Aktualności


Więcej zdjęć z każdego wydarzenia znajduje się w zakładce Galeria

W A K A C J E ! ! !
WAKACJE!!!


Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Kliknij, aby powiekszyć Uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się 19 czerwca br. o godz. 8.15 mszą świętą pod przewodnictwem księdza wikarego Mariusza Malejki. Po nabożeństwie uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele rodziców spotkali się w szkole na sali gimnastycznej. 91 uczniów otrzymało z rąk dyrekcji szkoły nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Były też upominki za systematyczne oszczędzanie oraz czytelnictwo. Rodzice aktywnie uczestniczący w życiu szkoły otrzymali "słodkie" podziękowania. Gromkimi owacjami, ze wzruszeniem pożegnano pana Bogusława Darsznika, który po 40 latach pracy odchodzi na emeryturę. Wójt gminy Stężyca uhonorował go nagrodą za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej, którą uroczyście przekazała pani Ewa Borzestowska - sekretarz gminy. Również dyrektor wyróżnił nauczycieli. W tym roku na szczególne uznanie zasłużyły panie: wicedyrektor Maria Konkel, Izabela Bednarek, Anna Dzienisz, Maria Karczewska, Lucyna Mańska, Elwira Mazurkiewicz, Agnieszka Zaworska i Alicja Zdrojewska. Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!
(K.Pek) Więcej zdjęć...


Szkoła marzeń
Kliknij, aby powiekszyć 17 czerwca klasy ósme pożegnały swoją szkołę uroczystą akademią. podczas której nie zabrakło wspomnień i wzruszeń. Była to dla nas wszystkich historyczna chwila, ponieważ pierwszy raz po reformie żegnaliśmy ostatnie klasy szkoły podstawowej. Uczniowie przygotowali inscenizację pt. "Szkoła marzeń". Mury placówki w Szymbarku są dla absolwentów miejscem, które na zawsze pozostanie w ich pamięci. Montażem słowno-muzycznym swoich kolegów pożegnała również klasa 7B. Poniedziałkowa uroczystość była okazją do wręczenie wyróżnień za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie, listów gratulacyjnych i podziękowań dla rodziców, a także nagród i dyplomów dla uczniów reprezentujących naszą szkołę na zewnątrz, m.in. w sporcie, tańcach kaszubskich, chórze i teatrze. Podziękowaliśmy również osobom, które od lat służyły w poczcie sztandarowym szkoły podstawowej. Za organizację tego wyjątkowego dnia dziękujemy przede wszystkim rodzicom. Klasy ósme w kilku skeczach podsumowały lata swojej nauki w Szymbarku. Niewątpliwie do najważniejszych wspomnień można zaliczyć wspólną wycieczkę do Łagiewnik, Krakowa i Energylandii w Zatorze, która odbyła się w maju. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystego zakończenia szkoły oraz naszego wspólnego wyjazdu. Film z akademii dostępny jest w serwisie youtube.
Link do filmu.
Więcej zdjęć...


Wycieczka do Biskupina
Kliknij, aby powiekszyć 14 czerwca bieżącego roku klasy III, IVa i IVb wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce szkolnej. Trasę rozpoczęliśmy od przyjazdu do Żnina, z którego przejechaliśmy kolejką wąskotorową do Biskupina, najbardziej znanego muzeum archeologicznego w Europie Środkowej. Kolejnym punktem programu była Zaurolandia, największy park dinozaurów w Polsce, gdzie znajdują się dinozaury naturalnej wielkości. Ich fascynującą historię poznaliśmy spacerując z przewodnikiem ścieżką dydaktyczną wzdłuż jeziora Rogowskiego. Więcej zdjęć...


Dodatkowe atrakcje dla uczniów chodzących na lekcje języka kaszubskiego
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie, którzy uczęszczają na lekcję j. kaszubskiego uczestniczyli w wycieczkach do Kościerzyny. Uczniowie klas I- III SP 29 maja obejrzeli w kinie "Remus" film pt.: "Kraina cudów". Natomiast uczniowie klas starszych 4 czerwca film pt.: "Aladyn". 11 czerwca uczniowie klas I-III SP wzięli udział w warsztatach w Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo Wieżyca. Pobyt w Koszałkowie rozpoczął się od spaceru po Parku Baśni i Legend Kaszubskich, gdzie dzieci poznały bajkę "O krasnoludkach" oraz legendę "O Wieżycy" Janusza Mamelskiego. Następnie rozwiązywały zadania przygotowane dla nich w labiryncie. Kolejną atrakcją był teatrzyk kukiełkowy pt.: "Kraina Patalonków", po którym uczniowie wykonali figurki z masy solnej. Na zakończenie pobytu mieli możliwość skorzystania z placu zabaw oraz z dmuchanej zjeżdżalni.
(tekst i zdj. Agnieszka Zaworska) Więcej zdjęć...


Szymbarskie Biegi Przełajowe
Kliknij, aby powiekszyć 7 czerwca odbyły się Szymbarskie Biegi Przełajowe. W biegach wzięli udział uczniowie ze szkół w Stężycy, Gołubiu, Klukowej Hucie, Kamienicy Szlacheckiej oraz Szymbarku. Wszyscy z dużym zaangażowaniem pokonywali dystanse w swojej kategorii. Uczniowie zajęli odpowiednio miejsca:
Klasy 0
Dziewczęta:
I miejsce - Zofia Literska ZKiW Kamienica Szlachecka
II miejsce - Kinga Kulas ZKiW Szymabark
III miejsce - Oliwia Makurat ZKiW Klukowa Huta
IV miejsce - Sandra Kaczykowska ZKiW Szymbark
V miejsce - Milena Sadowska ZKiW Stężyca
Chłopcy:
I miejsce - Marcel Szwichtenberg ZKiW Gołubie
II miejsce - Maksymilian Kiedrowski ZKiW Kamienica Szlachecka
III miejsce - Damian Pawela ZKiW Kamienica Szlachecka
IV miejsce - Igor Zieliński ZKiW Szymbark
V miejsce - Robert Ceplin ZKiW Szymbark
Klasy I
Dziewczęta:

I miejsce - Karolina Bednarek ZKiW Stężyca
II miejsce - Karina Klein ZKiW Gołubie
III miejsce - Marcelina Trela ZKiW Klukowa Huta
IV miejsce - Julia Ostrowska ZKiW Stężyca
V miejsce - Amelia Pryczkowska ZKiW Kamienica Szlachecka
Chłopcy:
I miejsce - Jan Gruchała ZKiW Szymabark
II miejsce - Maksymilia Kiedrowski ZKiW Stężyca
III miejsce - Dawid Kobiela ZKiW Kamienica Szlachecka
IV miejsce - Mateusz Goll ZKiW Stężyca
V miejsce - Paweł Trela ZKiW Stężyca
Klasy II
Dziewczęta:

I miejsce - Zuzanna Ropela ZKiW Stężyca
II miejsce - Izabela Piankowska ZKiW Stężyca
III miejsce - Andżelika Wiczkowska ZKiW Klukowa Huta
IV miejsce - Zofia Rosolska ZKiW Gołubie
V miejsce - Katarzyna Chmurzyńska ZKiW Klukowa Huta
Chłopcy:
I miejsce - Jan Kobiela ZKiW Stężyca
II miejsce - Filip Schwichtenberg ZKiW Gołubie
III miejsce - Maciej Tuskowski ZKiW Gołubie
IV miejsce - Dominik Pawłowski ZKiW Stężyca
V miejsce - Wiktor Pawłowski ZKiW Stężyca
Klasy III
Dziewczęta:

I miejsce - Aleksandra Richert ZKiW Stężyca
II miejsce - Wikotoria Chrapkowska ZKiW Kamienica Szlachecka
III miejsce - Martyna Labuda ZKiW Szymbark
IV miejsce - Marta Łyczko ZKiW Stężyca
V miejsce - Malwina Jank ZKiW Kamienica Szlachecka
Chłopcy:
I miejsce - Filip Gabryel ZKiW Stężyca
II miejsce - Szymon Goll ZKiW Stężyca
III miejsce - Filip Synak ZKiW Stężyca
IV miejsce - Ksawery Szwabach ZKiW Gołubie
V miejsce - Paweł Felskowski ZKiW Stężyca
Wszystkich uczestnikom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział i do zobaczenia za rok!
(J.Synak, zdj. R. Mach) Więcej zdjęć...


Biwak klasy IVa i IVb
Kliknij, aby powiekszyć 24 maja odbył się biwak dla klas IVa i IVb z noclegiem na terenie szkoły. Zaczęliśmy od wspólnego obiadu - naleśników. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc p. Eweliny Skwierawskiej, p. Celiny Wojciechowskiej, p. Alicji Wikariusz i p. Magdaleny Lubeckiej, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy. W czasie trwania biwaku przeprowadzone zostały zajęcia w lesie - survival zorganizowane przez p. Krzysztofa Kaczmarka w ramach których uczyliśmy się, jak budować szałasy i pozyskiwać żywienie. Zajęcia zakończyły się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami. Wieczorowa pogoda sprzyjała zabawie na terenie szkoły i grze w piłkę nożną. Przed zaśnięciem zrobiliśmy seans filmowy. Rano trochę niewyspani, ale z pewnością zadowoleni, zjedliśmy śniadanie i wróciliśmy do domów. Więcej zdjęć...


Muzyczne talenty
Kliknij, aby powiekszyć Jędrzej Klinkosz, uczeń klasy VIa, zajął I miejsce w kategorii klas IV-VI, a Klara Wysocka, również uczennica klasy VIa, otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Głosem Inki" w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Podjazach. Jędrzej zaprezentował także zwycięski utwór podczas uroczystych obchodów z okazji jubileuszu 10-lecia nadania szkole w Podjazach imienia bohaterskiej sanitariuszki. Również uczennica klasy VIa, Natalia Brzozowska, w kategorii klas IV-VI zdobyła I miejsce w XIX Powiatowym Konkursie "Śpiewam, bo umiem" w Szkole Podstawowej w Lisich Jamach. Jesteśmy dumni, że mamy uczniów, którzy dzięki zdolnościom i pracowitości, osiągają sukcesy i godnie reprezentują naszą placówkę.
(K.Pek) Więcej zdjęć...


"Ładni, smutni ludzie"
Kliknij, aby powiekszyć W piątek 31 maja w Kartuskim Centrum Kultury w Kartuzach odbył się XIX Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych. Tegorocznym hasłem były słowa "Zaloguj się do życia". Przedstawienia profilaktyczne prezentowane przez dziewięć szkół z terenu powiatu kartuskiego oscylowały wokół zagadnień dotyczących uzależnień od internetu wśród młodzieży. Jest to wyjątkowo ważny i aktualny temat. Uczniowie naszego szkolnego koła teatralnego i chóru "Cudaki" przygotowali psychodramę pt. "Ładni, smutni ludzie". Aktorzy przedstawili kwestię ucieczki od rzeczywistości w sieć, zatarcie granic między światem realnym a wirtualnym oraz problem hejtu. Łącząc swoje umiejętności sceniczne z wyjątkowym talentem wokalnym i muzycznym, zajęli 2. miejsce tuż za szkołą ze Staniszewa, a wyprzedzając na podium przyjaciół z Kamienicy Szlacheckiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie najstarszych klas: K. Cybulska, A. Kobiela, K. Roszkowska, I. Bronk, N. Pozorski, P. Pek, P. Dawidowski, B. Formela, B. Górlikowski, M. Bobrowski oraz M. Kaizer. Niezawodny był również T. Treder, który zajął się aspektami technicznymi inscenizacji. Uczniów przygotowali opiekunowie "Cudaków" - D. Bronk i G. Brylowski.
(Zdjęcia: www.kartuzy.info) Więcej zdjęć...


Konkurs Biblijny
Kliknij, aby powiekszyć 27 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Borku Kamiennym odbył się już XVII Powiatowy Konkurs Biblijny. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Gruchała z klasy VIII b, która zajęła ex aequo drugie miejsce. Konkurs obejmował zakres ksiąg ze Starego Testamentu: Księgę Rut oraz I Księgę Samuela. Gratulujemy Magdzie sukcesu!


IX Bieg papieski z nagrodami
Kliknij, aby powiekszyć 16 maja 2019 r. wzięliśmy udział w biegu, którego celem jest uczczenie rocznicy nadania szkole imienia Jana Pawła II. W Zespole Szkół w Mściszewicach zwycięzcy stanęli na podium w kilku kategoriach biegowych.

150 m - III miejsce - Hubert Ceplin, klasa 0a
200 m - II miejsce - Jan Gruchała, klasa Ia
1000 m - II miejsce - Sebastian Hinca, klasa VIa
1200 m - III miejsce - Krzysztof Linstedt, klasa VIIIb
1200 m = III miejsce - Bartłomiej Górlikowski, gimnazjum
Gratulujemy sukcesu! Warto nadmienić, iż reprezentowało naszą placówkę 31 zawodników, niemal ze wszystkich grup wiekowych. Opiekę nad nimi sprawowali nauczyciele: R. Mach i M. Korda.
Więcej zdjęć...


Pamiętamy!!!
Kliknij, aby powiekszyć 24 maja 1944 roku naziści, w zemście za rozstrzelanie w Szymbarku niemieckiego sklepikarza Wolffa, zatrzymali 18 Polaków z pobliskich miejscowości. Zatrzymani mężczyźni zostali przesłuchani, a następnie osadzeni w remizie strażackiej w Szymbarku. Po dodatkowych przesłuchaniach odczytano przetrzymywanym nazwiska 10 osób, którym nakazano wyjść z remizy, pozostałych 8 mężczyzn zwolniono do domów. Wyczytanych Polaków pod konwojem umundurowanych żandarmów i funkcjonariuszy Jagdkommando odprowadzono do żwirowni położonej poza wsią, za cmentarzem, gdzie dokonano egzekucji. Uczniowie z ZKiW w Szymbarku upamiętnili 75 rocznicę śmierci patronów Gimnazjum składając kwiaty i znicze w miejscu rozstrzelania oraz pochówku Szymbarskich Zakładników. Więcej zdjęć...


Kaszubski Dzień Rodziny na sportowo
Kliknij, aby powiekszyć


26 maja 2019 r. w Centrum Rekreacji w Szymbarku po raz kolejny odbył się "Kaszubski Dzień Rodziny na sportowo", podczas którego licznie zgromadzone rodziny wspólnie spędziły niedzielne popołudnie. Atrakcji nie brakowało. Wszystkim dopisywały dobre humory. Najmłodsi uczestnicy festynu korzystali z dmuchańców, malowania twarzy i licznych konkurencji sportowych, w których mogli wziąć udział z rodzicami. Podczas warsztatów edukacyjnych można było zapoznać się z tematyką survivalu pod okiem pana Artura Sikorskiego, natomiast pan Tomasz Narczyński opowiadał o płazach i gadach. Stadnina Kolano przygotowała przejażdżki konne, zaś o dobrą zabawę dbały animatorki z Grupy Szałolin pod kierunkiem pani Oliwii Beling. Na scenie umiejętności taneczne zaprezentowała grupa dzieci z klas 0-III pod kierunkiem p. Izabeli Bach z Centrum Tańca Szczepan. Talentem wokalnym zachwyciły zebranych uczennice: Klara Wysocka, Natalia Brzozowska, Klaudia Cybulska oraz Aleksandra Kobiela. Gromkie owacje otrzymali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Marzebiónczi" działającego przy ZKiW w Szymbarku pod opieką p. Alicji Zdrojewskiej i Grzegorza Brylowskiego. Najwięcej radości wśród młodszej grupy uczestników sprawił pokaz przygotowany przez strażaków z OSP Szymbark. Chętni mogli zmierzyć się w strzelaniu strumieniem wody z działka bojowego, poznali bliżej sprzęt i wozy strażackie. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się oczywiście II Turniej Podwórkowy Piłki Nożnej. Rozgrywki meczowe odbywały się podczas trwania festynu i wzbudziły sporo emocji wśród piłkarzy i kibiców. W turnieju wzięło udział 8 drużyn. W kategorii wiekowej 8-10 lat zwyciężyły "Jastrzębie". Królem strzelców został Jan Turzyński, najlepszym bramkarzem - Jakub Wikariusz. W kategorii 11-14 lat zwyciężyła drużyna "Nadmuchana zjeżdżalnia". Tytuł króla strzelców zdobył Lucjan Wunsz, a najlepszego bramkarza Szymon Blok. W ostatniej kategorii wiekowej 15+ zwyciężyło GKS Osiedle. Królem strzelców została Oliwia Bida, zaś najlepszym bramkarzem – Krystian Kupper. Również ważny i ekscytujący okazał się turniej strzelniczy zorganizowany przez Centrum Wypoczynkowe Gwardii Kaszubskiej ze Stężycy. I miejsce w rywalizacji zajął Jędrzej Klinkosz, II miejsce- Kacper Laskowski, a III miejsce- Piotr Skrzypek. Festyn zorganizowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Szymbarku. Projekt zrealizowano dzięki dotacji Samorządu Gminy Stężyca. Partnerami przedsięwzięcia byli: Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku, Firma Turystyczno-Handlowa Remus, OSP w Szymbarku, Stadnina Kolano oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.Nagrody ufundował Urząd Marszałkowski w Gdańsku. Organizatorzy dziękują wszystkim za pomoc w przygotowaniu festynu oraz za obecność i wspólną zabawę.
(M.Wunsz, K.Pek) Więcej zdjęć...


Toruń - gotyk na dotyk
Kliknij, aby powiekszyć 22 maja br klasy Va i Vb oraz VIa wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Wyprawa ta rozpoczęła się od warsztatów wypieku piernika. Uczniowie poznali piernikowe legendy i przyprawy, a następnie wykonali własnoręcznie piernika ozdobnego. Kolejnym niezwykłym przeżyciem był seans pt.: "Cudowna Podróż", który odbył się w Planetarium. Oprócz tego uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili najciekawsze zakątki Torunia: Stary Rynek, Pomnik Mikołaja Kopernika, Dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Średniowieczne Obwarowania Miejskie, Bulwar nad Wisłą oraz Katedrę Św. Janów.
(tekst i zdj.: A. Zaworska) Więcej zdjęć...


Sienkiewiczowski konkurs
Kliknij, aby powiekszyć W bibliotece odbył się konkurs pod hasłem "W pustyni i w puszczy - powieścią przygodową". Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością lektury. Zwyciężczynią okazała się Weronika Bertling z klasy VIa, II miejsce zdobył Andrzej Turzyński z klasy VIb, a na trzecim miejscu uplasowała się Natalia Brzozowska z klasy VIa. Gratulujemy!
(K. Pek)


Sukcesy w międzyszkolnym konkursie czytelniczym
Kliknij, aby powiekszyć Uczennice kasy III SP, Stanisława Bertling i Amelia Brzozowska, zajęły ex aequo III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym w Szkole Podstawowej w Sulęczynie. Rozwiązując szczegółowy test, wykazały się bardzo dobrą znajomością pięciu utworów. Otrzymały dyplomy i atrakcyjne nagrody. Brawo, dziewczęta!!! Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły. Jesteśmy z Was dumni.
( K.Pek)


Nasi na podium w powiatowym turnieju BRD
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie naszej szkoły godnie reprezentowali gminę Stężyca w Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach podczas powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Zajęli bowiem III miejsce w dwóch kategoriach wiekowych, zmierzając się z niezwykle trudnymi zadaniami. Kliknij, aby powiekszyć Składamy wyrazy uznania i podziękowania: Barbarze Grzędzickiej, Amelii Szulist, Wojciechowi Kapiszce i Fabianowi Pobłockiemu oraz uczniom klas III gimnazjum: Erykowi Blokowi, Pawłowi Pek i Tomaszowi Treder! ( K.Pek)


Gminny konkurs informatyczny "INTERNADA 2019"
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 12 maja w Klukowej Hucie odbył się gminny konkurs "INTERNADA 2019", którego celem było sprawdzenie wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki. Uczniowie byli podzieleni w dwóch kategoriach wiekowych, szkoła podstawowa (klasy 4-6) i szkoła podstawowa (klasy 7-8) plus III gimnazjum. Zmagania odbyły się w trzech etapach, pierwszy to test wiedzy informatycznej, następnie oceniano umiejętność wyszukiwania informacji w intrenecie i ostatnia część to stworzenie prezentacji w programie Microsoft Office Power Point (grupa młodsza) i strony www w języku HTML (grupa starsza). Po podliczeniu punktacji udało się wyłonić zwycięzców:
Grupa młodsza (klasy 4-6)
I miejsce - Paweł Kukowski (Stężyca)
II miejsce - Olaf Bobrowski (Szymbark)
III miejsce - Maciej Gruchała (Stężyca)
IV miejsce - Jędrzej Klinkosz (Szymbark)
Grupa starsza (klasy 7-8 i III gimnazjum)
I miejsce - Hubert Chmurzyński (Klukowa Huta)
II miejsce - Piotr Lubecki (Szymbark)
III miejsce - Kuba Kiedrowski (Stężyca)
IV miejsce - Jakub Flisikowski (Szymbark)
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
(Tekst i zdjęcia A.Dzienisz) Więcej zdjęć...


Zwycięstwo Zosi w finale wojewódzkim
Kliknij, aby powiekszyć Przepełnieni dumą informujemy, iż uczennica klasy VIIB, Zosia Turzyńska, po zajęciu pierwszego miejsca w etapie powiatowym Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Wiosenne Dyktando", reprezentowała szkołę w finale wojewódzkim, w którym to odniosła bezkonkurencyjne zwycięstwo. Kliknij, aby powiekszyć W szranki z zawiłymi zasadami ortograficznymi uczniowie stanęli 9 maja w Zespole Szkół w Goręczynie. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod batutą p. Grzegorza Brylowskiego. W finale zmagań z ortografią uczestnicy musieli zmierzyć się z fragmentem "Wiatru od morza" Stefana Żeromskiego. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa Zosi i życzymy kolejnych polonistycznych sukcesów.
(tekst: D. Bronk)


Akcja Żonkil, czyli Dzień Gofra w Szkole
Kliknij, aby powiekszyć 5 kwietnia 2019 roku z inicjatywy PCK, Kółka misyjnego i Samorządu Uczniowskiego przeprowadzono Dzień Gofra. Tym razem do akcji przystąpili Rodzice, którzy za namową p. E. Klińskiej zgodzili się nas wesprzeć. Panie L. Wierzba i A. Gleinert od rana do samego południa wypiekały gofry, po które ustawiali się w kolejce zainteresowani. Dzięki owocnej współpracy możemy na rzecz kartuskiego hospicjum przekazać sumę: 662,83 PLN. Dziękujemy bardzo serdecznie Pani L. Wierzba i Pani A. Gleinert za ogromny trud. Dziękujemy ochoczym pomocnikom: Izie Bronk, Marlenie Wysieckiej, Magdzie Szutenberg za niezbędną pomoc i sprawną obsługę wszystkich ulubieńców gofrów. Dziękujemy Rodzicom za dżemy, gofernice, owoce i wszelkie niezbędne produkty. Nad całością przedsięwzięcia czuwali nauczyciele: E. Klińska, R. Mach, M. Korda.
Pamiętajmy: Warto nieść pomoc!


Lubimy spędzać czas w szkole
Kliknij, aby powiekszyć 29 marca 2019 postanowiliśmy wspólnie przedłużyć pobyt w szkole. Z tego tytułu urządziliśmy biwak. W sumie takie wspólne przebywanie. Rozpoczęliśmy go oczywiście umeblowaniem klasy. Po sprawnym zagospodarowaniu przestrzeni mogliśmy wreszcie pogadać, posłuchać muzyki oraz zmienić się nie do poznania, aż do poniedziałku. Jeden długi posiłek przy wspólnym stole, rozmowa, miękkie kapcie. Ale frajda! Wieczorem udaliśmy się na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadził ks. Mariusz. Po powrocie zabraliśmy się do przygotowania scenki z humorem dla naszych gości. Słowem było pomysłowo i śmiesznie bez podpowiadania dorosłych, według własnego scenariusza. Otrzymaliśmy gromkie brawa za występ, co świadczyło, że Andrzejem Wajdą co prawda nie jesteśmy, ale trud się opłacał. Kłopoty były z zaśnięciem, z powodu pasty do zębów, która jak już wiemy służy nie tylko do higieny. Około godziny 3.00, już prawie się udało! Zuchy! Wspólne zabawy integracyjne o świcie i blask słońca sprawił, że rozstawaliśmy się w cudownych nastrojach. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły oraz pracownikom obsługi p. Basi oraz p. Ludwikowi za serdeczność i pomoc w organizacji biwaku.
Julka, Wiktoria, Konrad Daria, Szymon, Adam, Natalia, Weronika, Martyna, Olek i p. R.Mach Więcej zdjęć...


Eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
Kliknij, aby powiekszyć W Zespole Szkół w Łubianie 27 kwietnia 2019 r. odbyły się "Młodzież Zapobiega Pożarom”. W zmaganiach wzięli udział uczniowie wszystkich powiatów naszego województwa podzieleni w trzech kategoriach wiekowych. Celem turnieju, który organizowany jest już od ponad 40 lat, jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej ludności, ekologii i ratownictwa medycznego. Po uroczystym przywitaniu i zapozananiu z organizatorami i komisją Turnieju w skład, której weszli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie Starszy brygadier Tomasz Klinkosz, Prezes Zarządu ZOSP RP druh Zygmunt Tomczonek, oraz Wice Prezes ZOSP RP druh Edmund Kwidzyński, a także Pomorski Komendant Wojewódzki PSP Nadbrygadier Tomasz Komoszyński. Pierwszym etapem zmagań był test, który miał za zadanie wyłonić 5 najlepszych uczestników do części ustnej, podczas której trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością wypowiedzi na forum publicznym. W trakcie prac komisji dla dzieci zoorganizowano wycieczkę do fabryki porcelany "Lubiana", gdzie zapoznali się z etapami produkcji ceramiki.
Wyniki etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej:
Kategoria 10-13 lat:
1. miejsce - Paweł Zaborowski - powiat kartuski
2. miejsce - Tomasz Agatowski - powiat lęborski
3. miejsce - Martyna Ostrowska - powiat gdański
4. miejsce - Dawid Stefanowski - powiat kościerski
5. miejsce - Zuzanna Szlagowska - powiat bytowski
Kategoria 14-16 lat:
1. miejsce - Amelia Zabrocka - powiat bytowski
2. miejsce - Agata Dettlaff - powiat pucki
3. miejsce - Jakub Drewing - Gdańsk
4. miejsce - Kuba Gajewski - Gdynia
Kategoria 17-19 lat:
1. miejsce - Michał Lisek - powiat starogardzki
2. miejsce - Maksymilian Penkowski - powiat kartuski
3. miejsce - Amelia Karcz - powiat tczewski
4. miejsce - Mateusz Rosa - powiat chojnicki
5. miejsce - Karol Sieracki - powiat malborski
Uczeń naszej szkoły Paweł Zaborowski będzie reprezentował województwo pomorskie w Ogólnopolskim Turnieju, który odbędzie się pod koniec maja.
(Tekst: A.Dzienisz) Więcej zdjęć...


Zwycięstwo w Konkursie Ortograficznym
Kliknij, aby powiekszyć Z radością zamieszczam wiadomość, iż Magda Gruchała uczennica klasy 8A zajęła I Miejsce w VI Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym organizowanym w Mściszewicach, tym samym stała się posiadaczką "Złotego Pióra Wójta Gminy Sulęczyno". Serdecznie gratuluję!!! Dziękuję także młodszym uczestnikom z klasy 3A Amelii Brzozowskiej i Paulinie Sikora za godne reprezentowanie naszej szkoły i promowanie znajomości i umiejętności ortograficznych.
(Tekst: H. Kulling) Więcej zdjęć...


"Pobiegnij ze mną do Galilei"
Kliknij, aby powiekszyć "Pobiegnij ze mną do Galilei.
Tam sam Zbawiciel powita nas.
On swego ducha chce nam udzielić,
By miłość zalała cały świat."
Dzisiaj większość uczniów naszej szkoły podśpiewuje refren tej pieśni. Nucą ją, co jest ciekawe, maluszki z grup 0. Wszystko dlatego, że z okazji Świąt Wielkanocy uczniowie przygotowali przedstawienie, do którego scenariusz napisała pani D. Bronk. Utwory wykonał szkolny chór pod kierunkiem pana G. Brylowskiego. Dzięki scenerii przygotowanej przez panią A. Dzienisz widownia na chwilę zapomniała o rzeczywistości, chcąc bardziej zrozumieć istotę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W rolę aniołów wcielili się P. Pek i M. Bobrowski. Jednak na początku przedstawienia symbolicznie przebrani za kurczaka i zająca, czyli postacie wielkanocne, posługujące się nowoczesnymi środkami komunikacji, (tu: smartfonem), poszukiwali śladów zaangażowania w Wielkanoc wśród ludzi na ziemi. Sprawiało im to sporo kłopotu. Ale koniec końców misja anielska powiodła się, ludzie nie zawiedli Stwórcy. P. Dawidowski odegrał postać Jezusa, który podobnie, jak Baranek umarł na krzyżu za ludzkie grzechy i zwyciężył śmierć! Dzięki nowej wytwornicy dymu, zakupionej przez Dyrekcję Szkoły przedstawienie nabrało tajemniczości, stało się spektakularne. Nad całością czuwała pani R. Mach. Uczniowie z opiekunami kół przedstawili sztukę w parafialnym kościele w Szymbarku dnia 07.04.19 o godz. 11.00. Wykazali się wówczas sumiennością, bowiem nikogo nie zabrakło! Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie sztuki, muzyki, nagłośnienia i światło, szczególnie rodzicom, pragniemy bardzo serdecznie podziękować.
(foto: D. Bronk, tekst: R. Mach) Więcej zdjęć...


IX Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze
Kliknij, aby powiekszyć 25 kwietnia 2019r. uczniowie klas Vb i VIb pod opieką wychowawców (p. H. Kulling i p. E. Miąskowskiej) wzięli udział w IX wiosennych warsztatach przyrodniczych zorganizowanych na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. W pięknych warunkach przyrody i słonecznej pogodzie na uczestników czekało mnóstwo zajęć i zadań rozwijających świadomość ekologiczną. Uczniowie wcześniej przygotowali się do różnych konkurencji np. wykonali, z materiałów przeznaczonych do recyklingu doniczki. Pomysłowość naszych uczniów, wykorzystanie różnych surowców np. pustych butelek czy opakowań po sokach została doceniona przez jury, gdyż wygrali i zdobyli piękne nagrody. Przedmiotem kolejnego konkursu było przebranie się za storczyka występującego na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Trzy uczennice z klasy VIb i Vb przebrały się najpiękniej i stanęły na podium: I miejsce zajęła Kornelia Benke z klasy VIb, II miejsce Natalia Rozwadowska z klasy Vb i III miejsce Nikola Pobłocka z klasy Vb. Gratulujemy !!! To był dzień pełen wrażeń i atrakcji, zakończony biesiadą i ogniskiem z kiełbaskami.
(Tekst: H. Kulling) Więcej zdjęć...


Zwycięstwo w Turnieju BRD – etap gminny
Kliknij, aby powiekszyć Reprezentanci naszej szkoły podstawowej i gimnazjum zostali mistrzami gminy Stężyca w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Nasi uczniowie najlepiej poradzili sobie z testem sprawdzającym znajomość przepisów ruchu drogowego, z zadaniami z zakresu udzielania pierwszej Kliknij, aby powiekszyć pomocy przedmedycznej oraz jazdą na rowerze po torze przeszkód. Gratulujemy grupie młodszej: Barbarze Grzędzickiej, Amelii Szulist, Wojciechowi Kapiszce i Szymonowi Naczkowi oraz uczniom klas III gimnazjum: Erykowi Blokowi, Pawłowi Pek i Tomaszowi Treder! Jednocześnie życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 9. maja w Kartuzach.
(K. Pek)


Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej
Kliknij, aby powiekszyć W Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Kartuzach 5 kwietnia 2019 r. odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej. W zmaganiach wzięli udział uczniowie wszystkich gmin naszego powiatu podzieleni w trzech kategoriach wiekowych. Naszą gminę w kategorii wiekowej 8-14 reprezentował Paweł Zaborowski uczeń klasy Vb. Po uroczystym przywitaniu uczestnicy pod okiem komisji napisali test sprawdzający ich wiedzę z zakresu pożarnictwa i opieki przed medycznej. W trakcie sprawdzania prac dla dzieci zorganizowano zwiedzanie komendy zapoznanie z pracą strażaków i ich wyposażeniem. Drugim etapem zmagań do którego zakwalifikowali się najlepsi była część usta, podczas której trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością wypowiedzi na forum publicznym. Paweł Zaborowski uzyskał I miejsce w swojej kategorii wiekowej, tym samym będzie reprezentował nasz powiat na Wojewódzkim Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbędzie się 27 kwietnia w Łubianie.
(Tekst i zdjęcia: A. Dzienisz) Więcej zdjęć...


Konkurs "Czytamy lektury"
Kliknij, aby powiekszyć Stanisława Bertling i Amelia Brzozowska, uczennice klasy IIISP, będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym w Sulęczynie, wykazały się bowiem podczas eliminacji szkolnych bardzo dobrą znajomością Kliknij, aby powiekszyć książek "Dzieci z Bullerbyn" i "Oto jest Kasia". Gratulujemy! W kolejnych zmaganiach będą rozwiązywać zadania dotyczące pięciu utworów. Podczas apelu dyrektor szkoły Ireneusz Zarach wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy i nagrody.
(K.Pek)


Szkolny Teatr "Cudaki" przedstawia...
Kliknij, aby powiekszyć Międzynarodowy Dzień Teatru to święto szczególnie ważne dla naszego koła, a przypada ono 27 marca. W tym roku aktorzy "Cudaków" z klas siódmych przygotowali inscenizację z elementami improwizacji pt. "Czerwony Kapturek". Historia została napisana od nowa - Kapturek zapomina o "puk - puk" do drzwi, Wilk łapie Babcię w worek po ziemniakach, a w końcu zostaje zgładzony nie przez Myśliwego, lecz przez Kapturka, który celnie potrafi rzucać lekarstwami i koszykiem. Dołóżmy do tego efektowną Mamę w kabaretkach oraz Babcię o posturze drwala i komiczny efekt mamy murowany. A o śmiech właśnie chodziło oraz o dobrą zabawę. Na widowni zasiadły najpierw przedszkolaki, a później uczniowie klas 0 - 3. Kolejnym elementem tego wydarzenia było przedstawienie dzieciom zasad działania teatru szkolnego oraz pokazanie kilku technik ćwiczenia dykcji czy ruchu scenicznego. Wszystko bardzo spodobało się najmłodszym widzom, a w szczególności te chwile, w których mogli wcielić się w aktorów i zagrać prawdziwą rolę. Przedstawienie w całości przygotowali uczniowie: Marta Mazurkiewicz, Judyta Hewelt, Paweł Czaja, Oskar Cyrzan, Marcin Bronk i Michał Miś. Dziękujemy!
(tekst: Dominika Bronk) Więcej zdjęć...


Zwycięstwo w "Wiosennym dyktandzie" - etap gminny
Kliknij, aby powiekszyć Z radością informujemy, że Zofia Turzyńska, uczennica klasy VIIb, zajęła I miejsce w eliminacjach gminnych Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Wiosenne dyktando". Uczestnicy konkursu stanęli przed nie lada wyzwaniem, zmierzyli się bowiem z trudnym fragmentem "Doliny Issy" Czesława Miłosza. Gratulujemy Zosi i dziękujemy wszystkim uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły. Życzymy kolejnych sukcesów w etapie powiatowym.
(K. Pek)


Wycieczka do ZOO EGZOTYCZNEGO
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 27 marca 2019r. dzieci z klas 0A i 0B odwiedziły ZOO EGZOTYCZNE w Tuchlinie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień ryby, gady, ptaki. Oglądali z bliska zwierzęta, poznali ich wygląd i tryb życia. Chętne i odważne dzieci mogły dotknąć, pogłaskać, a nawet potrzymać niektóre zwierzęta. Ogromną atrakcją było karmienie papug! Ten bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Po zwiedzeniu MINI ZOO dzieci udały się do kina, gdzie obejrzały bajkę pt. "Wyprawa chomików". Po wyjściu z kina na uczniów "czekał" pyszny obiad w restauracji. W drodze powrotnej dzieciom dopisywały humory. Wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.
(Tekst: J. Rybakowska, zdjęcia: I. Bednarek) Więcej zdjęć...


Pierwszy Dzień Wiosny
Kliknij, aby powiekszyć 21 marca 2019 r. Tradycyjnie już od paru dobrych lat Pierwszy Dzień Wiosny obchodzony jest w naszej szkole w połączeniu z Dniem Kaszubskim. Głównym jego celem jest rozwijanie wiedzy o Kaszubach oraz zachowanie tradycji regionalnych. Uczniowie aktywnie wzięli udział nie tylko w przygotowaniach tego dnia, ale również w licznych zabawach i zawodach podczas jego trwania. Klasy 0-III SP od rana wykonywały przygotowane dla nich zadania, między innymi "Projekt sukni Pani Wiosny". Natomiast uczniowie klas VIa oraz VIb przeprowadzili w każdej klasie zabawy. Klasa IIa stworzyła Marzannę, którą następnie spalono jako symbol zimy. Podczas obchodów tego dnia wszyscy uczniowie mieli możliwość podziwiania występu Regionalnego Zespołu "Marzëbiónczi". Starsze klasy obejrzały również prezentację, przygotowaną przez dzieci uczęszczające na Odyseję umysłu. Klasy IV-VIII SP przygotowały skecze w j. kaszubskim, wykonały rzeźbę wiosenną z recyklingu oraz wiosenną dekorację klasy. A na sali gimnastycznej wzięły udział w różnych konkurencjach i zabawach. Najlepsze wyniki w tych zawodach i tym samym tytuł KRÓLA KASZUB uzyskała klasa IVa, natomiast ZŁOTE JABŁKO zdobyła klasa VIa. Więcej zdjęć...


IX Gminny Konkurs Języka Angielskiego
Kliknij, aby powiekszyć W dniu 18 marca odbył się IX Gminny Konkurs Języka Angielskiego, w którym brało udział 45 najlepszych uczniów języka angielskiego z naszej gminy. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości leksykalno - gramatycznej, czytania oraz wiedzy o krajach anglojęzycznych.
W kategorii klas I-III SP
I miejsce: Maria Okrój - Szymbark
II miejsce: Maria Serkowska - Stężyca
III miejsce: Oskar Gnyba - Gołubie
W kategorii klas IV-VI Szkoła Podstawowa
I miejsce: Nikodem Kolka - Szymbark
II miejsce: Michał Krzaczkowski - Stężyca
III miejsce: Stephanie Chodkowski - Gołubie
Wyróznienie Karol Kuśmierski - Klukowa Huta
W kategorii VII, VIII SP i III gimnazjum
I miejsce: Milena Dawidowska - Stężyca
II miejsce: Jakub Flisikowski - Szymbark
III miejsce: Franciszek Szyca - Stężyca
Wyróznienie Martyna Bronk - Stężyca
Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością języka angielskiego na bardzo wysokim poziomie. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz materiały przydatne w nauce języków obcych ufundowane przez dyrekcję ZKiW w Szymbarku. Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Nauczycielom języka angielskiego dziękujemy za udział w pracach komisji.
See you next year! Więcej zdjęć...


Mecz w ERGO ARENIE
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie na mecz w ERGO ARENIE, w związku z ich udziałem w Konkursie Plastycznym „AKTYWNE KASZUBY”. „MECZ KASZUBSKI” odbył się 20 marca tego roku. Uczniowie z wielkim entuzjazmem kibicowali koszykarzom Trefla Sopot, którzy grali z liderem Energa Basket Ligi – Stelmetem Enea BC Zieloną Górą. Dzieci wzięły udział w kaszubskich zabawach oraz atrakcjach organizowanych w trakcie meczu. Chociaż mecz zakończył się porażką naszej drużyny, uczniowie podekscytowani i zadowoleni wrócili do Szymbarka.
Podziękowania należą się pani Agnieszce Strzyżewskiej oraz pani Patrycji Ramczykowskiej za pomoc w opiece nad dziećmi.
(Tekst i zdj.: A. Zaworska) Więcej zdjęć...


Mała galeria sztuki
Kliknij, aby powiekszyć W imieniu uczniów zapraszam rodziców oraz chętnych do zwiedzania naszej "Małej galerii sztuki". Prace plastyczne prezentowane są w trakcie całego roku szkolnego na górnym holu szkoły podstawowej (koło biblioteki).
Agnieszka Zaworska Więcej zdjęć...


Zaproszenie
Kliknij, aby powiekszyć Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące naboru do Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Stężycy oraz Liceum Mistrzostwa Sportowego w Stężycy. Odbędzie się ono 27 marca 2019r. o godz. 17.00 w hali widowiskowo - sportowej Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy. Na spotkaniu przedstawimy Państwu ofertę edukacyjną na rok szkolny 2019/2020.
Wójt Gminy Stężyca: Tomasz Brzoskowski
Dyrektor ZKiW w Stężycy: Lucyna Kerlin


Gminny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"
Kliknij, aby powiekszyć We wtorek 12.03.2019 r. w naszej szkole odbył się Gminny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom", w którym udział wzięło 28 uczniów. Dzieci pod okiem strażaków napisały test sprawdzający ich wiedzę z pożarnictwa i opieki przed medycznej. Uczestnicy, którzy uzyskali największą liczbę punktów przeszli do etapu ustnego. Po licznych zmaganiach udało wyłonić się zwycięzców:
W kategorii wiekowej 8-14 lat
I miejsce - Paweł Zaborowski (Szymbark)
II miejsce - Oliwia Zarch (Stężyca)
III miejsce - Jakub Bronk (Stężyca)
IV miejsce - Wiktor Wojciechowski (Szymbark)
W kategorii wiekowej 15-16 lat
I miejsce - Dominik Cybula (Klukowa Huta)
II miejsce - Wojciech Blok (Szymbark)
III miejsce - Patryk Hiller (Gołubie)
IV miejsce - Kinga Bigus (Kamienica Szlachecka)
W kategorii wiekowej 17-19 lat
I miejsce - Maksymilian Penkowski (Kamienica Szlachecka)
Zwycięzcy będą reprezentować naszą gminę na Powiatowym Turnieju Pożarniczym, który odbędzie się 12 kwietnia w Kartuzach.
(Tekst i zdjęcia: A. Dzienisz) Więcej zdjęć...


Wojewódzki Konkurs "Wiosenne dyktando" - eliminacje szkolne
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 15 marca w bibliotece odbyły się szkolne eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Wiosenne dyktando". W ortograficznych potyczkach wzięło udział 19 uczestników.
Wyniki konkursu:
Klasy IV-VI
1. Martyna Prądzyńska - klasa VIa
2. Nikodem Kolka - klasa VIb
3. Klara Wysocka - klasa VIa
Klasy VII-VIII, gimnazjum
1. Magdalena Gruchała - klasa VIIIa
2. Zofia Turzyńska - klasa VIIb
3. Sandra Las - klasa IIIb gimnazjum, Paweł Pek - klasa IIIa gimnazjum
Gratulujemy!!! Uczniowie, którzy zajęli 1. i 2. miejsce, będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach gminnych w ZKiW w Klukowej Hucie dnia 28 marca. Trzymamy kciuki!!!
(tekst: K. Pek)


Konkurs recytatorski- etap gminny
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach gminnych Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej, które odbyły się 12 marca w ZKiW w Stężycy. Natalia Brzozowska z klasy VIa zajęła zaszczytne II miejsce w kategorii poezji śpiewanej, a Klaudii Cybulskiej z klasy IIIb gimnazjum przyznano wyróżnienie. Gratulacje!!! Natalii życzymy życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.
( tekst: K.Pek)


Eliminacje regionalne "Odysei Umysłu"
Kliknij, aby powiekszyć W minioną niedzielę uczniowie z ZKiW w Szymbarku kolejny raz reprezentowali naszą szkołę na eliminacjach regionalnych Odysei Umysłu w Gdańsku. Odyseja jest ciekawym programem edukacyjnym, który rozwija takie umiejętności jak: praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie. W wydarzeniu wzięło udział 111 drużyn z województwa pomorskiego. W skład naszej reprezentacji weszli: Maksym Bobrowski, Olaf Bobrowski, Agata Cieszyńska, Weronika Chmielewska, Wiktoria Duma, Josephine Farrow i Jakub Flisikowski. Uczniowie od października przygotowywali się do eliminacji pod okiem swojej trenerki Joanny Bobrowskiej. Podczas zajęć zaprojektowali i własnoręcznie skonstruowali "OmeroMobil" - unikatowy pojazd, który zaprezentowali wspaniałej publiczności w Gdańsku. Ten niesamowity dzień był zwieńczeniem ciężkiej półrocznej pracy oraz okazją do spotkania się z drużynami, które tak jak i nasi przedstawiciele, nieustannie chcą się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia na zajęciach Odysei Umysłu. Serdecznie gratulujemy im wytrwałości i kreatywności!
(tekst i foto: Joanna Bobrowska) Więcej zdjęć...


DZÉŃ KASZËBSCZI - Pierwszy Dzień Wiosny
Kliknij, aby powiekszyć


XII Szkolny Konkurs Języka Angielskiego "Have Fun with English"
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 22 lutego 2019 odbyły się szkolne eliminacje XI konkursu języka angielskiego "Have fun with English". W kategorii klas I-III SP:
I miejsce – Maria Okrój
II miejsce – Jan Nowak
III miejsce – Maciej Serkowski
wyróżnienie – Milena Piask
W kategorii klas IV-VI SP:
I miejsce – Nikodem Kolka i Weronika Kozłowska
II miejsce Szymon Lubecki i Wiktor Wojciechowski
III miejsce – Szymon Zieliński i Szymon Ulenberg
W kategorii klas VII-VIII SP i III Gimnazjum:
I miejsce - Jakub Flisikowski;
II miejsce – Stanisław Wincek
III miejsce – Aleksandra Malc
Wyróżnienie
Konrad Stefański
Uczniowie Ci, będą reprezentować nasza szkołę w konkursie gminnym, który odbędzie się 18 marca b.r. Congratulations! Więcej zdjęć...


Obóz sportowo - żeglarski
Wyjazd naszych uczniów z klas IV-VI do Hiszpanii na obóz żeglarsko - sportowy organizowany przez trenera krzysztofa Kociędę odbędzie się w dniach 12-19 czerwca 2019 roku. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy u pana Dyrektora do dnia 15 marca 2019. Kliknij, aby powiekszyć


List Pomorskiego Kuratora Oświaty do Rodziców i Opiekunów uczniów
Pobierz plikList Pomorskiego Kuratora Oświaty


Ferie w szkole
Kliknij, aby powiekszyć Zima na Kaszubach skończyła się przed feriami. Super, gdyby można pojechać na kulig po bieluchnym śniegu, jak widać na zdjęciu sprzed kilku lat. Ach, cóż to była za zima! Co porabiać w wolnym czasie? Jak zagospodarować ferie, bez śniegu czy z nim? Jest sposób! W naszej szkole zorganizowano uczniom atrakcje w pierwszym tygodniu wypoczynku. Dzieci mogły skorzystać z Lodowiska w Kościerzynie, próbując jazdy na łyżwach pod okiem wyszkolonej kadry. Dwukrotnie przygotowano wyjazdy do pobliskiego kina "Remus" na filmy pt.:”Ralph demolka w internecie” oraz „ Chłopiec z burzy”. W szkole nauczyciele przygotowali atrakcje, były to: gry towarzyskie, szachy, warcaby oraz ćwiczenia relaksujące w tym pobyt na siłowni. Słowem sporo możliwości: od wyboru do koloru. Jednak żal, że śnieg zginął pozostał, byłoby więcej zimowych atrakcji! Dziękujemy dyrekcji szkoły, nauczycielom, kierowcom oraz rodzicom za umożliwienie spędzenia czasu wolnego podczas tegorocznego zimowego wypoczynku.
(tekst: R.Mach)


Etap szkolny Turnieju Pożarniczego "Młodzież Zapobiega Pożarom"
Kliknij, aby powiekszyć W piątek 8 lutego w świetlicy odbył się etap szkolny Turnieju Pożarniczego "Młodzież Zapobiega Pożarom". Pod okiem strażaków Andrzeja Zaborowskiego i Mateusza Wojtali trzynastu uczniów napisało test w którym musieli wykazać się wiedzą z zakresu pożarnictwa i opieki przedmedycznej.
Najlepsze wyniki uzyskali:
Wiktor Wojciechowski - klasa IVb
Paweł Zaborowski - klasa Vb
Wojciech Kapiszka - klasa VIb
Piotr Wierzba - klasa VIIIb
Wojciech Blok - klasa III gimnazjum
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w Turnieju Gminnym, który odbędzie się 12 marca.
(Tekst A.Dzienisz, zdjęcia B. Cichosz) Więcej zdjęć...


Szkolna dyskoteka
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 6 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną dyskotekę. Impreza niezwykle oczekiwana przez młodzież spragnioną rozrywki i tańca odbyła się po zajęciach lekcyjnych. Cieszymy się ogromnie i dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę. Z niecierpliwością czekamy na następną dyskotekę.
(Tekst A.Dzienisz)


Bal karnawałowy
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 6 lutego w naszej szkole odbył się bal przebierańców dla uczniów klas 0 - III szkoły podstawowej zorganizowany przez Samorząd Uczniowski i Kółko Misyjne. Pod opieką wychowawców dzieci w kostiumach przybyły na salę gimnastyczną. Po uroczystym przywitaniu zebranych ruszył pociąg po krajach świat, w których dzieci poznały tradycyjne tańce. Odbyły się liczne gry i konkursy zręcznościowe, prezentujące talenty dzieci. Nie zabrakło śpiewu piosenek z ich ulubionych bajek. Wszystkim serdecznie dziękuję za wspólną zabawę.
(Tekst A.Dzienisz, zdjęcia M. Mazurkiewicz) Więcej zdjęć...


Warsztaty teatralne z aktorkami Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza
Kliknij, aby powiekszyć Na początku lutego członkowie kółka teatralnego i chóru szkolnego wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez aktorki Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. Współpraca szkoły z tym teatrem trwa już od wielu lat. Nasi wychowankowie kilka razy w ciągu roku biorą udział w inscenizacjach oraz adaptacjach lektur szkolnych jako widzowie. Tym razem uczniowie mogli poznać aktorstwo od kuchni. Podczas lekcji teatralnej uczyli się ruchu scenicznego, dykcji, mimiki i gestykulacji. Największą radość sprawiła dzieciom improwizacja, podczas której wcielali się w takie postaci jak rafa koralowa, dżdżownica czy kura. Stanowiło to świetny przykład szerokiego wachlarzu umiejętności, jakimi pochwalić powinien się prawdziwy aktor. Czerpiąc z doświadczenia i wiedzy profesjonalnych aktorek, młodzież mogła szlifować swoje talenty i dopracowywać umiejętności, które z pewnością przydadzą się im na naszej szkolnej scenie. W zajęciach brało udział ponad trzydzieści osób, a odbywały się one we wtorek 5 lutego od godz. 15.30 do 17.30. W imieniu dzieci dziękujemy za tę niezwykłą lekcję wrażliwości estetycznej, za przekazaną wiedzą i inspirację oraz moc wzruszeń i uśmiechu.
(D. Bronk, R. Mach, G. Brylowski) Więcej zdjęć...


Wycieczka integracyjna teatru i chóru szkolnego oraz kółka misyjnego
Kliknij, aby powiekszyć W poniedziałek (4.02) członkowie chóru, teatru i kółka misyjnego wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Gdańska. Najpierw udaliśmy się do Teatru Wybrzeże, aby pod czujnym okiem p. Weroniki Łucyk, pedagoga i krytyka teatralnego, uczestniczyć w warsztatach teatralnych. Lekcja ta przybliżyła młodzieży język teatru oraz tajniki zawodu aktora. Podczas ćwiczeń uczyliśmy się improwizacji, umiejętności operowania rekwizytem nie zawsze zgodnie z jego przeznaczeniem, prowadzenia dialogów na scenie. Czerpiąc z wiedzy prowadzącej, uczniowie doskonalili swój warsztat aktorski - dykcję, ruch sceniczny, zachowanie. Młodsza grupa dzieci udała się w tym czasie na zwiedzanie teatru. Dzieci zobaczyły kulisy, widownię oraz pracowanie teatralne. Kolejnym punktem dnia była wspólna zabawa podczas lekcji w-f w Jumpcity. Wycieczka nie mogła zakończyć się bez wspólnego posiłku w Mc'Donalds, który był okazją do złapania oddechu po wielu bardzo aktywnych atrakcjach dnia. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do domów.
(D. Bronk, R. Mach, G. Brylowski) Więcej zdjęć...


Gminny Turniej Warcabowy i Szachowy
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 31.01.2019 r. w świetlicy odbył się Gminny Turniej Warcabowy i Szachowy dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Metodą każdy z każdym udało się wyłonić zwycięzców turniej.
WARCABY
Klasy I
I miejsce - Lena Konkol (Kamienica Szlachecka) i Tymoteusz Cichosz (Szymbark)
III miejsce - Tomasz Bronk (Stężyca)
Klasy II
I miejsce - Szymon Daleki (Kamienica Szlachecka)
II miejsce - Krystian Las (Szymbark)
III miejsce - Maciej Tuskowski (Gołubie)
IV miejsce - Piotr Wolski (Stężyca)
Klasy III
I miejsce - Alicja Brzezińska (Gołubie)
II miejsce - Maciej Konkol (Kamienica Szlachecka)
III miejsce - Piotr Dzwonkowski (Stężyca)
IV miejsce - Franiszek Lemberg (Szymbark)
SZACHY
Klasy I
I miejsce - Karol Dzienisz (Szymbark)
Klasy II
I miejsce - Mateusz Pinker (Gołubie)
II miejsce - Maciej Serkowski (Szymbark)
Klasy III
I miejsce - Jan Turzyński (Szymbark)
II miejsce - Piotr Młyński (Gołubie)
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunom dziękujemy za przygotowanie uczniów do turnieju.
(Tekst i zdjęcia A. Dzienisz) Więcej zdjęć...


Konkurs recytatorski - etap szkolny
Kliknij, aby powiekszyć W minionym tygodniu w bibliotece odbyły się eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej, którego celem jest uwrażliwienie na piękno literatury polskiej, popularyzacja poezji i prozy wśród dzieci, a także rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich. Uczniowie występowali w trzech kategoriach wiekowych. W turnieju recytatorskim komisje wysłuchały 48 recytatorów, a w poezji śpiewanej swój talent zaprezentowały trzy uczennice. Oto wyniki konkursu:
Klasy I-III SP
1. miejsce - Tymoteusz Cichosz (klasa Ib)
2. miejsce - Wiktoria Wysocka (klasa Ib)
3. miejsce - Milena Piask (klasa Ib)
Klasy IV-VI SP
1. miejsce - Magdalena Naczk (klasa IVa)
2. miejsce - Barbara Grzędzicka (klasa Va)
3. miejsce - Szymon Naczk (klasa VIb)
Klasy VII-VIII SP i III gimnazjum
1. miejsce - Martyna Katkowska (klasa IIIa)
2. miejsce - Izabela Bronk (klasa IIIb)
3. miejsce - Michał Miś (klasa VIIb)
Poezja śpiewana
1. miejsce - Klaudia Cybulska (klasa IIIa gim.)
2. miejsce - Natalia Brzozowska (klasa VIa)
3. miejsce - Klara Wysocka (klasa VIa)
Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrekcji dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy upominki. Dziękujemy za udział w konkursie. Osoby, które zajęły pierwsze i drugie miejsce, będą reprezentować naszą szkołę 7. marca w eliminacjach gminnych. Trzymamy kciuki!
(tekst: K.Pek) Więcej zdjęć...


Spotkanie z rytmami muzyki etnicznej
Kliknij, aby powiekszyć Dzieci z klas 0 oraz nauczania początkowego wzięły udział w wyjątkowych warsztatach muzycznych. Miały możliwość wysłuchania gry na instrumentach pochodzących m. in. z Afryki oraz dalekiej Australii. Z wielkim zaciekawieniem nie tylko oglądały, ale też słuchały brzmienia konga, dżerby, didżeridu, kalimby czy rury deszczu zwanej inaczej kijem deszczowym. Każdy uczeń miał możliwość gry na prezentowanych instrumentach. Na zakończenie zajęć, prowadzący swą grą przeniósł wszystkich do krainy lasu tropikalnego, gdzie słychać było dzikie zwierzęta, papugi, padający deszcz oraz wodospady. (Tekst i zdjęcia M. Gerbatowska) Więcej zdjęć...


Jasełka w Domu Samopomocy w Stężycy
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 18.01.19 uczniowie grupy 0b odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Stężycy. Dzieci przedstawiły Jasełka. Śpiewem, tańcami i doskonale dobraną choreografią opowiedzieli podopiecznym Domu historię Bożego Narodzenia oraz złożyli życzenia noworoczne. Słuchacze, nagrodzili maleńkich aktorów gromkimi brawami, a na ręce wychowawczyni, pani Teresy Reszka, autorki scenariusza wręczyli słodki upominek. Przy okazji wyjazdu do Stężycy, dzieci zajrzały do tamtejszej szkoły. Zostali tam serdecznie i powitani oraz zachęceni do "zwiedzania”placówk". Wyjazd był swojego rodzaju "wycieczką po wiedzę", ponieważ uczniowie śmiało, zadawali opiekunom pytania dotyczące wszystkich nieznanych im dotąd przestrzeni życia. Dziękujemy Dyrekcji oraz Koleżankom i Kolegom Obsługi za umożliwienie i przygotowanie wyjazdu. Pracownikom ŚDS w Stężycy dziękujemy za gościnność i gorące przyjęcie małych kolędników.
(tekst i foto: R. Mach) Więcej zdjęć...


Szkolny Turniej Warcabowy i Szachowy
Kliknij, aby powiekszyć W naszej świetlicy 10 stycznia odbył się Szkolny Turniej Warcabowy i Szachowy dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Zasadą każdy z każdym udało się wyłonić zwycięzców:
Warcaby
Klasy I
I miejsce - Tymoteusz Cichosz
II miejsce - Kacper Kitowski
III miejsce - Sandra Lindstedt
Klasa II
I miejsce - Krystian Las
II miejsce - Mateusz Ramczykowski
III miejsce - Hubert Formela i Fabian Flisikowski
Klasa III
I miejsce - Franciszek Lemberg
Szachy
Klasy I
I miejsce - Karol Dzienisz
II miejsce - Maksymilian Fierka
III miejsce - Michał Wesserling
Klasa II
I miejsce - Maciej Serkowski
II miejsce - Krzysztof Mielczewski
III miejsce - Piotr Wesserling
Klasa III
I miejsce - Jan Turzyński
II miejsce - Aleksander Reszka
Uczniowie którzy zajęli pierwsze miejsce będą naszą szkołę reprezentować na Turniej Gminnym, który odbędzie się 31 stycznia. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Więcej zdjęć...


Trzej królowie jadą, złoto mirę kładą, hej kolęda, kolęda
Kliknij, aby powiekszyć Niedziela 6 stycznia, była dniem pełnym wrażeń. Po pochodzie Trzech Królów w parafii, uczniowie Kółka teatralnego, Kółko misyjnego oraz Chóru szkolnego wystąpił w kościele parafialnym w Szymbarku wystawiając sztukę pt.: "Miłości twej żar, wciąż opromienia nas." Święto Trzech Króli zgromadziło również kolędników w kościele p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Stężycy. Chór Cudaki pod kierunkiem pana G. Brylowskiego wykonał następujące utwory: "Emmanuel", "Pierwsza Gwiazda". Solowo wystąpiły Klaudia Cybulska oraz Aleksandra Kobiela. Śpiew naszych uczniów rozpromienił twarze wielu słuchaczy. Kolędnicy uczestniczący w koncercie, począwszy od najmłodszych po orkiestrę, profesjonalnie przygotowani, obwieszczali radość z przyjścia na świat Syna Bożego. Wykonano również utwory po kaszubsku oraz angielsku, co było pięknym urozmaiceniem koncertu. Koncert kolęd w Stężycy należy do kalendarza imprez kulturalnych w gminie. Patronat honorowy nad całością objął Wójt Gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski. Uczniowie otrzymali w ramach nagrody bilety do kina w Kościerzynie. Serdecznie dziękujemy, taka nagroda bardzo ucieszyła dzieci!
(foto: A. Kasprzycki, Tekst: R. Mach) Więcej zdjęć...


"Serce od serca"
Kliknij, aby powiekszyć "Serce od serca" - projekt Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Spółki Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku.
Grupa dzieci i młodzieży na zajęciach Kółka misyjnego zabrała się do szycia! Była to ciekawa przygoda, ponieważ rzadko kto wiedział, że, aby coś uszyć, najpierw należy przygotować szablon, następnie posługiwać się nim w trakcie wycinania z materiału, a potem jeszcze go odpowiednio zeszyć i wypychać. W efekcie przygotowano 20 serduszek. Jeszcze przed świętami zostaną one przekazane do Spółki Copernicus Podmiotu Leczniczego w Gdańsku. Akcja szycia serc ma wymiar charytatywny. Chodzi o zapewnienie komfortu pacjentkom chorym na raka piersi. Wszystkie serca trafią do pacjentek oczekujących na mastektomię. Projekt "Serce od Serca" to wspólna inicjatywa Copernicusa i Pomorskiego Kuratora Oświaty. Była to również atrakcja naszych zajęć, do szycia garnęli się zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Serdecznie dziękujemy pani Lucynce Cichosz, która udostępniła nam swoją maszynę i poświęciła czas. Lubimy pomagać, więc niechaj te serduszka będą wyrazem troski o innych.
(tekst i foto: R. Mach) Więcej zdjęć...


"Tu byli chłopcy z Placu Broni"
Kliknij, aby powiekszyć "Chłopcy z Placu Broni" to ponadczasowa opowieść Ferenca Molnára o przyjaźni, braterstwie i poświęceniu. Od lat stanowi ważną lekturę dla uczniów szkoły podstawowej. Dzięki niej pokolenia młodych ludzi wychowywały się w duchu ważnych wartości, takich jak koleżeńskość, honor i odwaga. 16 grudnia mieliśmy natomiast okazję obejrzeć adaptację utworu w wykonaniu aktorów Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium w Gdańsku. Dla naszej szkoły było to bardzo ważne wydarzenie, bowiem w musicalu wystąpiło dwóch naszych uczniów: Jędrzej Klinkosz (kl. 6A) oraz Natan Szwichtenberg (obecnie uczęszczający do szkoły w Żukowie). Oboje od lat zasilali szeregi "Cudaków", często przedstawiając społeczności szkolnej swoje wielkie talenty aktorskie i wokalne. W ubiegłym roku udało im się wygrać casting do przedstawienia, które jednocześnie może stać się furtką do wielkiej kariery, której chłopcom życzymy. Spektakl był wspaniałym widowiskiem muzycznym o wysokim poziomie aktorskim, wokalnym i tanecznym. Świetnie odwzorował klimat i przesłanie powieści, dając widzom ogrom wzruszeń. Wyjazd zorganizowany przez p. Dominikę Bronk pozwolił kolegom i koleżankom Natana i Jędrzeja, a także dyrekcji i nauczycielom, przeżyć piękne chwile oraz dostarczył oglądającym ogrom emocji. Wychowawczynie klas chłopców przygotowały wraz z resztą dzieci drobne upominki, będące piękną pamiątką tego niezwykłego wydarzenia. Wszystkim kochającym musicale z całego serca polecamy ten spektakl.


Powiatowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych w Somoninie
Kliknij, aby powiekszyć Komisja konkursowa w składzie Stanisława Neubauer, Mirosława Kazana oraz Danuta Kosowska dnia 14 grudnia 2018 r. rozstrzygnęła konkurs powiatowy na "Najładniejszą szopkę bożonarodzeniową". Do konkursu złożono 98 prac z 41 placówek oświatowych powiatu kartuskiego, w tym jedną z naszej szkoły. Szopka bożonarodzeniowa przygotowana przez uczennicę klasy VIa Szkoły Podstawowej w Szymbarku - Natalię Brzozowską otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!
(tekst i zdj.: A. Zaworska) Więcej zdjęć...


Gwiżdże w naszej szkole
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie ZKiW w Szymbarku z klas V na lekcjach języka kaszubskiego przygotowali pod kierunkiem Agnieszki Zaworskiej przedstawienie Kaszubska Gwiazdka. 19 grudnia br. ze śpiewem i wierszami wędrowali od klasy do klasy głosząc dobrą nowinę. W składzie Gwiżdży tradycyjnie znalazły się takie postacie jak: Gwiazdor, Bocian, Niedźwiedź, Diabeł, Śmierć, Kozioł, Policjant, Kominiarz oraz Dziad i Baba. Gwiazdor groził "korbaczem", czyli warkoczem uplecionym ze słomy, który jest postrachem niegrzecznych dzieci. Policjant wlepiał mandaty za bałagan i brudną tablicę. Kominiarz brudził nosy sadzą. Diabeł jak zwykle wszystkim psocił, ale największą furorę jak zwykle zrobili Dziad i Baba.
(tekst i zdj.: A. Zaworska) Więcej zdjęć...


Pomaganie jest piękne!
Kliknij, aby powiekszyć Konkurs Plastyczny "Anieli grają dla Hospicjum". Konkurs wojewódzki był organizowany w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego 2018 odbywającego się na Targu Węglowym w Gdańsku i trwał od 30.10.2018 r. do 30.11.2018 r. Organizatorem konkursu była: Fundacja Hospicyjna w Gdańsku oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie SA. Celem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. Datki pozyskiwane były dzięki pracom uczniów, którzy nadesłali je na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum. Komisja oceniając prace brała pod uwagę: oryginalność, walory artystyczne, kompozycję, samodzielność wykonania oraz estetykę wykonania. Na konkurs zgłoszonych zostało 1250 prac z 103 szkół podstawowych, gimnazjów oraz warsztatów terapii zajęciowej województwa pomorskiego, w tym 12 prac ze szkoły z Szymbarka. Werdykt Jury został ogłoszony 10 grudnia 2018 r. Laureatką konkursu między innymi została nasza uczennica Natalia Brzozowska, której Jury przyznało Dyplom za wysoki poziom artystyczny. Gratulujemy! Strona konkursu
Koordynator etapu szkolnego konkursu p. Agnieszka Zaworska.


Projekt "Zgadnij, z jakiej jestem książki"
Kliknij, aby powiekszyć Od stycznia 2018r. nasza szkoła realizuje zadania w ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki dotacji zakupiono do biblioteki szkolnej 846 książek za kwotę 15 000 zł. Księgozbiór wzbogacił się głównie o literaturę sprzyjającą rozwojowi zainteresowań oraz służącą rozrywce. Uzupełniono też brakujące lektury (również w formie audiobooków). "Zgadnij, z jakiej jestem książki" to tytuł ostatniego projektu czytelniczego, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VII. Przebrani za postacie z wybranych książek na lekcjach języka polskiego dokonali autoprezentacji. Można było podziwiać m.in. bohaterów "Harrego Pottera", "Zwiadowców", "Magicznego drzewa", "Opowieści z Narnii", Archiego Greene'a, Anię z Zielonego Wzgórza, Sherlocka Holmesa, a także Zbyszka z Bogdańca i Kmicica. Po prezentacji uczniowie, pracując w grupach, rozwiązywali przygotowane przez nauczycieli quizy i krzyżówki oraz układali puzzle dotyczące różnych utworów literackich.
(Tekst: K.Pek, zdj. D. Bronk, K.Pek) Więcej zdjęć...


Wigilia w 0a
Kliknij, aby powiekszyć Czas oczekiwania na Boże Narodzenia należy do najpiękniejszych w roku. Dnia 18 grudnia 2018r. w świąteczny klimat wprowadziły najbliższych przygotowane przez dzieci klasy 0a "Jasełka". Mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle scenografii nawiązującej do Betlejem. Dzieci z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami. Rodzice nagrodzili występ gromkimi brawami. Pani Dyrektor Maria Konkiel podziękowała małym wykonawcom za ich piękny występ oraz złożyła życzenia świąteczne. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem, składali życzenia... Nie zabrakło również wyjątkowego gościa. Do klasy przybył święty Mikołaj z prezentami! W tym dniu w klasie 0a było głośno i radośnie.
(tekst: J. Rybakowska, zdjęcia: A. Bieszka) Więcej zdjęć...


"Czym chleb dla ciała, tym baśń dla duszy"
Kliknij, aby powiekszyć Przed bożonarodzeniową przerwą świąteczną przedszkolaki oraz uczniowie klas 0, II i III SP przeniosły się jeszcze raz do cudownego świata fantazji dzięki pierwszoklasistom. Otóż włączając się w realizację projektu w ramach udziału szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie kasy Ia pod kierunkiem wychowawcy, pani Moniki Gerbatowskiej - Klawikowskiej przedstawiły adaptację baśni "Szewczyk Dratewka", a uczniowie klasy Ib pod opieką pani Elwiry Klińskiej zabrały widzów w podróż, występując w przedstawieniu pt. "Zaczarowanym pociągiem w świat bajek". Mali aktorzy otrzymali gromkie brawa. Należy podkreślić, że w spektaklach wystąpiły wszystkie dzieci. Bajki i baśnie stanowią wspaniałą metodę terapeutyczną. Dziecko poznaje świat, zapoznaje się z celami, do których dąży człowiek, poznaje sens egzystencji, uczy się wzorów zachowań, poznaje normy moralne, które są oczekiwane i nagradzane, doskonali język. Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne - poczucie, że jest kochane, akceptowane i bezpieczne. Wyobraźnia, fantazja, spostrzegawczość, pamięć, myślenie, mowa, a przede wszystkim uczucia – oto jak rozległe jest oddziaływanie bajek i baśni. Jest to niezastąpione pożywienie dla dziecięcego serca. Bibliotekarz składa serdeczne podziękowania uczniom klas I-III, rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w realizację projektu "Zaproszenie do krainy baśni".
(tekst: K. Pek, zdjęcia: M. Gerbatowska-Klawikowska) Więcej zdjęć...


Miłości twej żar, wciąż opromienia nas
Kliknij, aby powiekszyć Jakże magicznym czasem są święta Bożego Narodzenia. Bieganina po zakupy, wymyślanie prezentów dla najbliższych, wykonywanie ozdób na drzewko choinkowe, pieczenie ciasteczek i pierników, śpiewanie kolęd. Wspaniałomyślnie, bliscy starają się, aby nikt w ten cudowny czas nie był sam. Wracają z pracy zza granicy lub delegacji, aby spędzić święta w domu. A jednak, bywają takie miejsca, domy do których krewni rzadko zaglądają. Czas, wieczny sprzymierzeniec człowieka pędzi i łatwiej przychodzi ludziom tłumaczyć się jego brakiem. Nie ma sposobności odwiedzin najbliższych. Wymówka gotowa: nie mam czasu! Rodzina to potęga, umie zaradzić smutkom w święto radości i światła. W pewne Boże Narodzenie zabiegane rodziny znalazły sposobność , aby odwiedzić samotnego dziadka. Wnuki pękały z radości, że mogą go w końcu zobaczyć. Przy wigilijnym stole wspominali zmarłą babcię, wspólnie spędzone chwile. Kolęda i życzenia popłynęły od serca do serca. Znów wstąpiła nadzieja, że Bóg urodził się dla człowieka. Żal mieszał się ze wzruszeniem. Nasi uczniowie wcielili się w role aktorskie podczas programu wigilijnego, aby opowiedzieć i wyśpiewać wzruszająca historię Bożego Narodzenia pt.: Miłości twej żar, wciąż opromienia nas. Była stajenka ze świętą Rodziną. Pasterze, Mędrcy, oraz kolędnicy. Podczas występu panowało wzruszenie, gdyż uczniowie jak profesjonaliści odegrali poszczególne role. Kolęda rozbrzmiewała wesoło, a jej dźwięki wygrywali pięknie: Basia Grzędzicka, Judyta Hewelt, Wiktor Wojciechowski przygotowani przez panią Małgosię Grön. Pięknym wokalem oczarowała publiczność m. in. Aleksandra Kobiela, Maksymilian Bobrowski, Klara Wysocka, Natalia Brzozowska, Kamila Las, Klaudia Cybulska oraz Chór szkolny pod kierunkiem pana Grzegorza Brylowskiego. Nad całością sztuki czuwały panie Dominika Bronk i Renata Mach. Serdecznie dziękujemy paniom Annie Dzienisz oraz Beacie Cichosz za przygotowanie pięknej dekoracji do sztuki.
Uczniowie wystąpią 6 stycznia 2019 r. w kościele parafialnym w Szymbarku. Więcej zdjęć...


Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym...
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klasy VIII B razem z wychowawcą p. Dominiką Bronk zorganizowali wyjątkową akcję charytatywną, której celem było zebranie prezentów w postaci zabawek dla podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku. Z okazji tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia zrezygnowali z wręczenia upominków sobie nawzajem i zdecydowali, by tym razem obdarować dzieci, nad którymi opiekę sprawuje gdańska Fundacja. Dodatkowo zarazili tą inicjatywą całą społeczność szkolną. Jak zwykle mogliśmy liczyć na dobroć i życzliwość uczniów i ich rodziców, a także dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i pracowników. Bardzo dziękujemy za każdą zabawkę, która, dzięki ofiarności ludzi dobrej woli, mogła rozświetlić uśmiechem twarze dzieci. Przedświąteczna akcja jest częścią inicjatywy podjętej przez naszą placówkę już w ubiegłym roku, a współpraca z Pomorskim Hospicjum dla Dzieci z pewnością będzie kontynuowana w przyszłości.
(tekst: uczniowie klasy VIII B, Dominika Bronk)


"Gitarą i piórem"
Kliknij, aby powiekszyć Słowo "poezja" kojarzy się dzisiaj wielu osobom z reliktem przeszłości, czymś niezrozumiałym i często... niepotrzebnym. Omawianie utworów lirycznych na lekcjach języka polskiego to dla nauczycieli nie lada wyzwanie. Aby przybliżyć uczniom tę ważną i wyjątkową formę literackiej wypowiedzi, zaprosiliśmy do swojej szkoły niesamowitych pasjonatów muzyki i poezji - zespół Pivnic Band wspierany przez Gminny Ośrodek Kultury Sierakowice. W minioną środę (12.12) pod batutą Adama Klawikowskiego artyści zaprezentowali uczniom naszej szkoły wiersze poetów takich jak Edward Stachura czy Bolesław Leśmian. Zespół złożony w głównej mierze z uzdolnionej młodzieży wprowadził nas w piękny klimat poezji śpiewanej. W dobie smartfonów i Facebooka była to ważna lekcja dotycząca tego, co tkwi w każdym z nas, jest uniwersalne i ważne w naszym życiu - duszy. Śpiewane lekcje języka polskiego zebrały w naszej szkole widownię złożoną z ponad stu osób. Ta setka młodych, ciekawych świata i pełnych różnorodnych emocji ludzi miała okazję spędzić zwykłą lekcję w niezwykłej aranżacji. Serdecznie polecamy zespół Pivnic Band wszystkim, którzy pragną w nietuzinkowy sposób pokazać młodzieży, że poezja nie musi być nudna, wręcz przeciwnie - może wciągać, wzruszać i prezentować uniwersalne wartości, ważne dla każdego z nas.
Zespołowi Pivnic Band dziękujemy za obecność, wrażliwość i przekazanie nam piękna słowa oraz dźwięku.


Zimowe warsztaty
Kliknij, aby powiekszyć Jeszcze mamy kalendarzową jesień, ale za oknem już zima. Jak zwierzęta spędzają ten trudny czas? Czy potrzebują naszej pomocy? Jak mądrze dokarmiać ptaki? To kilka pytań, na które poznawaliśmy odpowiedzi podczas zimowych warsztatów prowadzonych z dużym zaangażowaniem przez Annę Peihert i Małgorzatę Piotrowicz. Uczniowie aż dziesięciu klas uczestniczyli w zajęciach, na których – poza ciekawymi opowieściami – sami przygotowali kule z ziarnem dla ptaków. Część z nich zabrali do domu, część została w szkole – kilka klas ma swoje karmniki:-)
Mateusz Drężek i Marcin Sidoruk z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku zorganizowali dla nas te zimowe warsztaty. Dziękujemy! Więcej zdjęć...


XVIII Kiermasz Bożonarodzeniowy
Kliknij, aby powiekszyć W niedzielę, 9 grudnia po raz osiemnasty mury naszej placówki edukacyjnej zamieniły się w pełne gościnności i rodzinnej atmosfery miejsce, będące symbolem nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Kiermasz rozpoczął się od uroczystego przemarszu spod restauracji "Pod wieżą". Korowód prowadzony przez bryczki i wozy drabiniaste, w wesołym nastroju, który wprowadziła kapela Czarne Koszule, dotarł do szkoły. Uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w niezwykle atrakcyjnej loterii fantowej przygotowanej przez Radę Rodziców, a także zaopatrzyć się w oryginalne ozdoby oraz upominki na przygotowanym przez nauczycieli stoisku. Z kolei na sali gimnastycznej czekali już pierwsi artyści wieczoru. A byli to uczniowie szkoły, którzy wykazali się wyjątkowymi talentami. Wystąpili młodzi muzycy przygotowani przez p. Małgorzatę Grön i p. Mirosławę Hewelt oraz wokaliści szkolnego chóru "Cudaki" prowadzonego przez p. Grzegorza Brylowskiego. Z zachwytem, a nawet łezką w oku podziwiano grupę dzieci, które uczestniczą w naszej szkole w zajęciach Centrum Tańca Szczepan. Kiermasz uświetnił swoją obecnością również absolwent szkoły, Jakub Benet. Zachwycił słuchaczy śpiewem angielskich utworów o tematyce świątecznej. Kliknij, aby powiekszyć Natomiast taneczny talent i znajomość piosenek w języku kaszubskim udowodnili członkowie szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca "Marzebionczi", który prowadzą nauczyciele: p. Alicja Zdrojewska i p. Grzegorz Brylowski. Jako niespodziewany gość wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Kaszubi" z Kartuz. Kolejną gwiazdą wieczoru była Dominika Kwiatkowska - wokalistka, która nagrała już pierwszą płytę. Warto zaznaczyć, że artystka brała udział w znanym programie muzycznym "Śpiewajmy razem - All Together Now!". Występy zakończył pokaz umiejętności igrania z groźnym żywiołem. Niezwykłych emocji dostarczył bowiem Spartakus - połykacz ognia. Kiermasz zakończył się tradycyjnie widowiskowymi fajerwerkami. Niedzielne spotkanie okazało się nie tylko ucztą dla ducha, ale również dla ciała. Dzięki Cukierni Alicja w Kiełpinie można było skosztować wyśmienitego tortu, a rodzice uczniów po raz kolejny przygotowali pyszne ciasta, które obok innych specjałów oferowano w kawiarence.
PODZIĘKOWANIE
Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku, Rada Rodziców oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Szczyt Wieżyca serdecznie dziękują sponsorom, których ofiarność umożliwiła organizację Kiermaszu Bożonarodzeniowego.
SPONSORZY
Urząd Gminy Stężyca
Restauracja Biały Miś Wieżyca
Acrylex Nowa Sikorska Huta
Centrum Rekreacji U Stolema Ostrzyce
Kaszubski Sekret Zdrowia Gołubie
Ostrzyca SPA
Apteka Pod Wieżą w Szymbarku
Fabryka porcelany LUBIANA
DAF Adam Wiatrowski Rzepnica
Studio fryzjerskie Bella Stężyca
Bazuny Hotel & SPA Kościerzyna
Stary Browar Kościerzyna
AQUA Centrum Kościerzyna
ESOTIQE Adam Skrzypek
Hotel Szarlota
Muzeum American Old Cars w Kościerzynie
Pizzeria Oregano Stężyca
Stadnina Kolano
Emilia i Andrzej Cieszyńscy
Cezary Modrzejewski
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Centrum Edukacji i Rozwoju w Szymbarku
Cukiernia Alicja Kiełpino
Jerzy i Dorota Ramczykowscy
Cambridge Diagnostic
AMC Zbigniew Frybezowski
Hurtownia Spożywcza AGAWA
Sołectwo Mściszewice
Hurtownia JAREKS
Sklep Odzieżowy GROTA
Transport Ponadnormatywny - PHU HINC
Organizatorzy wyrażają również wdzięczność rodzicom i uczniom, a także pracownikom szkoły za zaangażowanie w przygotowanie przedsięwzięcia.
(tekst: K. Pek, D. Bronk, zdjęcia: A. Kasprzycki) Więcej zdjęć...


Kiermasz Bożonarodzeniowy
Kliknij, aby powiekszyć


Wieczór andrzejkowy
Kliknij, aby powiekszyć Klasa V a SP 28 listopada 2018 r. zorganizowała niezwykły wieczór andrzejkowy. Uczniowie spędzili miło czas wśród licznych zabaw, gier oraz tańca. Więcej zdjęć...


Powiatowy konkurs plastyczno - patriotyczny
Kliknij, aby powiekszyć Zofia Turzyńska z klasy VII b pod opieką Agnieszki Zaworskiej 28 listopada 2018 r. wzięła udział w rozstrzygnięciu powiatowego konkursu plastyczno - patriotycznego "Historyczne ślady walki o niepodległość Polaków na Pomorzu". Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Koloni. Komisja konkursowa spośród ponad stu nadesłanych prac wyłoniła zwycięzców. Nasza uczennica w kategorii klas VII-VIII zajęła II miejsce. Gratulujemy!
(tekst i zdj.: A. Zaworska) Więcej zdjęć...


Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Konopnicka dla Niepodległej"
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. A. Zaworskiej w listopadzie 2018 r. chętnie wzięli udział w konkursie plastycznym "Konopnicka dla Niepodległej". Organizatorami tego konkursu była Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku. Zadaniem uczniów było stworzenie ilustracji do dowolnego utworu Marii Konopnickiej, w dowolnej technice plastycznej. Powstało wiele pięknych i interesujących prac. Komisja konkursowa doceniła pracę Weroniki Kozłowskiej, przyznając jej wyróżnienie. Gratulujemy!
(tekst: A. Zaworska) Więcej zdjęć...


Etap powiatowy konkursu "MÉSTER BËLNÉGÓ CZËTANIÔ"
Kliknij, aby powiekszyć 12 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. REMUSA w Glinczu odbył się kolejny etap konkursu „MÉSTER BËLNÉGÓ CZËTANIԔ. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się z naszej szkoły dwie uczennice: Stanisława Bertling z kl. III SP oraz Barbara Grzędzicka z kl. Va SP. Komisja konkursowa przyznała Stanisławie Bertling II miejsce. GRATULUJEMY!
(tekst i zdj. A. Zaworska) Więcej zdjęć...


Zapach świąt w klasie trzeciej
Kliknij, aby powiekszyć 3 grudnia w klasie III S.P. odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których dzieci przygotowywały świąteczne ciasteczka. Uczniowie dzielnie wałkowali ciasto, wycinali przeróżne kształty ciastek, które trafiły do pieca, by się cudnie zarumienić. Potem zostały starannie udekorowane lukrem i kolorowymi posypkami. Wreszcie dzieci ze smakiem zjadły własnoręcznie przygotowane ciasteczka. Próbę generalną przed świętami można było uznać za udaną. Serdeczne podziękowania dla p. Brzozowskiej za cenną lekcję pieczenia świątecznych ciasteczek.
(tekst i zdjęcia: J. Synak) Więcej zdjęć...


Dyskoteka szkolna
Kliknij, aby powiekszyć W poniedziałek 26 listopada w godzinach popołudniowych naszą szkołę wypełnił dźwięk muzyki i śmiech uczniów. Ta miła atmosfera to wynik dyskoteki, która została zorganizowana przez samorząd uczniowski wraz z opiekunami. Cieszymy się za tak duże zainteresowanie i z niecierpliwością czekamy na kolejną zabawę. Serdeczne podziękowania dla obsługujących sprzęt muzyczny Nikodema Pozorskiego i Tomasza Treder.
(Tekst i zdjęcia: A. Dzienisz) Więcej zdjęć...


Warsztaty geologiczne w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klas 6a, 7a, 7b i 8a w ostatnich dniach listopada uczestniczyli w warsztatach geologicznych prowadzonych profesjonalnie przez pana Piotra Kowalewskiego: geologa, przyrodnika, przewodnika turystycznego (tutaj więcej: http://wanoga.eu/). Dowiedzieli się m.in., że różnorodność typów skał narzutowych jest u nas większa niż w polskich górach – ze względu na zlodowacenia. Nauczyli się rozpoznawać podstawowe typy skał (magmowe, osadowe i przeobrażone) zarówno na sali jak i w terenie (mroźno i wietrznie było!). Warsztaty były doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem wiadomości, które uczniowie znają z nauki przyrody, geografii i chemii. Te ciekawe zajęcia zorganizowali dla nas panowie Mateusz Drężek i Marcin Sidoruk z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Dziękujemy! Więcej zdjęć...


Przedświąteczny klimat w klasie VIa
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klasy VIa rozpoczęli przygotowania do świąt Bożego Narodzenia od wykonania barwnych wianuszków adwentowych pod profesjonalną opieką mam: Sylwii Glinieckiej i Honoraty Bobrowskiej. Z samego rana 28 listopada owe panie przybyły do szkoły z różnymi cudeńkami, które wykorzystano podczas zajęć plastycznych. Uradowane dzieci zabrały do domu swoje arcydzieła, nie zapominając o przekazaniu kilku ozdób na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy. Natomiast w piątek, 30 listopada również z inicjatywy mam: Joanny Brzozowskiej - Lewna, Agnieszki Bertling - Jakusz i Barbary Mielczewskiej szóstoklasiści piekli pyszne ciasteczka, by potem misternie je udekorować. Należy przyznać, że z roku na rok efekty warsztatów plastycznych i kulinarnych są coraz bardziej imponujące, a atmosfera życzliwa, niemal rodzinna. Uczniowie oraz wychowawca serdecznie dziękują rodzicom za zaangażowanie w życie klasy i szkoły.
(Tekst i zdjęcia: K. Pek) Więcej zdjęć...


Kolejna wizyta w krainie baśni
Kliknij, aby powiekszyć Tym razem uczniowie klas 0-II, rodzice i nauczyciele przeżywali historię Królewny Śnieżki i jej krasnoludków. Stało się to za sprawą wychowawcy Janiny Synak oraz dzieci z klasy IIISP, które 27 listopada przeniosły widzów do krainy baśni. Niemal profesjonalna gra młodych aktorów, kostiumy, scenografia i oprawa muzyczna zostały nagrodzone gromkimi owacjami. Należy podkreślić, że również w tym spektaklu wystąpili uczniowie całej klasy, włączając się w realizację projektu w ramach udziału szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Dziękujemy dzieciom z klasy III, ich rodzicom oraz pani Jance za niezwykłe spotkanie.
(tekst i zdjęcia: K.Pek) Więcej zdjęć...


Z ukochanym misiem do biblioteki
Kliknij, aby powiekszyć Z okazji Dnia Pluszowego Misia, uczniowie klas pierwszych odwiedzili gminną bibliotekę w Szymbarku. Przy dźwiękach piosenki zaproszeni zostali do zaczarowanej krainy baśni. W tej krainie wszystkie bajki się pomieszały. Czerwony Kapturek szukał magicznego pantofelek, zła czarownica myślała, że jest księżniczką, a Jaś zgubił siostrę . Tylko specjalny taniec mógł odczarować zaklęcie. Z pomocą zgromadzonych dzieci wszyscy bohaterowie wrócili do swoich bajek. Na zakończenie Miś zachęcał dzieci do codziennego czytania książek.
(Tekst i zdjęcia M. Gerbatowska i E.Klińska) Więcej zdjęć...


VIII Powiatowy Festiwal Piosenki Kaszubskiej
Kliknij, aby powiekszyć 15 listopada 2018 roku uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem pani Agnieszki Zaworskiej wzięli udział w VIII Powiatowym Festiwalu Piosenki Kaszubskiej "Kaszëbsczé spéwë u nas" w Kamienicy Szlacheckiej. Nasi uczniowie zaprezentowali się w trzech kategoriach: zespół wokalny klasy IV-VI, solista klasy IV-VI oraz solista klasy VI-VIII. Komisja konkursowa naszym uczennicom z klasy VIb przyznała I miejsce. Solistka Natalia Brzozowska z klasy VIa uzyskała II miejsce.
(tekst i zdjęcia: A. Zaworska) Więcej zdjęć...


Sukces unihokeistów
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce w półfinałach wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w unihokeju chłopców. Zawody odbywały się w Rumi, gdzie spotkali się mistrzowie powiatów: kartuskiego (ZK i W w Szymbarku), puckiego (Gimnazjum Ekologiczne w Rumi), wejherowskiego (SP Krokowa) i lęborskiego (Gimnazjum nr 7 w Lęborku). Drużyna grała w składzie: Eryk Blok, Dawid Dysarz, Bartłomiej Górlikowski, Mateusz Kaizer, Krystian Kupper, Krzysztof Linstedt, Dawid Tandek, Tomasz Treder i Paweł Pek. Gratulacje dla wicemistrzów i ich trenera - Bogusława Darsznika.
(tekst: K.Pek)


Konkurs "Piękno słowa czytanego"
Kliknij, aby powiekszyć W piątek 14 listopada w bibliotece odbył się IV Szkolny Konkurs "Piękno słowa czytanego" adresowany do uczniów klas IV-VIII. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości 22 uczestników czytało przygotowane wcześniej fragmenty utworów historycznych Henryka Sienkiewicza. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 5 uczniów, którzy zaprezentowali wylosowane fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Marta Mazurkiewicz (klasa VIIa)
II miejsce - Barbara Grzędzicka (klasa Va)
III miejsce - Natalia Brzozowska (klasa VIa)
Wyróżnienie:
Michał Miś (klasa VIIb), Paweł Zaborowski(klasa Vb).
Gratulujemy zwycięzcom! Marcie życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych! Więcej zdjęć...


"Méster Bëlnégo Czëtaniô"
Kliknij, aby powiekszyć 13 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się etap gminny VI Powiatowo-Gminnego konkursu dla czytelników "Méster Bëlnégo Czëtaniô". Wzięło w nim udział 18 uczestników z czterech szkół Gminy Stężyca. Uczniowie oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III SP, klasy IV- VI SP oraz klasy VII- VIII SP i III klasy gimnazjalne. Komisji konkursowej przewodniczyła Jadwiga Bulczak wicedyrektor Zespołu Szkół w Mściszewicach oraz nauczyciel języka polskiego i kaszubskiego. Konkurs oceniało jury w składzie: Sylwia Klasa i Iwona Makurat również nauczyciele języka kaszubskiego.
Zgodnie z decyzją komisji przyznano następujące miejsca:
W kategorii klas I-III szkoły podstawowej:
I miejsce - Stanisława Bertling ZKiW w Szymbarku
II miejsce - Aleksandra Diks ZKiW w Stężycy
III miejsce - Filip Synak ZKiW w Stężycy
W kategorii klas IV-VII szkoły podstawowej:
I miejsce - Oliwia Daleka ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej
II miejsce - Barbara Grzędzicka ZKiW w Szymbarku
III miejsce - Agata Cieszyńska ZKiW w Szymbarku
W kategorii klas gimnazjalnych:
I miejsce - Wiktoria Furman ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej
II miejsce - Paulina Reiter ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej
III miejsce - Kinga Malinowska ZKiW w Stężycy
Nagrody dla zwycięzców ufundowało Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie oraz Andrzej Młyński. Dziękujemy za pomoc w organizacji konkursu panu Łukaszowi Grzędzickiemu.
(tekst i zdjęcia: A.Zaworska) Więcej zdjęć...


Obchody 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
Kliknij, aby powiekszyć Gmina Stężyca obchodziła 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szymbarku. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.15 w kościele parafialnym. Celebrze przewodniczył ksiądz proboszcz Grzegorz Fąferko, sprawując mszę świętą w intencji Ojczyzny i Zakładników Szymbarskich. W nabożeństwie uczestniczyły m.in. władze gminy, liczne delegacje i poczty sztandarowe oraz społeczność szkolna. Przemarsz pod pomnik Szymbarskich Zakładników poprowadziła Gminna Orkiestra Dęta ze Stężycy. Najpierw zaśpiewano hymn narodowy, potem pod przewodnictwem księdza proboszcza odmówiono modlitwę, następnie wójt gminy Tomasz Brzoskowski wygłosił przemówienie. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. Kolejna część uroczystości odbyła się w restauracji "Pod wieżą", gdzie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż "Niepodległa, Niepokorna" przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Dominiki Bronk i Grzegorza Brylowskiego. Poza tym zebrani obejrzeli wystawę pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości i budową państwowości polskiej, a także zapoznali się z okolicznościowym numerem szkolnej gazetki "Promyk". Działania te podjęto w ramach udziału szkoły w programie "Godność, Wolność, Niepodległość", nad którego realizacją czuwa Halina Kasprzycka, nauczyciel historii. Uczestnikom obchodów z pewnością utkwiły w pamięci słowa piosenki: "Niepodległa, Niepokorna, zawsze była, będzie, jest. Uskrzydlona bielą orła, bije rytmem naszych serc...".
(Tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...


Kongres Misyjny w Pelplinie
Kliknij, aby powiekszyć 20 października odbył się Kongres Misyjny w Pelplinie, w którym wzięli uczniowie naszej szkoły. W Katedrze odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa R. Kasyny z udziałem kół misyjnych z diecezji. Następnie na hali sportowej zorganizowano spotkania z misjonarzami pracującymi w różnych zakątkach świata. Przerywnikami w opowieściach o problemach związanych z życiem mieszkańców konkretnych misji były tańce i śpiewy dzieci i młodzieży. Po wspólnym obiedzie uczestnicy kongresu mieli okazję obejrzeć i zakupić pamiątki misyjne, były to m.in. instrumenty muzyczne, elementy strojów etc. Powrót został zaplanowany na godz. 14.00. W autokarze zawrzało, gdyż były śpiewy, żarty i oczywiście hit wyprawy: oranżada w proszku! Byli i tacy, którzy odsypiali wczesną sobotnią pobudkę Słowem, to były niezapomniane emocje! Dziękujemy ks. Mariuszowi za możliwość uczestnictwa w zjeździe. Sprzyjał on pogłębieniu wiedzy o istotnych problemach misyjnych na świecie, mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć katedrę, spacerować po Pelplinie.
(tekst: Klara Wysocka i Tatiana Borkowska ucz. kl. VIa)


Dzień Nauczyciela w lesie Smerfów
Kliknij, aby powiekszyć Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie należący do szkolnego kółka teatralnego "Zozolki" zaprosili całą społeczność szkolną do smerfowej krainy. W wiosce Smerfów doszło do prawdziwej rewolucji. Papa Smerf, w trosce o zdolności intelektualne swoich podopiecznych, utworzył w lesie szkołę. W tym celu sprowadził najlepszych nauczycieli: mądrą Sowę polonistkę, znakomitego matematyka Jeżyka, uzdolnionego plastyka Liska - prosto z Francji oraz wysportowanego Zająca. Smerfy zaprezentowały swoje zdolności z poszczególnych przedmiotów. Nawet smerf Maruda, który twierdził, że nie cierpi lekcji, chodził do szkoły chętnie. Wszystkie Smerfy przygotowały dla swoich nauczycieli piękne niespodzianki.
(Tekst M. Gerbatowska, M. Pastwa, Zdjęcia D. Bronk) Więcej zdjęć...


Pomoc dla schroniska Animals
Kliknij, aby powiekszyć Serdecznie dziękujemy naszym uczniom, którzy zaangażowali się w pomoc dla schroniska Animals w Kościerzynie. Przez trzy tygodnie trwała akcja, którą zorganizowały Morsy ze Stężycy, a którą po raz kolejny wsparli wszyscy, którym drogi jest los bezpańskich zwierząt. Dziękujemy za Wasze ogromne serducha: ciepłe kocyki, smycze i miski. Teraz mamy również świadomość, że nie musimy kupować piesków, możemy je zaadoptować ze schroniska!


Top model na Olimpie
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klasy Va, realizując podstawę programową, na lekcjach historii omawiali starożytna Grecję. Łącząc wiedzę z techniką teatralną, jako pierwsze odgrywali scenki z demokracji ateńskiej, spotykając się na agorze i debatując o współczesnej ekologii i zdrowym stylu życia. Zwieńczeniem było przygotowanie "Top model bogów greckich na Olimpie". Uczniowie przedstawili najważniejszych bogów greckich - ich wygląd, atrybuty oraz krótką historię. I tak w naszej szkole mogliśmy podziwiać Zeusa, Atenę, Posejdona, Afrodytę i wielu innych bogów. Więcej zdjęć...


Pomagamy!
Kliknij, aby powiekszyć Uczennice klas trzecich gimnazjum: Klara Lindstedt, Martyna Katkowska, Paulina Shwichtenberg, Marlena Wysiecka i Dominika Czaja pod opieką pani Haliny Kasprzyckiej zorganizowały w naszej szkole zbiórkę na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku. Akcja trwała od początku września do połowy października i dotyczyła artykułów szkolnych takich jak: zeszyty, kredki, ołówki, długopisy, gumki, pisaki, bloki rysunkowe czy kolorowanki. Wielu uczniów nasze szkoły zaangażowało się w zbiórkę, za co serdecznie dziękujemy. Pamiętajcie, że dobro zawsze wraca. Więcej zdjęć...


Wizyta ks. Kevina z Kenii
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 29. 10. 2018 r. na zaproszenie Uczniów Samorządu Uczniowskiego w naszej szkoły gościliśmy ks. Kevina z Kenii. Dzieci zapoznały się z trudną sytuacją panującą w Afryce, poznały problemy z jakim borykają się ich rówieśnicy w Kenii, a także obejrzały zdjęcia z działalności duszpasterskiej księdza. Odbyła się również zbiórka pieniędzy na pomoc dla tamtejszej ludności, na ręce księdza zostało przekazane 1000 złotych. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i okazane wsparcie finansowe.
(Tekst i zdjęcia: A. Dzienisz) Więcej zdjęć...


XIX Edycja Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 19 października uczniowie z klas II, III, i IV SP stawili się na stadionie w Stężycy. Tam rozegrali po uprzednim losowaniu mecze pomiędzy drużynami. Gra w piłkę nożną udzieliła się również opiekunom, którzy pełniąc obowiązki "trenerów" dbali o bezpieczeństwo zawodników oraz o grę fair play. Mimo wielkiego zaangażowania żadnej z naszych drużyn nie udało się przejść etapu rozgrywek. Wszyscy otrzymali dyplomy. Jedno jest pewne: na boisku liczy się zaangażowanie całej drużyny, ważna jest taktyka i chęć walki, a tej nie brakowało chłopcom. Liczy się współpraca grupy. Zawodnicy walczyli zacięcie, dlatego należy im się uznanie i oklaski za wytrwałość. Jeszcze niejeden mecz przed nimi, powodzenia.
(tekst: R. Mach, foto: H. Bobrowska) Więcej zdjęć...


Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 27.09.2018 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w których udział wzięło 19 uczniów. Najwięcej głosów uzyskali:
Marta Mazurkiewicz - klasa VIIa;
Nikodem Pozorski - klasa IIIb GIM;
Wiktor Zieliński - klasa IIIa GIM;
Szymon Naczk - klasa VIb.
(Tekst i zdjęcia: A. Dzienisz) Więcej zdjęć...


Zaproszenie do krainy baśni
Kliknij, aby powiekszyć Realizując projekt "Zapraszamy do krainy baśni" w ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie klasy drugiej szkoły podstawowej pod kierunkiem wychowawcy, pani Renaty Lica, przedstawiły inscenizację baśni braci Grimm pt. "Trzy małe świnki". Mali aktorzy wystąpili na tle barwnej scenerii , z przejęciem przekazując walory dydaktyczne spektaklu. Przedstawienie bardzo spodobało się dzieciom z przedszkola oraz klas 0-IISP, dziewczętom z klasy VIa, a także rodzicom i nauczycielom. Dziękujemy za zaangażowanie drugoklasistom oraz pani Renacie. Wkrótce na szkolnej scenie zobaczymy kolejne inscenizacje.
(tekst i zdjęcia: K. Pek) Więcej zdjęć...


Międzynarodowy Dzień Krajobrazu
Kliknij, aby powiekszyć 20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Zarząd Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zorganizował spacer krajobrazowy pt. "Od średniowiecza do czasów współczesnych - przeobrażenia krajobrazu kaszubskiego." na trasie Kartuzy - Chmielno. Udział w nim wzięła młodzież z dwóch szkół: SP nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach oraz ZKiW w Szymbarku, prowadzącym był przewodnik turystyczny Artur Zagozdon. Jesienna sceneria lasu, piękna pogoda i atrakcje przyrodniczo - kulturowe sprawiły, że 13 km trasy nie sprawiło większych kłopotów:-) Pod drodze uczyliśmy się orientowania w terenie i lokalizacji miejsc na mapie, rozpoznawaliśmy gatunki drzew, obserwowaliśmy ślady bytowania zwierząt. Z dwóch punków widokowych oglądaliśmy Kartuzy (Ławka Asesora) i Chmielno (Góra Tamowa). Po drodze towarzyszyły nam klucze odlatujących gęsi. W Chmielnie wędrowcy mogli odpocząć w salach budynku Lokalnej Grupy Rybackiej, tam też czekał na nas gorący posiłek, ciasto drożdżowe i herbata. Dziękujemy Zarządowi Kaszubskiego Parku Krajobrazowego za zaproszenie nas na rajd:-)
(tekst: M. Karczewska) Więcej zdjęć...


Zespół Märzëbiónczi w Kaliningradzie
Kliknij, aby powiekszyć Na zaproszenie konsula generalnego RP w Kaliningradzie, Anny Nowakowskiej uczniowie naszej szkoły należący do zespołu Märzëbiónczi wraz z opiekunami zespołu panią Alicją Zdrojewską i panem Grzegorzem Brylowskim wyjechali do Kaliningradu, gdzie zorganizowany został festiwal kultury polskiej pod hasłem "Różne Brzegi - Polska". W wyjeździe wzięli udział również: Lokalna Organizacja Turystyczna Wieżyca, KGW z Szymbarku oraz przedstawiciele kuczrów. W festiwalu uczestniczyło blisko 200 gości z Polski, przedstawiciele pomorskich i warmińsko - mazurskich uczelni, muzeów oraz zespoły folklorystyczne. Uczniowie uczestniczyli w uroczystym przemarszu i posadzeniu drzewka przyjaźni. Następnie zwiedzali Muzeum Światowego Oceanu w którym zorganizowany był festiwal. Kulminacyjnym punktem wyjazdu był występ zespołu Märzëbiónczi za który dzieci otrzymały ogromne brawa.
Więcej zdjęć...Film opublikowany przez Student Trójmiasto na Facebooku


Ślubowanie pierwszych klas
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 9 pażdziernika 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów klas pierwszych. Odświętnie ubrane pierwszaki z dumą prezentowały się w biretach i kotylionami na piersi. Udowodniły, że potrafią pięknie recytować wiersze, śpiewać piosenki, znają i kochają swoją Ojczyznę. W obecności dyrekcji, rodziców oraz innych przybyłych gości złożyły uroczyste ślubowanie, po którym zostały pasowane na uczniów poprzez dotknięcie ramienia symbolicznym ołówkiem. Wychowawcy klas p.Monika Gerbatowska i p.Elwira Klińska wręczyli uczniom pamiątkowe medale pasowania. Na zakończenie najmłodsi, jednakże najważniejsi bohaterowie uroczystości otrzymali tradycyjne "rożki obfitości" wypełnione po brzegi słodkościami. Nie mogło się obejść bez pamiątkowych zdjęć, które sprawią, iż ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci uczestników uroczystości. Po części oficjalnej rodzice zaprosili gości na słodki poczęstunek. Rodzice oraz wychowawczynie dziękują wszystkim, za zaangażowanie i przygotowanie uroczystości. Szczególnie gorąco dziękują nauczycielom świetlicy szkolnej za przygotowanie pięknej dekoracji na sali gimnastycznej.
(tekst: E. Klińska, M. Gerbatowska) Więcej zdjęć...


Ocalić od zapomnienia
Kliknij, aby powiekszyć W minioną sobotę (20 października) uczniowie naszej szkoły brali udział w wyjeździe do Muzeum Stutthof w Sztutowie, którego celem było kultywowanie pamięci ofiar zbrodni hitlerowskich, a także poznanie tematyki obozów zagłady i działań podejmowanych przez okupanta podczas II wojny światowej na Pomorzu. Historię Stutthofu przybliżył nam przewodnik, który w ciekawy i profesjonalny sposób zaznajomił nas z realiami życia obozowego. Uczniowie poznali tragiczne losy więźniów, metody eksterminacji ludności, historię wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego oraz wyniki procesów sądowych zbrodniarzy hitlerowskich. Sobotnia wycieczka była elementem edukacji patriotycznej, która w tym roku jest szczególnie istotna. Setna rocznica odzyskania Niepodległości jest okazją do pogłębiania wiedzy z zakresu najważniejszych wydarzeń dziejowych Polski i Polaków, a czasy II wojny światowej są niewątpliwie jednym z najważniejszych wątków naszej historii. Podczas sobotniej wycieczki uczniowie klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjum obejrzeli również trzy krótkie filmy dokumentalne dotyczące tematyki obozowej. Organizatorkami wyjazdy były wychowawczynie najstarszych klas: p. Elwira Mazurkiewicz, p. Emilia Malek i p. Dominika Bronk. Więcej zdjęć...


Wieczór w bibliotece
Kliknij, aby powiekszyć Uczniowie klasy VIa wzięli udział w spotkaniu "Biblioteka wieczorową porą". Najpierw odwiedzili bibliotekę publiczną, gdzie pani Sonia Formela przybliżyła historię placówki oraz przedstawiła specyfikę pracy bibliotekarza. Podziwiali też bogaty księgozbiór z licznymi nowościami. Zanim zawitali do biblioteki szkolnej, przebrali się za postacie z wybranych książek, a następnie rozpoczęli imprezę od podchodów literackich przygotowanych przez koleżanki: Natalię Brzozowską i Weronikę Bertling. Później podzieleni na grupy rozwiązywali zadania, wykazując się sporą wiedzą o autorach i ich książkach. Uzupełniali też brakujące słowa we fragmentach popularnych utworów. Najwięcej emocji wywołało zadanie polegające na znalezieniu w księgozbiorze podanych pozycji książkowych. Uczniowie z wypiekami na twarzy uczestniczyli w kolejnych konkurencjach. W przerwie spróbowali swoich sił w charakteryzacji, a następnie z niemałym apetytem zajadali pizzę. Z kolei poczuciem humoru i refleksem wykazali się w zabawie "Wycieczka do zoo". Na zakończenie spotkania wybrali spośród nowo zakupionych książek interesujące ich pozycje, by poczytać chociażby kilkanaście stron. Niektórzy grali jeszcze w gry planszowe. Około północy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni szóstoklasiści ułożyli się do snu. W sobotni poranek pełni wrażeń wrócili do domu.
(tekst: K.Pek) Więcej zdjęć...


Z teatrem za pan brat
Kliknij, aby powiekszyć We wtorek, 16. października oraz 18. października chętni uczniowie obejrzeli w Kościerzynie spektakle teatralne. Klasy IV-V "Teatralne ABC", klasy VI-VII "Potyczki teatralne". Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia, z którym współpracujemy od kilku lat, w przystępny sposób podzielił się wiedzą na temat historii teatru, pokazania jego form, zaplecza. Spektakle - wykorzystując znane motywy literackie, rekwizyty, kostiumy i fachowe nazewnictwo - pokazały młodym widzowi ważniejsze konwencje teatralne. Jednocześnie odsłoniły kulisy teatru, przygotowania i próby spektaklu, warunki pracy aktorów oraz wpisane w tę profesję emocje. Podczas rozmów po obejrzeniu przedstawień uczniowie zgodnie przyznali, że podobają im się propozycje wrocławskiego teatru.
(tekst: K. Pek)


Nowości czytelnicze w bibliotece
Kliknij, aby powiekszyć Dzięki dofinansowaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się od września o prawie 500 książek! Najpierw spełniliśmy życzenia i zamówiliśmy pozycje, które zaproponowali uczniowie oraz rodzice. Uzupełniliśmy też brakujące lektury (także w formie audiobooków), aby realizować nową podstawę programową. To jeszcze nie koniec zakupów! Aktualnie zamawiamy książki sprzyjające rozwojowi zainteresowań oraz służące rozrywce. Cieszymy się, że już wzrosło czytelnictwo w naszej szkole. Uczniowie nie kryją zadowolenia, a nawet zdumienia, kiedy mogą wypożyczyć książkę swoich marzeń... Zapraszamy do biblioteki kolejnych czytelników.
(tekst: K.Pek) Więcej zdjęć...


Gminny konkurs "MÉSTER BËLNÉGO CZËTANIÔ"
Kliknij, aby powiekszyć Serdecznie zapraszamy do udziału w eliminacjach na szczeblu gminnym konkursu "MÉSTER BËLNÉGO CZËTANIÔ", który odbędzie się 13 listopada 2018 roku o godz. 9.00 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku (w Bibliotece Szkolnej).
Karty zgłoszenia do konkursu należy dostarczyć do organizatorów etapu gminnego do 9 listopada 2018 r. Do pobrania:
Pobierz plikRegulamin konkursu
Pobierz plikKlauzula informacyjna
Pobierz plikKarta zgloszeniowa - klasy I-III SP
Pobierz plikKarta zgloszeniowa - klasy IV-VI SP
Pobierz plikKarta zgloszeniowa - klasy VII-VIII SP i GIMNAZJUM
Pobierz plikKarta zgloszeniowa - dorośli
Koordynator etapu gminnego
Agnieszka Zaworska tel. 668 780 978


"By kochać Cię, Panie, tę chwilkę mam tylko"
Kliknij, aby powiekszyć Kościół, to nie tylko dom z kamieni, Kościół żywy to wspólnota serc - tymi słowami uczniowie w strojach ludowych z ZKiW w Szymbarku powitali 30 września br. ks. Adama Kałduńskiego, kanclerza kurii, który przewodniczył uroczystej mszy św. z okazji 90-lecia naszej parafii. Nasi podopieczni zaprezentowali poezję św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki tutejszej wspólnoty. Tym utworem pragnęliśmy uświetnić odpust parafialny. Na uroczystości zebrały się tłumy wiernych i zaproszonych gości, a doniosłość celebry podkreśliła obecność pocztów sztandarowych z naszej szkoły oraz lokalnych stowarzyszeń. Więcej zdjęć...


Dzień Anioła Stróża
Kliknij, aby powiekszyć 2 października obchodziliśmy Dzień Anioła Stróża. Był to już czwarty w historii naszej szkoły taki dzień. Uczniowie mogli prezentować się w strojach anielskich lub przygotować pracę na Szkolny Konkurs Artystyczny o Aniołach. W ten sposób chcieliśmy przywołać w pamięci "Niebieskich Opiekunów". Podczas finałowego spotkania odśpiewano piosenkę z repertuaru Magdy Anioł "Niebieski Posłańcu" oraz nagrodzono wszystkich, którzy wzięli udział w konkursie artystycznym.
W kategorii rzeźba:
I miejsce - Paulina Tandek VIa
II miejsce - Joanna Reglińska VIa
W kategorii obraz:
I miejsce - Anita Cieszyńska IIIb
II miejsce - Marlena Wysiecka IIIb
III miejsce -Tatiana Borkowska VIa
W grupach 0 i kl. I-V wyłoniono Anioła Klasy, osobę która jest miła dla innych, uczynna, pilna i systematyczna na tle klasy. Nagrody konkursowe ufundował ks. Mariusz Malejko. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie przebrań oraz prac konkursowych. Więcej zdjęć...


Grzybobranie
Kliknij, aby powiekszyć 04.10.2018 r. wzięliśmy udział w corocznym Grzybobraniu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Przedstawicielami naszej szkoły byli uczniowie klas IVb i Vb z p. Patrycją Ramczykowską i p. Hanią Kulling. Spotkanie rozpoczęło się w terenie warsztatami z edukacji ekologicznej "Grzyby jadalne i trujące". Następnie uczniowie spacerując w lesie zapełniali koszyczki, wiaderka znalezionymi grzybami. Po zbiorach opuściliśmy las i odbył się konkurs, w którym Paweł Zaborowski Vb i Dominik Plichta Vb zajęli I miejsce. Uczniowie wykazali się znajomością rozpoznawania pospolitych i rzadkich gatunków grzybów oraz znaleźli grzyba o oryginalnym kształcie. Gratulujemy zwycięstwa i nagrody! Zakończyliśmy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami.
(Tekst: H. Kulling) Więcej zdjęć...


Pielgrzymka Pelplin - Piaseczno
Kliknij, aby powiekszyć Z okazji 50 rocznicy koronacji Matki Bożej Piaseckiej i 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości młodzież z klas VII 22.09.2018 r. odbyli swoją formacyjną pielgrzymkę w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania. Dzięki tej pielgrzymce młodzież zapoznała się historią, architekturą katedry w Pelplinie a w muzeum diecezjalnym z malarstwem i rzeźbiarstwem średniowiecza i największym skarbem Pelplina z biblią Gutenberga. Natępnie pojechaliśmy do Piaseczna w którym poznaliśmy historię sanktuarium piaseckiego z cudowną figurą Matki Bożej oraz dzieje i patrona naszej szkoły Julisza Kraziewicza. Więcej zdjęć...


Rowerem na piknik
Kliknij, aby powiekszyć W czwartkowe popołudnie pożegnaliśmy upalne lato, wybierając się rowerami do Kłobuczyna. Preferujemy bowiem aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Tam, na boisku czekało nas sporo niespodzianek. Najpierw jednak zagraliśmy w piłkę nożną, potem urządziliśmy wyścig rowerowy. Chętni zagrali w gry planszowe. Po wysiłku nadeszła wreszcie pora na uzupełnienie energii. Były kiełbaski z grilla, ciasto, desery. To zasługa niezawodnych mam: Honoraty Bobrowskiej i Sylwii Glinieckiej. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie pikniku i pyszne jedzonko! Droga powrotna minęła niepostrzeżenie, bowiem dzieliliśmy się wrażeniami po kolejnym wspólnym wypadzie. Przez cały czas towarzyszyła nam mama, Joanna Brzozowska-Lewna, której jesteśmy również bardzo wdzięczni za opiekę. Już planujemy organizację "nocki w szkole", tym razem w nowej odsłonie.
Uczniowie klasy VIa wraz z wychowawcą Więcej zdjęć...


Wolontariusze na start
Kliknij, aby powiekszyć Dnia 15.09.2018 wolontariusze z ZKiW w Szymbarku w porozumieniu z Pomorskim Hospicjum dla dzieci, uczestniczyli w imprezie plenerowej o nazwie Ultra Maraton - Kaszubska Poniewierka we Wieżycy. Wolontariusze: Kamila, Dominika, Wiktoria, Marlena, Magda, Paulina kwestowali na rzecz hospicjum, wręczali medale sportowcom na mecie, malowali dzieciom twarze, rozdawali najmłodszym baloniki, roznosili broszurki o wolontariacie hospicyjnym. Dziewczyny miały sporo zajęcia, ale również ogromną satysfakcję z zaangażowania w tak doniosłą i zarazem szczytną imprezę. Zwłaszcza, kiedy widziały zmagania i trud zawodników, którzy, pokonywali odcinki długości 100 km, albo krótsze 30 km.
(tekst i foto: R. Mach) Więcej zdjęć...


Światowy Zjazd Sybiraków
Kliknij, aby powiekszyć Jak co roku 17 września w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku odbył się Światowy Zjazd Sybiraków. Od piętnastu lat syberyjscy zesłańcy, członkowie Rodzin Katyńskich i wszyscy, którym nie jest obojętna pamięć o tych naznaczonych tragedią wydarzeniach, spotykają się właśnie w Szymbarku. Uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z opiekunami – Haliną Kasprzycką i Emilią Malek uczestniczyli w tej podniosłej uroczystości. Po odczytaniu Apelu Pamięci i salwach honorowych rozpoczęła się uroczysta msza święta. W obchodach Dnia Sybiraka uczestniczyło wielu młodych ludzi. Było to dla nich cenne spotkanie z żywą historią. Oni również będą nieść pamięć o Golgocie Wschodu kolejnym pokoleniom. O tym, jak jest to ważne podkreślano podczas zjazdu wielokrotnie. Zwieńczeniem uroczystości był koncert w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Więcej zdjęć...


"Nocka w szkole"
Kliknij, aby powiekszyć Z 14 na 15 września 2018r. odbyła się "Nocka w szkole", w której uczestniczyli uczniowie klasy Vb z wychowawcą p. Hanną Kulling, drugim opiekunem była p. T. Borkowska. Pogoda sprzyjała, więc na boisku szkolnym graliśmy w różne gry zespołowe i integracyjne np.: Guffi, Zamki. Bawiliśmy się przy nich doskonale. Wieczorem jedliśmy wspólną, słodką kolację "Gofry". Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc p. Serkowskiej, jeszcze raz dziękujemy za przygotowanie ciasta do wypieku. Przed zaśnięciem zrobiliśmy sobie seans filmowy. Bardzo podobała się wszystkim "Nocka" w szkole. Rano uczmiowie trochę niewyspani, ale zadowoleni wrócili do domów.
(Tekst: H. Kulling) Więcej zdjęć...


Projekt "Godność, wolność, niepodległość"
Kliknij, aby powiekszyć Nasza szkoła jako jedyna w gminie Stężyca oraz jedna z dziewięciu w województwie pomorskim otrzymała dofinansowanie na organizację obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu "Godność, wolność, niepodległość". Do konkursu zgłosiło się blisko 2 500 szkół z całej Polski. Spośród nich, na podstawie rekomendacji wojewodów, zespół powołany przez minister Annę Zalewską dokonał ostatecznej oceny przygotowanych przez szkoły projektów. Dofinansowanie przyznano 257 szkołom. Celem projektu "Godność, wolność, niepodległość" jest wspieranie szkół i placówek oświatowych w kształtowaniu postaw opartych na wspólnych dla Polaków wartościach, takich jak: wolność, godność, solidarność, prawa człowieka, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych. W ramach projektu zorganizujemy wystawę pamiątek związanych z odzyskaniem oraz budową przez Polskę niepodległości, wycieczkę o tematyce patriotycznej i konkursy oraz podejmiemy wiele innych działań dodatkowych upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Inauguracja roku szkolnego 2018/2019
Kliknij, aby powiekszyć Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy 3 września o godz.8.15, uczestnicząc w koncelebrowanej mszy świętej, którą sprawowali ks. proboszcz Grzegorz Fąferko oraz ksiądz wikariusz Mariusz Malejko. Następnie pod przewodnictwem pocztów sztandarowych udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz uczciliśmy minutą ciszy ofiary II wojny światowej. Potem dyrektor szkoły Ireneusz Zarach serdecznie przywitał przybyłych i omówił organizację roku szkolnego 2018/2019. Następnie wręczył kwiaty pani Alicji Zdrojewskiej z okazji 40-lecia pracy zawodowej, a także pani wicedyrektor Marii Konkel z racji 35-lecia pracy w zawodzie nauczyciela. Gratulacje otrzymały również panie: Kamila Czerwińska i Elwira Klińska, które uzyskały stopień zawodowy nauczyciela mianowanego oraz pani Dominika Bronk - nauczyciel kontraktowy. Po części oficjalnej uczniowie i wychowawcy udali się do klas na krótkie spotkania. Powodzenia w nowym roku szkolnym!
(Tekst: K. Pek) Więcej zdjęć...