpoczął się kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego wystąpili: Gminna Orkiestra Dęta ze Stężycy, Orkiestra Dęta Dziemiany, zespół wokalny Twist Band oraz przedstawiciele naszej szkoły: Zespół Pieśni i Tańca "Marzebiónczi", grupa wokalna w składzie: Natalia i Amelia Brzozowskie, Zofia Turzyńska, Marta Mazurkiewicz, Karolina Kupc, Judyta Hewelt, Maksym Bobrowski, Jędrzej i Patrycja Klinkosz oraz Barbara Grzędzicka, uczniowie klasy IVb oraz klasy IIa gimnazjum. Kliknij, aby powiekszyć Gwiazdą wieczoru była Damroka Kwidzińska - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów w języku kaszubskim oraz polskim. Podczas spotkania trwała zbiórka pieniędzy na operację oka niespełna trzyletniego Kornelka. Na kiermaszu można było też kupić oryginalne ozdoby, kartki i stroiki świąteczne przygotowane przez uczniów, nauczycieli oraz rodziców, a także spróbować szczęścia w loterii. Każdy los wygrywał! Działająca w czasie kiermaszu kawiarenka polecała nie tylko domowe ciasta i kawę, ale także wiele innych specjałów. Oprócz tego licznie zgromadzeni uczestnicy mieli okazję skosztować imponujących rozmiarów tortu i rozgrzewającej grochówki. Imprezę zakończył widowiskowy pokaz sztucznych ogni.
Podziękowanie
Dyrekcja Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku, Lokalna Organizacja "Szczyt Wieżyca", Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni, Ochotnicza Straż Pożarna Szymbark i Kłobuczyno składają serdeczne podziękowania sponsorom, których ofiarność umożliwiła zorganizowanie spotkania mikołajowego oraz kiermaszu bożonarodzeniowego.
Sponsorzy:
 • Anna i Przemysław Jakusz
 • Maciej Formela
 • Apteka "Pod wieżą" w Szymbarku
 • Delikatesy Centrum w Gołubiu
 • Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział w Szymbarku
 • Piekarnia "Graham" Sierakowice
 • Cukiernia "Alicja" w Kiełpinie
 • Jerzy Ramczykowski
 • Grażyna i Wacław Chamerscy
 • Ośrodek Wczasów Zdrowotnych "U Zbója"
 • Firma Remus
 • Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
 • Hurtownia "Agawa"
 • Hutrownia "Jarex"
 • Firma AMC
 • Firma "Radmor"
Organizatorzy wyrażają również wdzięczność rodzicom, uczniom, a także wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie w przygotowanie przedsięwzięcia.
(tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...


Gdzie się podział Święty Mikołaj?
Kliknij, aby powiekszyć W piątek 2 grudnia uczniowie klas I-IV wybrali się z opiekunami do Kartuskiego Centrum Kultury w Kartuzach na spektakl pt. "Świąteczne śledztwo". Było to opowiadanie, zainspirowane zbliżającymi się świętami, poruszające ludzką fantazję. Zaginął Święty Mikołaj, wobec czego aktorzy: Renifer Renia, Bałwan i Elf spekulowali wraz z młodocianymi aktorami, gdzie się podział Święty? Taka trauma przed Mikołajkami to ogromny strach. Jakie będą święta bez Niego? Śledztwo próbowało wyłonić sprawcę porwania. Efektowna choreografia, wprowadziła wszystkich w radosny, świąteczny czas. Dobrze, że znalazł się Mikołaj, okazało się, że był pochłonięty przygotowywaniem prezentów. Dzieci miały okazję zwiedzić zabytkową Kolegiatę Kartuzów. Dodatkowym urozmaiceniem wycieczki był wypad na frytki i pizzę w towarzystwie swoich koleżanek i kolegów ze szkoły.
Opiekunowie: T. Reszka, R. Mach, M. Gerbatowska, I. Bednarek, K. Czerwińska, E. Klińska. Więcej zdjęć...


Kiermasz Bożonarodzeniowy


Coraz bliżej święta...
Kliknij, aby powiekszyć Przygotowania do Kiermaszu Bożonarodzeniowego trwają w całej szkole. W poniedziałek, 28 listopada uczniowie klasy IIb SP, IVa oraz IIa gimnazjum pod czujnym i fachowym okiem mam - pani Sylwii Glinieckiej i Honoraty Bobrowskiej wzięli udział w warsztatach plastycznych. Wszyscy z zaangażowaniem przygotowywali oryginalne ozdoby świąteczne. Natomiast w czwartek uczniowie klasy IVa mogli wykazać się kulinarnymi zdolnościami. Tym razem z inicjatywy pań: Joanny Brzozowskiej, Barbary Mielczewskiej i Beaty Flisikowskiej wcielili się w rolę cukierników, bowiem piekli wyborne ciasteczka. Najwięcej emocji przeżywali podczas dekorowania słodkich specjałów. Wspólna praca przyniosła wspaniałe efekty. Uczniowie oraz wychowawcy serdecznie dziękują rodzicom za zorganizowanie warsztatów.
(tekst: K.Pek) Więcej zdjęć...


Szkolne nocowanie uczniów VIb
Kliknij, aby powiekszyć Noc z 18 na 19 listopada była dla nas szczególną nocą, ponieważ spędziliśmy ją w szkole. O godz. 18.00 cała grupa zjawiła się ze śpiworami i dobrym humorem w kieszeniach oraz jak się później okazało, zapasem niespożytej energii. Rozlokowaliśmy się w części gimnazjalnej, zajmując sale: 30 i 31. Na kolację zaszaleliśmy z kaloriami - zamówiliśmy pizzę:) Wspólny wieczór rozpoczęliśmy od niespodzianki, którą zaplanował dla nas nauczyciel muzyki, pan Grzegorz. Cała grupa miała okazję przekonać się, że nauka gry na bum bum rurkach wcale nie jest taka łatwa. O godzinie 20.00 zaczęły się wspólne gry i zabawy, nie zabrakło też rywalizacji sportowej. Wszystko to dzięki niezastąpionej pani Klaudii, która przygotowała dla nas bieg patrolowy po szkole. Rywalizowaliśmy w dwóch grupach wykonując przeróżne zadania, m.in. układaliśmy wierszyki, piosenki i rymowanki, które zaprezentowaliśmy podczas wieczornego kręgu. O północy wszyscy byli już w swoich śpiworach, ale kto by spał w taką noc... Ciężko było nam zasnąć, a szepty i śmiechy przemierzały szkolne korytarze jeszcze przez długi czas... Zmęczeni, ale szczęśliwi rozeszliśmy się do swoich domów ok. 8.00. Nocka w szkole była suuuper, dlatego na pewno ją jeszcze kiedyś ją powtórzymy:)
(Tekst: uczniowie klasy VIb, zdjęcia: K. Mach, J. Groth) Więcej zdjęć...


Zajęcia plastyczne z rodzicami
Kliknij, aby powiekszyć 24 listopada br, zaplanowano warsztaty plastyczne z udziałem rodziców. Opiekunowie koła plastycznego zaprosili z tej okazji panią mgr Agnieszkę Czaja, która przedstawiła i zaproponowała uczestnikom ozdoby, na miarę możliwości słuchaczy. Zbliża się Kiermasz Bożonarodzeniowy, na który tradycyjnie co roku, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele przygotowują własnoręcznie wykonane ozdoby. Stąd pomysł na pokoleniową integrację. Spotkanie z rodzicami było doskonałą okazją do wymiany pomysłów, dzielenia się doświadczeniem i ciekawych rozmów. Dzieci, które od rana wyczekiwały na najbliższych z entuzjazmem zabrały się do pracy. Efektem jej były: choinki, bombki, mikołaje, bałwanki oraz interesujące ozdoby świąteczne. Dziękujemy rodzicom za przyjęte zaproszenie oraz za owocnie spędzony czas w naszym gronie.
(Opiekunowie: R. Mach, E. Klińska) Więcej zdjęć...


Zajęcia otwarte w klasie "0"a
Kliknij, aby powiekszyć Z inicjatywy wychowawcy klasy "0"a, pani Małgorzaty Korda, 24 listopada odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których razem z dziećmi wykonywali świąteczne ozdoby. Przeznaczono je na kiermasz bożonarodzeniowy. W ten sposób najmłodsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły. Cieszyli się ze wspólnie spędzonego czasu oraz oryginalnych efektów pracy. Wychowawca oraz uczniowie serdecznie dziękują rodzicom za liczny udział w warsztatach. Więcej zdjęć...


Eksperymenty przyrodnicze
Kliknij, aby powiekszyć Młodzieżowy Ruch Naukowy "Wiedza To Fun" z Kartuz to grupa młodych ludzi z powiatu kartuskiego, którzy promują wśród młodszych kolegów naukę przedmiotów ścisłych. Podczas prezentacji pokazują najmłodszym eksperymenty z dziedziny fizyki, chemii i matematyki. Ruchem Naukowym opiekuje się pani Martyna Plicht z CIE Kartuzy. Młodzi naukowcy zawitali i do Szymbarku. Uczniowie z czwartych, piątych i szóstych klas szkoły podstawowej uczestniczyli w pokazie eksperymentów: między innymi obserwowali jak rozdzielają się barwy w tuszach pisaków, zapoznali się z chemicznym wulkanem, przekonali się jak i dlaczego sok z czerwonej kapusty może zmieniać barwę. Czas na zajęciach mijał bardzo szybko. Było ciekawie, dzieci zadawały pytania, uczyły się twórczego myślenia. Dziękujemy i zapraszamy MRN "Wiedza To Fun" do nas na kolejne eksperymenty.
(Tekst i fotografie: M. Karczewska) Więcej zdjęć...


Wojewódzki konkurs "Polacy, których poznać wart"
Kliknij, aby powiekszyć Kornelia Reszka, uczennica klasy Ib gimnazjum zdobyła III miejsce w wojewódzkim konkursie "Polacy, których poznać warto", który odbył sie 23 listopada 2016 roku w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy. W tym roku bohaterem konkursu został Mieszko I, który przed 1050 latami przyjął chrzest. Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: IV-VI i gimnazjum sprawdzali swoją wiedzę w pierwszej części pisemnej, a następnie pięciu najlepszych rywalizowało ze sobą w części ustnej. Kliknij, aby powiekszyć W drugiej części każdy z uczniów odpowiedział na dwa pytania oraz wykonał zadanie dodatkowe. W kategorii klas IV-VI była to praca z mapą, a w kategorii gimnazjum wierne odtworzenie wizerunku pierwszego władcy Polan na wzorze banknotu 500-złotowego. Naszą szkołę reprezentowali w kategorii IV-VI: Magdalena Gruchała i Wiktoria Kochanowska z gimnazjum Kornelia Reszka i Jakub Wysocki.


Warsztaty artystyczne "0"b
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 15.11.2016 r. odbyły się warsztaty artystyczne, na które zostały zaproszone "Mamy". Spotkanie zainicjowały zabawy integracyjne, do których została wykorzystana chusta animacyjna. Następnie matki z dziećmi projektowały torebkę i grzechotkę. Z wielkim zaangażowaniem uczestnicy podeszli do postawionych zadań. Powstały piękne rzeczy. Warsztaty oprócz świetnej zabawy, pozwoliły na rozwijanie kreatywności dzieci, a czas spędzony z mamami okazał się bezcenny. Udało nam się również bliżej poznać. Zachęcam rodziców i zapraszam do dalszej współpracy na rzecz naszej "0" jak również szkoły. Dziękuję!
(Tekst: Monika Pastwa) Więcej zdjęć...


Warsztaty pieczenia chleba
Kliknij, aby powiekszyć Znane powiedzenia o chlebie nie zawsze bywają zrozumiałe w przypadku osób codziennie karmiących się nim. Trudno komuś, kto cieszy się jego dostatkiem, zrozumieć sens porzekadeł typu: "Chleb pracą nabyty, bywa smaczny i syty." Zwyczajnie, kiedy odczuwamy głód sięgamy po chleb, zaspakajając istotną potrzebę. Lecz pod tym określeniem, mieści się cała głębia, gdyż pragnąc chleba, oczekujemy dobra. Pięknie ujął to poeta, Cyprian Kamil Norwid, w wierszu pt:"Moja piosnka"
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba...
Tęskno mi, Panie...
Postanowiliśmy dociec, jak się piecze chleb i w związku z tym wybraliśmy się na warsztaty do Żuromina. U Państwa Michalaków zostaliśmy przeszkoleni, a następnie sami zakasaliśmy rękawy, aby zapracować na chleb. Mogliśmy swoim bochenkom nadać znak rozpoznawczy posypując go makiem. Kiedy nasze bochenki znalazły się wreszcie w piecu, mieliśmy czas na zapoznanie się z gospodarstwem. Wycieczka po polach była inspirująca. Na powietrzu wymyślaliśmy zabawy, w których mimo przymrozku uczestniczyła znaczna część rówieśników. Kiedy wreszcie nadszedł moment kulminacyjny, nastąpiła wielka radość. Udało się! Nasze chleby, rumiane i wypieczone zabraliśmy do domów, aby podzielić się z głodnymi domownikami. W trakcie wyjazdu zwiedziliśmy nowy budynek Urzędu Gminy w Stężycy. Atrakcyjny obiekt, zasługuje na uwagę. Pracownicy przyjęli nas gorąco za co serdecznie dziękujemy i życzymy owocnej pracy! Serdecznie dziękujemy Państwu Barbarze i Marcinowi Michalak za gościnę i wielką cierpliwość w trakcie warsztatów.
Uczniowie klas III SP, Kółko misyjne
(tekst: R.Mach, foto: E.Klińska, M.Gerbatowska - Klawikowska) Więcej zdjęć...


Odyseja Umysłu 2016/2017
Kliknij, aby powiekszyć W naszej szkole ruszyła kolejna edycja Odysei Umysłu. Odyseja to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Poprzednia edycja zakończyła się dla naszych drużyn sukcesem. Uczestnicy zdobyli cenne doświadczenie i teraz z ogromnym zapałem trenują do tegorocznej edycji konkursu. Kliknij, aby powiekszyć Naszą szkołę reprezentować będą dwie drużyny w dwóch kategoriach wiekowych. Uczestnicy mają już za sobą pierwsze zajęcia podczas których wstępnie ustalono skład drużyn, terminy spotkań oraz złożono uroczystą przysięgę na wzorowego i sumiennego Odyseusza. Drużyny ostro wzięły się do pracy i efekty swoich działań zaprezentują 12 marca 2017 roku podczas eliminacji regionalnych Odysei Umysłu.
(tekst: Oliwia Beling, Joanna Bobrowska) Więcej zdjęć...


Konkurs "Piękno słowa czytanego"
Kliknij, aby powiekszyć W środę, 16 listopada w bibliotece odbył się II Szkolny Konkurs "Piękno słowa czytanego" adresowany do uczniów klas IV-VI. Trzynaścioro uczestników czytało wylosowane przez siebie fragmenty książki "Wakacje Mikołajka". Uczniowie wykazali się umiejętnością płynnego czytania, prawidłową dykcją oraz odpowiednią intonacją. Zdaniem komisji - nauczycieli języka polskiego - najwyższy poziom reprezentowali czwartoklasiści!
Wyniki konkursu:
I miejsce - Natalia Brzozowska (klasa IVa)
II miejsce - Kinga Katkowska (klasa IVb)
III miejsce - Marta Mazurkiewicz (klasa Va)
Gratulujemy! 22 listopada Natalia będzie reprezentowała naszą szkołę w eliminacjach powiatowych. Powodzenia!
(tekst: K.Pek) Więcej zdjęć...


Szkolne obchody Święta Niepodległości
Kliknij, aby powiekszyć Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole już 10 listopada. W tym dniu uczniowie z kółka historycznego pod opieką pani Haliny Kasprzyckiej przypinali uczniom gimnazjum biało - czerwone kotyliony. W czasie przerwy z głośników szkolnego radiowęzła rozbrzmiewały patriotyczne utwory. Uczniowie wysłuchali też krótkiej audycji na temat Święta Niepodległości. W poniedziałek chór szkolny oraz uczniowie klasy III gimnazjum pod kierunkiem pana Grzegorza Brylowskiego oraz Alicji Nastałej przedstawili montaż poetycko - muzyczny poświęcony Ojczyźnie oraz jej często tragicznym losom. W oku niejednego widza zakręciła się łza wzruszenia podczas słuchania ujmujących za serce utworów. Takie patriotyczne uroczystości służą temu, aby w młodych sercach Polaków wzbudzać miłość do własnego kraju, przedstawiać tragiczne losy naszej Ojczyzny, trudną drogę do odzyskania wolności i podkreślać, że jesteśmy dumnymi Polakami. Więcej zdjęć...


Obchody Święta Niepodległości
Kliknij, aby powiekszyć Po raz kolejny gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w naszej miejscowości. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.30 w kościele parafialnym. Celebrze przewodniczył ksiądz proboszcz Grzegorz Fąferko, sprawując mszę świętą w intencji Ojczyzny i Zakładników Szymbarskich. W nabożeństwie uczestniczyły liczne delegacje i poczty sztandarowe oraz harcerze z 36 Gdyńskiej Drużyny i harcerki z 5 Kaszubskiej Drużyny z Borowa. Uroczysty przemarsz pod pomnik poprowadziła Gminna Orkiestra Dęta ze Stężycy. Najpierw wójt gminy wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie wysłuchano patriotycznych pieśni i wierszy w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości złożono wieńce i kwiaty. Na zebranych duże wrażenie wywarły słowa pieśni płynące z ust młodych wykonawców:
"Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę
I w świętość naszej sprawy
Dziś idę walczyć - Mamo!
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak tyle, tyle tysięcy."
(Tekst: K. Pek, zdjęcia: Arkadiusz Kasprzycki) Więcej zdjęć...


Hospicjum- to też życie
Kliknij, aby powiekszyć Z inicjatywy rodzica w ZKiW w Szymbarku została zorganizowana akcja pomocy dzieciom Pomorskiego Hospicjum. Zbiórka dotyczyła pieluszek jednorazowych i chusteczek mokrych. Rekordowa liczba podopiecznych tegoż ośrodka spowodowała, ze właśnie w/w artykułów najbardziej brakuje. Wołający głos o pomoc spotkał się z wielką aprobatą przede wszystkim uczniów, rodziców jak i nauczycieli. Przy tej okazji został podjęty przez wychowawców temat hospicjum, chorujących dzieci oraz ich rodzin. Rok miłosierdzia, który obecnie przeżywamy zachęca nas do robienia dobrych uczynków. Nasza społeczność szkolna odpowiedziała pozytywnie na to zaproszenie. Wrażliwość i dobre serce naszych podopiecznych i ich rodziców ujawniła się już w innych okolicznościach. Gorąca zachęcamy Was, drodzy przyjaciele do kolejnych przedsięwzięć służących pomocą drugiemu człowiekowi. Pamiętajmy również, iż darowane dobro zawsze wraca. WARTO POMAGAĆ! Dziękujemy!!!
(tekst: Monika Pastwa) Więcej zdjęć...


Wyjazd do Muzeum VW
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klas czwartych odwiedzili nietypowe miejsce - jedyne na Pomorzu i największe w Polsce prywatne Muzeum Volkswagena w Pępowie. Właścicielom udało się zebrać prawdziwe ikony motoryzacji - ponad 50 zabytkowych aut, które są w pełni sprawne. Uczniowie podziwiali m.in. takie perełki jak kultowe Garbusy, hipisowskie Ogórki czy oryginalny Kübelwagen ze straży pożarnej. Poza prawdziwymi samochodami zobaczyli też imponującą kolekcję miniaturowych aut. Liczy ona ponad 1000 eksponatów! Na zakończenie pełni wrażeń czwartoklasiści z radością spędzili czas na placu zabaw. Dziękujemy pani Joannie Brzozowskiej za opiekę podczas wycieczki oraz pełnienie funkcji fotografa.
(Tekst: K. Pek, zdj. J. Brzozowska) Więcej zdjęć...


Edukacja teatralna
Kliknij, aby powiekszyć Korzystając z oferty Narodowego Teatru Edukacji, uczniowie klas drugich oraz trzeciej gimnazjum obejrzeli w sali im. Szopińskiego w Kościerzynie adaptację II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Każdy mógł spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy, żeby się przerazić, uśmiechnąć, wzdrygnąć, odetchnąć z ulgą, a w końcu zastanowić, jak przejść przez życie, jakich błędów się wystrzegać. Tradycyjnie wrocławski teatr przygotował widowisko specjalnie z myślą o młodym widzu. Spektakl opierał się w dużej mierze na scenach plastyczno - muzycznych, gdyż to właśnie obraz przemawia mocno do ludzkiej wyobraźni. II część "Dziadów" to lektura obowiązkowa dla gimnazjalistów, zatem dzięki sztuce teatralnej pogłębili oni wiedzę z literatury polskiej.
(tekst: K. Pek)


"Sport daje moc" hasłem tegorocznego Forum Samorządów Uczniowskich
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 25 października członkowie Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w III Forum Samorządów Uczniowskich Powiatu Kartuskiego w Stężycy. Celem spotkania było przedstawienie działalności pracy Samorządu Uczniowskiego w szkole, wymiana doświadczeń i pomysłów oraz integracja uczniów aktywnie włączających się w organizację życia szkoły. Po zaprezentowaniu dokonań pracy SU odbył się quiz sprawdzający wiedzę pracy i organizacji samorządów naszego regionu. Zajęliśmy III miejsce. Po krótkich zmaganiach testowych wszyscy udali się na poczęstunek.
(Opracowanie : Samorząd Uczniowski) Więcej zdjęć...


Żyj zdrowo, jedz kolorowo!
Kliknij, aby powiekszyć Sałatka owocowa jest świetnym pomysłem na pełen witamin, orzeźwiający deser! Zaspokaja apetyt, więc jest zdrową alternatywą dla słodyczy. Można ją przygotować o każdej porze roku, z każdych owoców, za każdym razem w innej kompozycji. Mając to na uwadze, klasa VIa postanowiła zrobić smaczne i zdrowe sałatki owocowe. Sałatki wyszły "palce lizać"!
(Opracowanie: klasa VIa) Więcej zdjęć...


Wojewódzki Konkurs Ortograficzny "Jesienne dyktando"
Kliknij, aby powiekszyć Sukcesem naszej uczennicy zakończył się konkurs ortograficzny "Jesienne dyktando", którego organizatorem już po raz dwunasty był Zespół Szkół w Goręczynie. Patronat nad konkursem objęli Pomorski Kurator Oświaty Monika Kończyk, Starosta Powiatu Kartuskiego Janina Kwiecień oraz Wójt Gminy Somonino Marian Kryszewski. Przedstawicielem Kuratorium Oświaty Delegatury w Kościerzynie była wizytator Halina Knapińska. W tym roku uczniowie zmagali się z trudnym i długim fragmentem powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice – Magdalena Gruchała z klasy VIa oraz Agnieszka Miąskowska z klasy III gimnazjum. Obie wykazały się bardzo dobrą znajomością zasad ortograficznych, wygrywając eliminacje szkolne. Etap wojewódzki dla Agnieszki zakończył się zaszczytnym III miejscem. Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu. Obu uczennicom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. Więcej zdjęć...


Warsztaty o sowach
Kliknij, aby powiekszyć W ramach projektu "Kampania edukacyjna pn. Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności" (finansowanego przez WFOŚ i GW w Gdańsku) 20 października odwiedziła nas pani Ewelina Kurach – koordynator projektu. Pani Kurach przeprowadziła warsztaty o sowach dla klas I, IVa i Vb szkoły podstawowej oraz dla klasy Ia gimnazjum. "Choć wizerunek sów modny jest w sztuce użytkowej i modzie odzieżowej, to z wiedzą na temat tej grupy ptaków często jest krucho...". Nasi uczniowie (nauczyciele również :-) z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o sowach: poznaliśmy trzy podstawowe kolory oczu sów, obejrzeliśmy pióra i szpony tych ptaków, dowiedzieliśmy się, co to jest szlara i poznaliśmy ich głosy. Pytań było co niemiara. Posłuchaliśmy o sposobach ochrony tych ciekawych ptaków, obejrzeliśmy zakładane dla nich budki i kosze lęgowe. W naszej kulturze funkcjonuje wiele nieprawdziwych uogólnień o sowach, (do poczytania np. pod tym linkiem, prawdziwe są tylko opowieści o ich fenomenalnym słuchu:-). Bardzo dziękujmy pani Ewelinie Kurach za przeprowadzone zajęcia, czekamy na obiecaną nocną wyprawę "na sowy" wiosną. Pani Ewelina reprezentuje Stowarzyszenie Ochrony Sów (SOS): przyrodniczą pozarządową organizację działającą w Polsce od 2007 roku. Celem Stowarzyszenia jest ochrona zwierząt, ich siedlisk i dziedzictwa przyrodniczego, w tym inicjowanie, koordynowanie i prowadzenie działań na rzecz ochrony ptaków ze szczególnym uwzględnieniem sów. Ciekawą inicjatywą Stowarzyszenia jest internetowy Atlas Sów Polski – baza obserwacji sów (żywych i martwych) oraz śladów ich obecności (np. piór, wypluwek). W najbliższych latach publikacja tych danych podsumuje stan wiedzy i liczebności i rozmieszczeniu sów w naszym kraju. Zachęcamy do dokumentowania i wpisywania swoich obserwacji do atlasu:http://www.atlas.sowy.sos.pl
(Tekst: M. Karczewska) Więcej zdjęć...


"Sekretne życie zwierzaków domowych"
Kliknij, aby powiekszyć Czy zwierzęta mają sekrety, okazuje się, że tak i to jakie. W świat zwierząt przenieśliśmy się podczas projekcji filmu na który wybraliśmy się do kina "Remus" znajdującego się w Kościerzynie, dnia 20.10.2016 r. Film to opowieść o dwóch psach wędrujących przez Nowy Jork. Grupce ich przyjaciół próbujących ich odnaleźć, kiedy znaleźli się w tarapatach. Ciekawa animacja, świetny dubbing polskich aktorów. No i oczywiście miasto, Nowy Jork w tym filmie wygląda przeuroczo. Postacie są wymyślone i narysowane świetnie. Młody widz nie ma powodu się nudzić, co więcej, żarty filmowe pobudzają go do śmiechu. A przecież nie istniej nic piękniejszego, od szczerego dziecięcego uśmiechu! Wyprawa do kina wiąże się z pewnymi przywilejami, tam mogliśmy spożywać posiłek w przeciwieństwie do zajęć lekcyjnych. Oglądanie więc nie obyło się bez popcornu. Pełni wrażeń udaliśmy się na rynek kościerski, aby podziwiać tamtejsze fontanny oraz zobaczyć kaszubskiego druha Remusa. Dziękujemy naszym rodzicom za możliwość wyjazdu, a naszym opiekunom: p. T. Reszka, p. E. Klińskiej, p. Izabelli Bednarek, za jego zorganizowanie i opiekę.
(tekst: R. Mach, foto: I. Bednarek, E. Klińska) Więcej zdjęć...


Stacja limnologiczna w Borucinie
Kliknij, aby powiekszyć 18 października uczniowie klas piątych odwiedzili Staję Limnologiczną w Borucinie. Stacja istnieje od 1959 roku jako terenowa placówka badawczo-dydaktyczna kierunku geografii Uniwersytety Gdańskiego. Zajmuje się głównie problematyką jezior (limnologia), bada jeziora Pojezierza Pomorskiego. Podstawowym celem tych badań (obejmujących ponad 150 wybranych zbiorników) jest rozpoznanie przemian ekosystemów jeziornych, które zachodzą obecnie oraz określenie przyrodniczych podstaw niezbędnej ochrony. Prowadzący zajęcia, pan Edmund Ulenberg opowiedział naszym uczniom o jeziorach Kółka Raduńskiego, dzieci aktywnie uczestniczyły w części zajęć dotyczącej ochrony jezior. Integralną część Stacji stanowi ogródek meteorologiczny, w którym prowadzone są codzienne pomiary podstawowych parametrów meteorologicznych. Uczniowie zapoznali się np. z heliografem. Heliograf składa się ze szklanej kuli, pełniącej funkcję soczewki i skupiającej promienie słoneczne na odpowiednio ukształtowanym pasku papieru. Promienie wypalają ślad, którego długość określa czas operowania Słońca w ciągu dnia z dokładnością do 6 minut! Dzieci obejrzały też deszczomierz, wiatromierz i zajrzały do skrzynki meteorologicznej z termometrami. Najniższa temperatura notowana przez Stację w Borucinie to -33 stopnie Celsjusza. Część teoretyczna zajęć, ze względu na remont sali wykładowej, miała miejsce w pokoju dla studentów – ku radości uczniów – miejsca siedzące na piętrowych łóżkach:-). Dziękujemy pani Monice Rekowskiej z OEE w Szymbarku za możliwość skorzystania z zajęć w Borucinie oraz panu Edmundowi Ulenbergowi za ciekawe ich przeprowadzenie.
(Tekst i zdjęcia M. Karczewska) Więcej zdjęć...


Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci w Pelplinie
Kliknij, aby powiekszyć "Ochrzczony znaczy posłany" - 15 października 2016 roku odbył się w Pelplinie Diecezjalny Kongres Misyjny dla dzieci. Z naszej parafii wybrało się tam 42 uczestników. Na miejscu czekały na nich liczne atrakcje. Kongres rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem księdza Biskupa Wiesława Śmigla, która odbyła się w katedrze Pelplińskiej. Zjazd Kółek Misyjnych emanował tańcem oraz śpiewem. Dzieci miały okazję spotkać się z misjonarzami, którzy opowiadali fascynujące historie oparte o ich własne doświadczenia. O pracy misyjnej na innych kontynentach, kulturze i krajobrazie afrykańskim można opowiadać godzinami. Kliknij, aby powiekszyć Wszyscy zaproszeni otrzymali ciepły posiłek, po którym nabrali sił do dalszej zabawy. Uczestnicy po obiedzie udali się na Festyn. Przygotowano tam dla nich konkursy, ciekawe atrakcje. Całość uświetniły występy muzyczne zespołów, m.in. Kleryckiego Zespołu Muzycznego (CIS), Zespołu Pieśni i Tańca (Sierakowice). W sumie w Kongresie Misyjnym uczestniczyło blisko 700 osób z całej diecezji pelplińskiej. Całe wydarzenie było przygotowaniem do nadchodzącego tygodnia misyjnego, dlatego więc przeżywaliśmy je pod hasłem: "Ochrzczony to znaczy posłany".
(tekst: D. Machola i R. Mach, zdjęcia: Krzysztof Mania KFP) Więcej zdjęć...


Lekcje języka kaszubskiego
Kliknij, aby powiekszyć Czwartego października uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych szkoły podstawowej, w ramach zajęć z języka kaszubskiego odwiedzili kolejne ważne i ciekawe miejsca na Kaszubach. Dzieci wybrały się do Muzeum Mazurka Dąbrowskiego w Będominie oraz farmę strusi afrykańskich w Garczynie.
(tekst i zdjęcia: Janina Synak) Więcej zdjęć...


Ślubowanie klasy pierwszej
Kliknij, aby powiekszyć Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem wychowawcy Janiny Synak program artystyczny, w którym zaprezentowali umiejętności taneczne, wokalne i recytatorskie. Na samym początku zatańczyli poloneza. Wykazali się również wiedzą dotyczącą ojczyzny i znajomością zasad bezpieczeństwa. Dzięki nim umieją zachować się w grupie rówieśniczej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowania na uczniów szkoły dokonał dyrektor Ireneusz Zarach, a rożki obfitości wręczyli rodzice. Dzieci otrzymały również pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne. Obecny na uroczystości wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski pogratulował uczniom wspaniałego występu, życzył sukcesów i obdarował uczniów słodkościami. (tekst: Janina Synak, zdjęcia: Arkadiusz Kasprzycki) Więcej zdjęć...


Obchody Dnia Edukacji Narodowej
Kliknij, aby powiekszyć Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a ustanowiona przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. To polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego istnieje od 1972r. (do 1982 r. nazywano je Dniem Nauczyciela). W naszej szkole obchodziliśmy je 13 października. Już od rana galowe stroje uczniów i nauczycieli świadczyły o niecodziennym charakterze dnia, który dopełniła oryginalna akademia przygotowana pod kierunkiem pani Alicji Nastałej oraz pana Grzegorza Brylowskiego. Członkowie koła teatralnego "Cudaki" niczym profesjonaliści wcielali się w role niektórych nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji. Były też sceny ilustrujące sytuację w dzisiejszej oświacie. Na twarzy niejednego widza widniał uśmiech, a niekiedy pewne zakłopotanie. Utwory wykonane przez chór, a także podkład muzyczny i elementy choreografii nadały przedstawieniu wyjątkowy charakter. Na zakończenie przedstawiciele uczniów złożyli wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz obecnym na uroczystości emerytom serdeczne życzenia, a następnie wręczyli słodką niespodziankę - ogromny tort.
(tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...


Zajęcia fitness


II Dzień Anioła
2 października każdego roku jest wyjątkowym dniem, gdyż solenizantami w tym dniu są Aniołowie Stróżowie. Wedle teologii dogmatycznej, każdy człowiek rodzi się z przydzielonym mu Aniołem Stróżem. Każde państwo świata ma własnego Anioła Stróża tzw. opiekuna. Co ciekawe, każdy Anioł Stróż jest inny, zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i o swoje możliwości duchowe. To posłaniec Boży, którego priorytetem jest obrona człowieka. W związku z imieninami Aniołów Stróżów odbył się w szkole II Dzień Anioła. Podobnie jak w ubiegłym roku w ubiorze dominowała biel, oraz stroje iście anielskie. Spośród uczniów wybieraliśmy Najlepszego Anioła Klasy. Chętnych było wielu, ale pretendentem do tytułu mogła być osoba, która posiada odpowiednie cechy. Między innymi: przestrzega zasad obowiązujących w szkole, jest koleżeńska, uprzejma i życzliwa. Ma szacunek do nauczyciela, nie przeszkadza innym na lekcjach, jest uczciwa, pomocna i sprawiedliwa. Otwarta na prośby innych. Nie da się ukryć, anioły są wśród nas. Spacerują po korytarzach naszej szkoły.
W klasach szkoły podstawowej to:
Kliknij, aby powiekszyć 0a: Aleksandra Serkowska;
0b: Milena Piask;
I: Kornelia Szulist;
IIa: Magdalena Naczk;
IIb: Paula Jakusz;
IIIa: Agata Cieszyńska;
IIIb: Weronika Lewandowska;
IVa: Amelia Szulist;
IVb: Kinga Katkowska;
Kliknij, aby powiekszyć Va: Oliwia Reszka;
Vb: Dominika Machola;
VIa: Magdalena Gruchała;
VIb: Edyta Węsiora;

Gimnazjum:
Ia: Oliwia Bida;
Ib: Dominika Czaja,
IIa: Oktawia Bobrowska;
IIb: Aleksandra Kreft,
III: Paulina Kruszyńska.
Anioły wytypowane w klasach otrzymają nagrody oraz będą nosić swój tytuł przez bieżący rok, do kolejnych wyborów Najlepszego Anioła Klasy. Warto więc zacząć uśmiechać się do innych oraz traktować kolegów z szacunkiem. Co ważne, nie wymigiwać się od uczniowskich obowiązków!
(tekst: ucz. Julia Rozwadowska Va, Renata Mach; foto: ks. Tomasz Dawid) Więcej zdjęć...


Pożegnanie lata w Gdyni
Kliknij, aby powiekszyć W podróż pociągiem na gdyńską plażę, w dniu 4 października, wybrali się uczniowie klasy IIIa. Dzięki takiemu środkowi transportu, mogliśmy ujrzeć drogę nad morze, z zupełnie innej perspektywy. Dzieci realizowały zasady poruszania się koleją i poznały pracę konduktora. Gdynia przywitała nas pięknym słońcem, gdzie na śródmiejskim placu zabaw wszyscy wspólnie się bawili. Po zmaganiach na drabinkach, ściankach wspinaczkowych oraz szybkościowych zadaniach sportowych, wraz z rodzicami, zorganizowaliśmy piknik na plaży. Gdy każdy znalazł już swoją wymarzoną pamiątkę z wycieczki, zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do Szymbarka.
(Tekst i zdjęcia M. Gerbatowsk) Więcej zdjęć...


Noc w szkole:-)
Kliknij, aby powiekszyć Spanie w szkole na materacach bywa atrakcyjne:-). Uczniowie klasy VB wieczór i noc z 7 na 8 października spędzili w szkole. Szkolne "biwaki" od lat niezmiennie cieszą się u nas popularnością. Dziewczyny i chłopcy przygotowali "sypialnie" w klasach i wspólny stół na korytarzu. Materace, początkowo ułożone w pewnych odległościach od siebie, ostatecznie znalazły się blisko siebie - lepiej tak rozmawia się i zasypia... Szybka kolacja i zabawy rozpoczęliśmy kalamburami - emocji było co niemiara. W przerwie kalamburowej - uczta michałkowa - wynik pewnego zakładu jeszcze z klasy czwartej:-). Kolejny punkt programu nieco spokojniejszy - godzina filmowa dla dziewcząt i chłopców. Lokatorzy każdej z "sypialń" preferowali inne filmy. Dyskoteka, skecze i scenki rodzajowe dostarczyły kolejnej porcji żywiołowych emocji. Znalazł się też czas na "chwile dla siebie" - rozmowy, gry planszowe i inne zajęcia towarzyskie. Historie, które nam lub znajomym przytrafiały się podsumowały wieczór. Każdy, kto chciał opowiadał: wszystkie opowieści - od komicznych po poważne - miały szczęśliwe zakończenie. "Epoka lodowcowa" na dobranoc miała pomóc w zasypianiu - jednak w innym miejscu niż dom i wśród przyjaciół sen nie przychodzi łatwo. Z kolei rano - pobudka była nieco problematyczna:-). Śniadanie i sprzątanie po biwaku przebiegło szybko i sprawnie. Uczniowie pytali, kiedy kolejny biwak. Póki co pytanie pozostało bez odpowiedzi:-). Może na wiosnę?
(Tekst i fotografie: M. Karczewska) Więcej zdjęć...


Treningi karate


Dzień Anioła


Czwartoklasiści na grzybobraniu
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami: Ewą Miąskowską i Katarzyną Pek brali udział w "Grzybobraniu", czyli terenowych warsztatach z edukacji ekologicznej pt. "Grzyby jadalne i trujące" organizowanych po raz szósty przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Na początku spotkania rozstrzygnięto konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za chroniony gatunek grzyba występujący na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Pierwsze miejsce zajęła nasza uczennica z klasy IV a - Amelia Szulist, która prezentowała się jako szyszkowiec łuskowaty. Gratulacje dla Amelii i jej mamy! Potem wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na grupy i pod kierunkiem doświadczonych instruktorów wyruszyli do lasu. Nasza trasa w kierunku szczytu Wieżyca obfitowała w grzyby... niejadalne i trujące! Jadalnych znaleziono niewiele. Mimo to wszyscy z ochotą i zainteresowaniem przemierzali leśne ścieżki. Słuchali różnych ciekawostek i opowieści. Poznali nietypowe nazwy grzybów oraz zasady zbierania, uczyli się odróżniać grzyby jadalne od niejadalnych i trujących, a także dowiedzieli się, jakie mogą być skutki zatrucia grzybami. Podkreślano też fakt, że podczas zbioru nie powinno się ucinać trzonu grzyba i pozostawiać w ziemi, ale należy wykręcić go z podłoża, a powstały otwór delikatnie zasypać ściółką. Po dwugodzinnej wyprawie na wracających grzybiarzy czekała gorąca herbata, pyszne kiełbaski z ogniska i bułeczki. Grzybowe zbiory natomiast wyeksponowano na stolikach, gdzie obejrzeli je członkowie komisji konkursowych. Szukali najładniejszych, największych grzybów oraz takich, które zadziwiały kształtem. Tym razem również szczęście uśmiechnęło się do nas. Adam Flisikowski z klasy IVa zajął II miejsce i otrzymał nagrodę za grzyba o najbardziej oryginalnym kształcie (znalazł miniaturowej wielkości szczeciostopka), a Marek Szwichtenberg z klasy IVb zajął III miejsce w konkursie na największego grzyba (znalazł sporego mleczaja chrząstkę). Dziękujemy mamom: pani Honoracie Bobrowskiej i Sylwii Glinieckiej oraz pani ze świetlicy - Klaudii Mach za opiekę podczas grzybobrania, a OEE za organizację ciekawych warsztatów.
(tekst: K. Pek, zdj. H. Bobrowska) Więcej zdjęć...


Aktywne pierwszaki
Kliknij, aby powiekszyć Choć od rozpoczęcia nauki minął zaledwie miesiąc, pierwszaki już mają za sobą wiele ciekawych przedsięwzięć. Ósmego września cała klasa wybrała się na plac zabaw "Smyk" w Nowej Karczmie. Wyjazd miał charakter integracyjny. Świętowaliśmy też urodziny koleżanki Stasi. Radości i zabaw było bez liku: basen kulek, zjeżdżalnie, małpi gaj, zabawy z animatorami, malowanie twarzy i na koniec smakowity tort. Taki dobry i słodki początek zwiastował wspaniały rok w szkole. Szesnastego września tematem przewodnim dnia było jajko. Uczniowie podjęli próbę odpowiedzi na pytanie: Co było pierwsze: jajko czy kura? Głosy były podzielone, jednak dzieci upewniły się, ze jajko jest bogate w białko, a także wiele witamin, tj. A, E, D i K. Potem nadeszła pora na praktykę. Uczniowie samodzielnie wykonali bardzo zdrową i smaczną pastę jajeczną. Z kolei dwudziestego ósmego września w klasie pierwszej w roli głównej występowała pani dynia. Uczniowie przekonali się, co znajduje się w tej wielkiej głowie. Oddzielanie miąższu od pestek okazało się nie lada zadaniem, ale cóż to dla pierwszaka! Ciasto i babeczki dyniowe były nagrodą za ciężką pracę. Szczególne podziękowania dla wspierających mam pani Agnieszki Bertling i Joanny Brzozowskiej.
(Tekst i zdjęcia: Janina Synak) Więcej zdjęć...


Warsztaty dla duszy
Kliknij, aby powiekszyć W związku z przypadającym Tygodniem Wychowania obchodziliśmy w szkole warsztaty. Nawiązywały tematyką do świętych, którzy realizowali w swoim życiu uczynki miłosierdzia. Jednym z wielu jest święty Stanisław Kostka, patron dzieci i młodzieży. Warsztaty prowadziła wykwalifikowana kadra pedagogiczna, naszej szkoły, która na szóstkę wraz ze swoimi wychowankami zrealizowała wytyczone cele. Dekoracje i wystrój szkoły przygotowali nauczyciele świetlicy. Punktem kulminacyjnym warsztatów było spotkanie społeczności uczniowskiej na modlitwie i śpiewie. Ponadto ks. Tomasz Dawid inicjator warsztatów, zaprosił kleryka II roku SD w Pelplinie, który podsumował działania poszczególnych grup. Pokrótce opowiedział o seminarium, w którym jest alumnem. Warsztaty stały się okazją, aby uczniowie mogli zaprezentować artystyczne dzieła wykonane w ich trakcie, które wymagały wysiłku. Warto czasem zadać sobie nieco trudu, wówczas za św. S. Kostką możemy powiedzieć: "Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć". Organizatorzy dziękują wszystkim za pomoc i zaangażowanie.
(tekst: R. Mach, foto: E. Klińska) Więcej zdjęć...


Śniadanie daje moc! Robimy zdrowe kanapki
Kliknij, aby powiekszyć W środę 14 września uczniowie klasy VIa na godzinie wychowawczej sami robili kanapki. Wcześniej rozmawialiśmy o zasadach zdrowego odżywiania, m.in. o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać i jeść śniadanie? W ten sposób dzieci uczą się tego, czym jest kultura spożywania posiłków i higiena ich przygotowywania, rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne i zdrowe, ale także pięknie ozdobione i pełne witamin. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Praca była ciężka, ale przyniosła uczniom dużo radości. A efekty pracy widać na zdjęciach. Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat to bardzo ważna sprawa. Więcej zdjęć...


Kalendarz roku szkolnego 2016/2017
Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku:

Pobierz plikKalendarz roku szkolnego 2016/2017


Światowy Zjazd Sybiraków
Kliknij, aby powiekszyć Jak co roku 17 września w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku odbył się Światowy Zjazd Sybiraków. Od trzynastu lat syberyjscy zesłańcy, członkowie Rodzin Katyńskich i wszyscy, którym nie jest obojętna pamięć o tych naznaczonych tragedią wydarzeniach, spotykają się właśnie w Szymbarku. Uczniowie klasy III gimnazjum wraz z opiekunami - Alicją Nastałą i Marią Karczewską uczestniczyli w tej podniosłej uroczystości. Po odczytaniu Apelu Pamięci i salwach honorowych rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup Wiesław Śmigiel. W czasie nabożeństwa powiedział: "Straszna to kara wygnania ze swojej ziemi, swojego domu, niekiedy nakładana tylko dlatego, że ktoś był innej narodowości, religii lub miał odmienne poglądy. Prosimy dziś dobrego Boga, by ta historia nigdy się nie powtórzyła, a my jesteśmy tu, by o tym pamiętać i nigdy nie zapomnieć". W obchodach Dnia Sybiraka uczestniczyło wielu młodych ludzi. Było to dla nich cenne spotkanie z żywą historią. Oni również będą nieść pamięć o Golgocie Wschodu kolejnym pokoleniom. O tym, jak jest to ważne podkreślano podczas zjazdu wielokrotnie. Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis. Więcej zdjęć...


Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
Kliknij, aby powiekszyć Tradycyjnie nowy rok szkolny rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Grzegorza Fąferki. Potem udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie dyrekcja szkoły: Ireneusz Zarach i Maria Konkel serdecznie przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar II wojny światowej. Następnie przedstawiono informacje dotyczące organizacji bieżącego roku. Gratulacje otrzymały panie: Anna Butowska oraz Justyna Dułak, które uzyskały stopień nauczyciela kontraktowego, a także nauczyciele mianowani: Izabela Bednarek, Monika Gerbatowska - Klawikowska, Monika Kruszyńska, Magdalena Ochal i Grzegorz Brylowski. Kwiaty wręczono pani Bożenie Serkowskiej, bowiem obchodziła jubileusz - 30 lat pracy w zawodzie nauczyciela. Po części oficjalnej uczniowie i wychowawcy udali się do klas na krótkie spotkania. Życzymy wszystkim zapału do pracy i wielu sukcesów.
(Tekst: K.Pek) Więcej zdjęć...